Yurt dışına gönderilen öğrenciler Osmanlı Devleti'ne hangi alanlarda katkı sağlamış olabilir? Yazınız. | Forum Sayfa Cevapları

Yurt dışına gönderilen öğrenciler Osmanlı Devleti’ne hangi alanlarda katkı sağlamış olabilir? Yazınız.


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Yurt dışına gönderilen öğrenciler Osmanlı Devleti’ne hangi alanlarda katkı sağlamış olabilir? Yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Yurt dışına gönderilen öğrenciler Osmanlı Devleti’ne hangi alanlarda katkı sağlamış olabilir? Yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Osmanlı döneminde avrupa’nın gelişmesini takip edemeyen osmanlı imparatorluğu öncelikle elçilikler kurarak Avrupa’daki gelişmeleri takip etmeye çalışmış daha sonra ise bu gelişmeleri bizzat yerinde öğrenebilmek için eğitim amaçlı öğrencileri avrupada yollamaya başlamıştır.

Bu alanlar askeri, tip alanı, mühendislik ve mimarlık alanı sanayideki gelişmeleri öğrenebilmek için torna ve  makine gibi yeni meslekleri öğrenmeye öğrenciler gönderildi.


Yurt dışına gönderilen öğrenciler Osmanlı Devleti’ne hangi alanlarda katkı sağlamış olabilir? Yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Osmanlı ikinci Mehmet’ten başlayarak kanuni Sultan Süleyman dönemine kadar altın dönemini yaşamış. Avrupa osmanlıdan örnek almış osmanlı döneminin en güçlü devleti olarak diğer devletleri yönetmiştir. Fakat zamanla avrupa’nın ileriye gitmesi, coğrafi keşiflerin yapılması, parayı bulan avrupa’nın bilim ve teknolojiye önem vererek sanayi inkılabının gerçekleştirmesi ile Avrupa yüksek bir gelişme sağlamıştır. Osmanlı’nın bu dönemden itibaren geride kaldığını farketmesi ile avrupada elçiler göndererek Avrupai incelemiş vede kendi ülkelerinde reform yapmaya çalışmıştır.

Daha sonra Avrupa’ya öğrenci göndererek öğrencilere eğitim aldırmıştır.bu dönemde eğitim alınan dallar askeriyenin dağılmasından dolayı askeri okulları geliştirmek ve yeniden düzenleyip kurmak için Avrupa’daki askeri okullara öğrenciler gönderilmiş tip alanındaki gelişmeleri öğrenmek için tıp öğrencileri gönderilmiş. Mimari ve mühendislik alanında eğitim aldırılmış, ayrıca sanayi devrimi ile oluşan yeni mesleklerden olan torna ve makine  gibi yeni mesleklerin eğitimleri aldırılmıştır.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Yurt dışına gönderilen öğrenciler Osmanlı Devleti’ne hangi alanlarda katkı sağlamış olabilir? Yazınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Osmanlı devleti zamanında başarılı öğrenciler yurt dışına gönderilerek buradaki Avrupa'da yapılan yenilikler ve gelişmeler takip edilir ve ülkede aynısı uygulanabilmektedir. Bu öğrenciler sayesinde Avrupa'daki yenilikleri Osmanlı devleti'nde uygulanan almaktaydı. Birçok alanda başarılı öğrenciler sahip oldukları bilgileri Osmanlı devleti ile paylaşır ve yeniliklerin gelişmesine yardımcı olurlar di.
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak