Ders Notları

Yurt dışında yaşayan ve Türkçe bilmeyen birine Türkiye’yi tanıtan bir mektup yazalım.

3. Sınıf Türkçe Aşağıdaki kartpostallardan yararlanarak yurt dışında yaşayan ve Türkçe bilmeyen birine Türkiye’yi tanıtan bir mektup yazalım. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Aşağıdaki kartpostallardan yararlanarak yurt dışında yaşayan ve Türkçe bilmeyen birine Türkiye’yi tanıtan bir mektup yazalım. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Sevgili Lara;

Ülkemiz Bizans İmparatorluğu Osmanlı İmparatorluğu Pers İmparatorluğu gibi birçok imparatorluğa ev sahipliği yapan Türkiye Cumhuriyeti çeşitli tarihi ve çeşitli doğal güzelliklere sahip olan bir ülke olduğunu sana söyleyebilirim.

Ülkemizde bu doğal ve tarihi güzelliklerinin yanında kültürel olarak misafirlere ve yabancılara çok hoşgörülü ve güzel olanaklar sağladığını söylemekle beraber Seni aramızda görmek ve seni misafir etmek çok büyük bir Onur olacağını söylerim. Ve seni bu güzel cennet vatana davet ediyorum.


Aşağıdaki kartpostallardan yararlanarak yurt dışında yaşayan ve Türkçe bilmeyen birine Türkiye’yi tanıtan bir mektup yazalım. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Sevgili Vladimir;

Ülkemiz Üç tarafı denizlerle çevrili olan bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi doğal ve kültürel olarak zengin olan bir toprak üzerine kurulu bir devlettir.

Ülkemize geldiğin zaman tarihi güzelliklerin zevkine varacağın doğal güzelliklerle beraber Kendini rahat bir şekilde huzur bulacağın ve vatandaşlar tarafından geleneklerimiz ve göreneklerimiz ile beraber birçok güzellikle karşı karşıya kalacağın güzel cennet Vatan Türkiye’ye seni davet ediyorum.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Yurt dışında yaşamış olan ve ülkemize geldiği zaman Türkçe öğrenmek istediği zaman öncelikle türkçemizin çok fazla kullandığımız sözcüklerini ona öğretmemiz gerekir. Örneğin selamlaşmak vedalaşmak su istemek genellikle tercih edilen yemeklerin isimlerini belirtmek gideceği yolda hangi araçların kullandığını bilmesi gibi ve ayrıca paranın hangi miktarlarda olduğunu öğrenmesi gibi temel kavramların ürettiğimiz zaman türkçe’deki genel ve temel birçok konuyu öğretmiş oluruz. Türkçemiz yazımı ve okunuşu aynı olduğundan dolayı öğrenmesi çok kolay bir dildir. Türkçemizi öğretirken öncelikle bizim iyi konuşmamız gerekir. Türkçe güzel bir şekilde öğretmek için ya Türkçe’yi yazarak ya da görsellerde göstererek karşımızdaki insana öğretebiliriz

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.