Ders Notları

Zekât, sadaka, infak, nisap ve öşür kavramlarının anlamlarını sözlük ve ansiklopedilerden araştırıp yazınız.

8. Sınıf Din Kültürü Zekât, sadaka, infak, nisap ve öşür kavramlarının anlamlarını sözlük ve ansiklopedilerden araştırıp defterinize yazınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Zekât, sadaka, infak, nisap ve öşür kavramlarının anlamlarını sözlük ve ansiklopedilerden araştırıp defterinize yazınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Zekat ; temizlik ,  bereket gibi manalara gelir.

Sadaka; eşinin karşılık beklemeden ihtiyaç sahibi olan bir kimseye vermiş olduğum hayırdır.
İnfak; karşılık beklemeden maddi ve manevi o yapılan hayırlar.

Öşür; onda bir manasına gelmektedir.

Nisap; İslam dinine göre bir Müslümanın zengin kabul edilme sınırıdır.


Zekât, sadaka, infak, nisap ve öşür kavramlarının anlamlarını sözlük ve ansiklopedilerden araştırıp defterinize yazınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Zekatın manalarından bir tanesi de artmaktadır.

Sadaka ve infak neredeyse aynı manalar da olup, kişinin Allah rızası için malından veya manevi yoldan vereceği hayırlardır.

Nisap ; asli ihtiyaç ve borçlardan başka kişinin İslam dininde zengin kabul edilecek miktar mala sahip olması durumu veya o miktar mala verilen isimdir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Din kültürü dersimizde oldukça karşılaştığımız ve günlük hayatımızda yardımlaşma ve dayanışmayı arttıran ve bu alanda insanların arasındaki ilişkiyi destekleyen zekat sadaka infak gibi ibadetlerin sıkça yapıldığı zaman toplumsal huzurun ve mutluluğun Müslümanlığın gerekli olan ibadetlerin artmasına sebep olabildiğini gözlemlemek mümkündür. Müslümanlar sahip oldukları mallarının kırkta birini zekat olarak verebilirler bu zekatı elbette ki insanların mallarını şükür yerinde olasım artmasına ve Allahu teala’yı vermiş olduğu bu nimetlerin şükür amacıyla verildiği söylenebilir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.