Ders Notları

Zekât ve sadaka ibadeti ile ilgili neler biliyorsunuz?

8. Sınıf Din Kültürü Zekât ve sadaka ibadeti ile ilgili neler biliyorsunuz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Zekât ve sadaka ibadeti ile ilgili neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Zekat , şartları bulunması ile beraber Her Müslüman için farz bir ibadettir. Sadaka ise nafile olup insanlar vermedikleri  için günaha girmezler.


Zekât ve sadaka ibadeti ile ilgili neler biliyorsunuz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği

Cevap : 

Zekat , nisan miktarı malı olan her Müslümanın üzerine farz olan bir ibadettir. Sadakada Se kişilerin zengin olması şart değildir. Sadaka bazen yemek çıkarmak bir mal diyesi gibi bir ihtiyacını gidermek suretiyle bir çok hayırdan yapılabilir. Zekatta ise bazı belirli şartlar vardır. Zekat ve sadakaİkisi de fakirlerin ihtiyacını gidermek amacında olup bu sayede onların onurları incinmeden  mal temin etmeleri ve Zekat ve sadaka veren kişilerin bu sebeple sevap ummaları gibi birçok yönden hayrı vardır. Allahu Teala toplumsal düzeni bu şekilde korumayı amaçlamıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Zekat Bir Müslümanın kazanmış olduğu gelirinden ve sahip olduğu nimetlerden diğer Müslümanlara daha paylaşması anlamına gelmektedir. Zekat maddi durumu iyi olan insanların vermiş olduğu nimetlere adlandırılan bir ibadet şeklidir. Sadaka ise Bir Müslümanın elinden geldiği imkanlardan diğer Müslümanlara vermiş olduğu bir ibadet şekli olarak bilinmektedir ister zekat ister sadaka olsun bunları karşımızdaki Müslümanlar verdiğimiz zaman elbetteki toplum içerisindeki dayanışma ve yardımlaşma arttırır ve bunun yanı sıra da insanlar arasındaki adaletli ve güvenini sağlarız

     

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.