Ders Notları

Zekât ve sadaka ibadetinin bireysel faydaları nelerdir? Sıralayınız.

8. Sınıf Din Kültürü Zekât ve sadaka ibadetinin bireysel faydaları nelerdir? Sıralayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Zekât ve sadaka ibadetinin bireysel faydaları nelerdir? Sıralayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Zekât ve sadaka ibadetinin bireysel faydaları şunlardır ;

  • İnsanlar arasında karşılıklı saygı ve sevginin artmasını sağlar.
  • Toplumdaki kardeşlik ruhunu canlandırır.
  • Toplumdaki insanların birbirlerine karşı fedakar olmalarını sağlar.
  • Toplumun oluşacak olan ekonomik dengesizliğin artmasını engeller.
  • Yardım yapan kişilerin manevi olarak sevap kazanmasını sağlar.

Zekât ve sadaka ibadetinin bireysel faydaları nelerdir? Sıralayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Zekat ve sadaka kuranı kerimde zorunlu olduğu belirtilmiş birçok ayet bulunmaktadır. Zekat ve sadaka sayesinde yardım yapan insanlar cimrilikten kurtulur. Yoksulların zenginlere karşı oluşan hasetlik duygusu ortadan kalkar. Zenginlerin bencillik duygusunu zekat ortadan kaldırır.
Zenginlerin mal ve hırs duygularından kurtarır. Yardım yapan insanların mallarının daha bereketli olmasını sağlar. Toplumdaki birlik ve beraberliğin artmasını sağlar. Toplumda yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutar. Yardım yapan insanların mallarında bereket vede yardım yaptıkları için sevap kazanmalarını sağlamış olur.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merve dedi ki:

    Zekat ve sadakanın elbette ki manevi birçok değeri olduğu gibi topluma kazandırdığı birçok değer de vardır. Çünkü insanların zekat ve sadaka vermesi elbette ki şükür ve yardımlaşmanın kapılarında açmaktadır bir insanlar herhangi bir hastalıktan korunmak amacıyla veya herhangi bir malın Şükrü için veya sağlığımız için sadaka ve zekat verebiliriz sadaka ve zekat Allahu Teala en hoşuna giden en güzel ibadetlerden biri olduğu için mükafatı da oldukça fazladır. Bir toplumda sadaka ve zekat çok veriliyorsa elbette ihtiyaç sahipleri gözeldi dediği için mutluluk huzur benim senden bir ortamda oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.