Ders Notları

Zekât ve sadaka ile ilgili birer ayet meali yazınız.

8. Sınıf Din Kültürü Zekât ve sadaka ile ilgili birer ayet meali yazınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
Zekât ile ilgili Ayetler
Bakara Suresi, 43. ayet: Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve rüku edenlerle birlikte siz de rüku edin.
Bakara Suresi, 83. ayet: Hani İsrailoğulları’ndan, “Allah’tan başkasına kulluk etmeyin, anneye-babaya, yakınlara, yetimlere ve yoksullara iyilikle davranın, insanlara güzel söz söyleyin, namazı dosdoğru kılın ve zekatı verin” diye misak almıştık. Sonra siz, pek azınız hariç, döndünüz ve (hala) yüz çeviriyorsunuz.
Bakara Suresi, 110. ayet: Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin; önceden kendiniz için hayır olarak neyi takdim ederseniz, onu Allah Katında bulacaksınız. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızı görendir.


Sadaka ile ilgili Ayetler
Bakara Suresi, 263. ayet: Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden eziyet gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır, yumuşak davranandır.
Bakara Suresi, 271. ayet: Sadakaları açıkta verirseniz ne iyi; fakat gizleyip fakirlere verirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. O, günahlarınızdan bir kısmını bağışlar. Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır.
Bakara Suresi, 276. ayet: Allah, faizi yok eder de, sadakaları artırır. Allah, günahkar kafirlerin hiçbirini sevmez.
Bakara Suresi, 280. ayet: Eğer (borçlu) zorluk içindeyse, ona elverişli bir zamana kadar süre (verin). (Borcu) Sadaka olarak bağışlamanız ise, sizin için daha hayırlıdır; eğer bilirseniz. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Zekat ve sadaka Allahu Teala’nın en çok önlediği ve birçok ayeti kerimelerde hadislerde bulunan bir ibadet olarak bilinmektedir. Zekat ve sadaka vererek mal mısın şükrünü sağlığımızın sahip olduğumuz değerlerin yardımlaşma ve dayanışma ki birçok değeri ayakta tutabiliriz. Yardımlaşma ve dayanışma bak sadaka ve zekat ve olabilmektedir durumu iyi olan Müslümanlar zekat vermelidir her Müslüman elinden geldiği kadar sadaka vermelidir sadaka rızkı artırır hastalıkları uzaklaştırır kötülüklerden uzak tutar insanları güzel ahlak üzerine yönlendirir.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.