“Zikir, zikretmek, zikir yapmak” ne demektir?


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

7. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi “Zikir, zikretmek, zikir yapmak” ne demektir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


“Zikir, zikretmek, zikir yapmak” ne demektir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap : Zikir; Zikir; hatırlamak ve anmak manasına gelir. Zihinde tutma manasına da gelir

Zikretmek; Allah ‘ı anmak isimlerini söylemek veya düşünce yolu ile Allah’ ı hatırlamaktır. 

Zikir yapmak; Sürekli olarak Allah’ ın hatırlanması ve düzenli bir şekilde zikri kalpte tutmaya çalışmaktır.


“Zikir, zikretmek, zikir yapmak” ne demektir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap : Zikir; hatırlamak ve anmak manasına gelir. Zihinde tutma manasına da gelir Zikir insan ile Yaratan arasında ilgi ve alaka meydana getirir. Allah kusurlardan uzaktır. İnsan ise kusur işler şaşırır ve sonradan yaratılmış,ölecektir. Bu kadar zıt varlıkların alaka kurması imkansızken Allah’ u Teala zikir sayesinde insanlara fırsat sunmuştur.

Zikretmek; Allah ‘ı anmak isimlerini söylemek veya düşünce yolu ile Allah’ ı hatırlamaktır. İnsanlar ve bütün canlılar Allah’ ı zikrederler. Zikretmek kalpteki katılığı giderir ve insanı asıl özü olan o temizliğe tekrarulaştırır. Zikretmek en büyük ibadetlerden biridir.

Zikir yapmak; Sürekli olarak Allah’ ın hatırlanması ve düzenli bir şekilde zikri kalpte tutmaya çalışmaktır. İnsanlar hadisi şeriflerde geçen dua ve zikirleri belirleyerek kendilerine belli zamanlarda zikirler belirlerler. Böylece düzenli çekilen zikirler meydana gelir. İnsanlar bazen işlere dalıp zikirleri ihmal edebilirler. Ancak böyle belirlenmiş zikirleri olsa onları terk etmezler. Çünkü ödev gibi kendilerini şartlamışlardır. Bazen bazı sıkıntıların çözümü için insanlar kendilerine dua olarak günlük zikirler belirlerler.


 

Our Score

Ödevini Bulamadıysan ARA

“Zikir, zikretmek, zikir yapmak” ne demektir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Zekir kelimesinin anlamı hatırlamak anmak bolca tekrarlamak ve tekrarladık ça sevilmek ve anmak anlamına gelmektedir. Biz Müslümanlar Allahu Teala bolca zikir çekerek huzur buluruz Ayrıca peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem'e de bolca salavat getirmek hadislerini yaşatmakta zikir çekmenin örneğidir zikirleri mizde Müslümanlığın gerekliliği olan tesbihatları bolca çekmek bizler için mutluluk ve huzur kaynağıdır
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

    • 15 Kayıtlı Üye
    • Son Üye Mine
    error: Content is protected !!