5. Sınıf Türkçe

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 48-52-53-54-55. Cevapları KOZA Yayıncılık

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 42-45-46-47. Cevapları KOZA Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 5. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Elazığlı Hasan Onbaşı metninin bulunduğu 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 48-52-53-54-55 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 48-52-53-54-55. Cevapları KOZA Yayıncılık

5.Sınıf KOZA Yayıncılık Türkçe Ders Kitabı 48-52-53-54-55.  Sayfa Cevapları Elazığlı Hasan Onbaşı

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ders Kitabı Sayfa 48 Cevapları KOZA Yayıncılık

Hazırlık

1. Çanakkale Zaferi yurdumuz için neden önemlidir?
Cevap: Çanakkale savaşından galip olarak çıkmamız dünya üzerindeki güç dengesinin değişmesine sebep olmuştur. Bu güç dengesinin değişmesi ile Cumhuriyet’in ilan edilmesini sağlamıştır. 

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 48-52-53-54-55. Cevapları KOZA Yayıncılık
2. Yandaki görseli inceleyiniz. Görselde gördüğünüz kişi Seyit Onbaşı’dır. Seyit Onbaşı, Çanakkale Savaşı’nın en önemli simgelerindendir. Son derece ağır top mermilerini tek başına sırtlamış ve topa yerleştirmiştir. Onun taşıdığı bu mermiler sayesinde düşman ilerleyememiş ve büyük kayıplar vermiştir. Seyit Onbaşı’yla karşılaşma ihtimaliniz olsaydı, ona ne söylemek isterdiniz?
Cevap: Seyit Onbaşı, taşıdığı mermiler sayesinde düşmanlar bozguna uğramıştır. Onun gösterdiği bu başarıdan dolayı çok gururlanıyorum ve ona çok teşekkür ediyorum. 


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ders Kitabı Sayfa 52 Cevapları KOZA Yayıncılık

1. Etkinlik

Metnin devamında neler olmuş, olaylar nasıl gelişmiştir? Tahmin ederek yazınız. Metni okuduktan sonra tahmininizin doğruluğunu kontrol ediniz.
Cevap: Hasan Onbaşı gösterdiği kahramanlığı gören askerler daha da hırslanmış ve ülkeyi kurtarmak için düşman askerleri alt etmişlerdir. Düşman askerleri püskürtmüşler ve zafer elde etmişlerdir. 


2. Etkinlik

Aşağıda okuduğunuz metinde geçen bazı kelimelerin sözlük anlamları ile görseller verilmiştir. Kelimeleri metinden bularak altlarını çiziniz. Kelimeleri anlamlarının bulunduğu kutucuklardaki noktalı yerlere yazınız.
Cevap:

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 48-52-53-54-55. Cevapları KOZA Yayıncılık


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ders Kitabı Sayfa 53 Cevapları KOZA Yayıncılık

3. Etkinlik

Metnin konusunu yazınız.
Cevap: Metinde Hasan Onbaşı’nın Çanakkale Savaşında yaptığı kahramanlık anlatılmaktadır. 


4. Etkinlik

Aşağıdaki başlıkları okuyunuz. Metne uygun olduğunu düşündüğünüz başlıkları işaretleyiniz. Bu başlıklardan en çok hangisini beğendiğinizi nedenleriyle yazınız
Cevap:

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 48-52-53-54-55. Cevapları KOZA Yayıncılık


5. Etkinlik

Okuduğunuz metinle ilgili üç soru yazınız. Sorularınızın anlaşılır ve kesin cevaplarının olmasına dikkat ediniz. Sorularınızı arkadaşlarınıza sorup cevaplarını tartışınız.
Cevap:

1. sorum: Devamlı çıkarma yapan kuvvetler kimdir?
Cevap: Devamlı asker çıkartan İtilaf kuvvetleridir. 

2. sorum: Hasan Onbaşı yerden yatan şehitlere ne söylemiştir?
Cevap: Hasan Onbaşı yerde yatan şehitlere “sizi yalnız bırakmayacağım” demiştir. 

3. sorum: Hasan Onbaşı döndüğünde siperde kaç kişi savaşmışlardır?
Cevap: Hasan Onbaşı tek başına savaşmıştır. 


6. Etkinlik

a. Okuduğunuz metinden alınan aşağıdaki cümlelerde altı çizili kelimeleri inceleyiniz. Bu kelimelerin cümleye nasıl bir anlam kattığını düşününüz.
Cevap: Verilen cümlelerde ama bağlacı cümleye olumsuzluk katmaktadır. 


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları KOZA Yayıncılık

b. Aşağıdaki cümleleri okuyunuz. Altı çizili ifadelerin cümlelerin anlamına nasıl bir katkıda bulunduğunu ya da cümlenin anlamında nasıl bir değişikliğe yol açtığını yazınız.
Cevap:

Çok sağlıklı beslenirdi fakat yine de hasta oldu.
→ Neden sonuç ilişkisi bulunmaktadır.

Dün akşam size gelecektim lakin kendimi iyi hissetmiyordum.
→ Neden sonuç ilişkisi bulunmaktadır.

Onu çok seviyordu ancak hiçbir zaman söylemedi.
→ Sebep sonuç ilişkisi bulunmaktadır.


7. Etkinlik

İki nokta ( : ) hakkında verilen aşağıdaki bilgileri okuyunuz. Bilgileri örneklerle eşleştiriniz
Cevap:

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 48-52-53-54-55. Cevapları KOZA Yayıncılık


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları KOZA Yayıncılık

8. Etkinlik

“Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında sizden istenilen fotoğrafları öğretmeninizin kontrolünde sınıf tahtasına yapıştırınız. Ardından fotoğraflar arasındaki benzer ve farklı yönleri söyleyiniz. Sizce bu insanların göstermiş olduğu cesaretin sebebi ne olabilir? Hangi duygularla hareket etmişlerdir? Arkadaşlarınızla konuşunuz. Konuşmalarınızda “ama”, “fakat”, “ancak”, “lakin” gibi uygun geçiş ifadelerini kullanınız.
Konuşmacı arkadaşlarınızın konuşma konusu olarak seçtikleri kahramanlara olan duygularını, sözlü olmayan mesajlarına yansıtıp yansıtmadıklarını değerlendiriniz
Cevap: Getirilen fotoğraftaki kişilerin hepsi Milli Mücadele zamanındaki kahramanlardır. Bu kahramanlar farklı yerlerde fakat hepsi milli dava için kahramanlık göstermişlerdir. 


9. Etkinlik

“Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında yazdığınız kahramanlık hikâyesini ve kahramana ait fotoğrafı arkadaşlarınızla paylaşınız. Aşağıdaki yazma alanına Millî Mücadele döneminden günümüze kadar vatanı ve milleti için canını feda eden şehitlerimize olan duygularınızı anlatan bir şiir yazınız. Şiirinizi bitirdikten sonra gözden geçirerek varsa yazım ya da noktalama hatalarınızı düzeltiniz. Şiirinizi arkadaşlarınızla paylaştıktan sonra öğretmeninizin kontrolünde sınıf panosunda sergileyiniz.
Cevap:

Sevgili kahramanlar, 
Milli Mücadele döneminde gösterdiğiniz kahramanlıktan dolayı sizlerle gururlanıyor ve çok teşekkür ediyorum. Cephede, olduğunuz bölgelerde gösterdiğiniz başarılardan dolayı ülkemiz özgürlüğünü kazanmıştır. Özgürlüğümüzün devam etmesi de bizlerin elindedir. Sizlere karşı olan sevgimiz ve saygımız hiçbir zaman değişmeyecektir. 


Sonraki Derse Hazırlık

Atatürk’ün Millî Mücadele döneminde katıldığı kongreler hakkında internetteki güvenilir kaynaklardan bir araştırma yapınız. Araştırmanız sonucunda ulaştığınız bilgilerle bir sunum hazırlayınız. Sunumunuzu desteklemek için sınıfa çeşitli görseller getiriniz. Sınıfta sunumunuzu yapmadan önce prova yapınız.
Cevap: Atatürk’ün Milli Mücadele döneminde Erzurum, Sivas, Balıkesir, Pozantı, Amasya, Ankara, Sivas kongrelerine katılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Etkinliklerin birçoğu, metindeki olayları tahmin etme, kelime anlamlarını anlama ve metni analiz etme becerilerini geliştirmeye yönelik. Bu, çocuklarımızın dil becerilerini artırmalarına yardımcı oluyor.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.