Ders Notları

İletişimde empati kurmanın önemi nedir? Açıklayınız.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler İletişimde empati kurmanın önemi nedir? Açıklayınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


İletişimde empati kurmanın önemi nedir? Açıklayınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Empati; başkasının bulunmuş olduğu durum ve ruh haline kendini koyarak onu anlama çabasıdır. İletişimde empati kurmak daha sakin olmaya ve anlayışlı bir ilişki kurmaya sebep olur. Kavgalar ve kırgınlıklar insanlar birbirini anlamadığı zaman ortaya çıkar. Empati , bu bencilliği engellemiş olur.


İletişimde empati kurmanın önemi nedir? Açıklayınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Empati; bir insanın kendini karşıdaki insanın yerine koyarak onu anlamaya çalışmasıdır. Kavgalar ve anlaşmazlıklar insanlar birbirini anlamadığı ve birbirlerinin duygularına hak vermedikleri zaman ortaya çıkar. İnsanlar karşı tarafta olan insanın yaptıklarına ve verdiği tepkileri eğer kendi tarafından değerlendirirse ona kızar ve öfkelenir. Eğer onun içinde olmuş olduğu ruh hali ve çevreye göre değerlendirmeye çalışır ve onu anlamak niyeti ile hareket ederse ona hak verdiği yerler de ortaya çıkar. Böylece insanlar daha az sinirlenir ve karşıdaki insanın duygularını anlamak için konuşmayı tercih ederler. Bu konuşma yolu ve birbirini anlama yolu insanların birbirini sevmesine , merhamet duygusunun gelişmesine ve olayların çözülmesine sebep olur. Bunun için empati her insanda olması gereken bir özelliktir. İnsanlar hayatlarının her alanlarında doğru bir şekilde empatiyi kullanmalı ve böylece karşıdaki insanları haksızlığa uğratma ve suçlama yoluna gitmeden çönce, anlamaya çalışarak , uzlaşma yolunu bulmaya çalışırlar. Empatisi olmayan insanlar ise ben merkezcidir ve kendi dünyalarından insanları yargılamayı seçerler.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İletişim kurarken karşımızdaki insanla diyalog aramızda dikkat etmeliyiz. Konuşurken empati kurmalı saygılı olmayı laf kesmemeye ve tane tane konuşmayı tercih etmeliyiz. Diyalog kurmak ve iletişim kurmak karşımızdaki insana kendinizi anlatmak veya iletişim kurmak veya ihtiyaçlarımızı gidermek için çok önemlidir. Bu sebeple konuşma üslubunu ve konuşma şeklini iyi bilmeniz gerekmektedir. Konuştuğumuz zaman karşımızdaki insana anlamalı karşımızdaki insana saygılı olmalı ve konuştuğumuz insana karşılıklı bir şekilde oturarak sakin bir şekilde kendimizi ifade etmeliyiz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.