Demir yollarının Osmanlı Devleti'ne sağladığı yararlar nelerdir? | Forum Sayfa Cevapları

Demir yollarının Osmanlı Devleti’ne sağladığı yararlar nelerdir?


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Demir yollarının Osmanlı Devleti’ne sağladığı yararlar nelerdir?konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Demir yollarının Osmanlı Devleti’ne sağladığı yararlar nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Demiryolları sayesinde Osmanlı devletine ekonomik canlılık getirmiştir. Ham madde ihtiyacı sanayinin geliştiği bölgelere daha kolay ulaşmış, ülke içindeki ulaşım imkanları kolaylaşmış vede zamandan ar yaparak ulaşımda hız kazanmıştır. Posta gibi haberleşmeler trenler sayesinde daha hızlı bir şekilde alıcılara iletilmiştir.


Demir yollarının Osmanlı Devleti’ne sağladığı yararlar nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Osmanlı Devleti gelişmenin ve kalkınmanın sağlanması için Avrupai takip etmiş Avrupa’da öğrenciler göndererek eğitim aldırmıştır.birçok alanda yenilik hamlelerinde bulunmuştur. Buharlı makinelerin icadı ile Buharlı gemiler vede trenler ulaşımı kolaylaştırmıştır ve hızlandırmıştır. Osmanlı Devleti bu iki ulaşım aracının ülkesine getirilmesi gerektiğini fark ederek öncelikle deniz ulaşımına yatırım yaparak bununla birlikte demiryolları yapılmaya başlamıştır. Kara ulaşımında demir yolları, daha güvenilir olması Osmanlı devletinin çok geniş bir coğrafyada konumlanmış olması bir uçtan bir uca at arabaları ile gitmek yerine tren ile ulaşmak daha rahat ve daha cazip hale gelmiştir.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Demir yollarının Osmanlı Devleti’ne sağladığı yararlar nelerdir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Osmanlı devleti zamanında demiryoluna büyük önem verilmiş ve bu alanda birçok çalışmalar yaparak gelişmeler sağlanmıştır. Çünkü Osmanlı devleti zamanında demiryolunun da ülkeye ne kadar büyük katkıları olduğunu bilen padişahlar bu alanda çeşitli uygulamalar yapmışlardır. Demiryolu hem güvenilir hem de fazla bir ulaşım aracıdır. Ayrıca birçok tüccar ve ekonomisi ticaret ve ekonomik alanda yaptığı çalışmalarda demiryolunu tercih etmiş ve bu demiryolu tercihi sebebiyle ülke ekonomisine büyük katkı sağlamıştır
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak