Tımar sisteminin Osmanlı Devleti'ne sağladığı yararlar nelerdir? | Forum Sayfa Cevapları

Tımar sisteminin Osmanlı Devleti’ne sağladığı yararlar nelerdir?


Sosyal Bilgiler Öğretmeni

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Tımar sisteminin Osmanlı Devleti’ne sağladığı yararlar nelerdir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Tımar sisteminin Osmanlı Devleti’ne sağladığı yararlar nelerdir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap :Osmanlı Devleti Tımar sistemi ile vergileri düzenli bir şekilde toplar, bölgenin güvenliğini kolaylıkla sağlar, devlete masraf çıkarmadan kolaylıkla asker yetiştirebilir.göçebe yaşayan ürkmenler yerleşik hayata geçmiş, vergiler düzenli bir şekilde toplanmıştır.


Tımar sisteminin Osmanlı Devleti’ne sağladığı yararlar nelerdir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap :Osmanlı Devleti deki Tımar sistemi devlet görevindeki kişilerin hizmetleri karşılığı olarak asker ve memurlara belirlenmiş bölgelerde kendi adlarına vergi toplama yetkisi ile birlikte verdiği topraktır. İkta veya dirlik olarakta adlandırılır. Bu sistemde arazi tımara verilen kimsenin mülkü değildir. Tımar sahibi halkın ödemesi gereken vergileri devletin izni ile topladı. İkta sahibi topladığı bu vergilere karşılık bulunduğu bölgede asker beslemek ve o bölgenin güvenliğin sağlamak zorundaydı. Osmanlı devletine ki Tımar sahibi devletin belirlediği hizmeti yaptığı sürece kendi adına vergi toplama hakkından faydalanırdı.tımarın satılması, devredilmesi veya miras olarak varisleri bırakılması mümkün değildir. Tımar sisteminin sayesinde devletin maaş yükü azalmıştır. Devletin üretimi süreklilik arz etmiştir. Kıtanın verildiği ögeler güvenli olmuş, devlet otoritesi sağlanmıştır. Türkmenler yerleşik hayata geçmiş eyaletlerinde askerleri bu sistem sayesinde gelişmiştir.


 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Tımar sisteminin Osmanlı Devleti’ne sağladığı yararlar nelerdir?

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Merve
Osmanlı devleti zamanında uygulanan ve Osmanlı Devleti'nin yönetimine ve aktif bir şekilde vergilerin toplanmasını sağlayan tımar sistemi ülkenin üretimi için önemli bir yer teşkil etmekteydi. Tımar sistemi sayesinde esnaftan veya gelir kazanan tüccarlardan ve diğer işçilerden düzenli bir şekilde vergilerin alınması ve vergilerin toplanması sağlamaktaydı. Verdiğiniz bilgiler için ve verdiğiniz cevaplar için size çok teşekkür ediyorum ödevimi hızlı bir şekilde sizin sayenizde bitirdim
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.
Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu »

  • 14 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak