Ders Notları

Kabotaj Kanunu’nun ülkemize sağladığı yararlar neler olabilir?

8. Sınıf İnkılap Tarihi Kitabı Kabotaj Kanunu’nun ülkemize sağladığı yararlar neler olabilir? konusunu kısaca ele alacağız. 


“Kabotaj Kanunu’nun ülkemize sağladığı yararlar neler olabilir?” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

Kabotaj Kanunu’nun ülkemize sağladığı yararlar denizin ticaret , yük ve yolcu taşımak gibi faaliyetlerin açılması ve hem sosyal açıdan hem siyasal açıdan hem de maddi açıdan büyük kazanımlar getirmesidir.


“Kabotaj Kanunu’nun ülkemize sağladığı yararlar neler olabilir?” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Lozan Barış Anlaşması’nda her ne kadar kapitülasyonlardan kurtulmuş olsak da kabotaj Hakkı yani limanları rasında gemi işletme Hakkı hala yabancıların elindeydi.

Bu kısıtlama büyük zararlara sebep oluyordu.

Bir temmuz 1926’da yürürlüğe giren kanunla ülkemiz kendi boğazlarında makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma hakkı ve yolcu taşımacılığı gibi derecelik faaliyetleri başlamış oldu.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kabotaj kanunu bize kazandırdığı en temel özellikleri ve nitelikleri öğrenmek istediğimiz zaman 8 sınıf inkılapları vardır çünkü ders kitabı alan yukarıdaki bilgileri inceleyerek defterime geçirildi baban ne güzel bir şekilde anladım ve ödevimi bitirdim ödevimdeki tüm bilgileri her zaman bu sayfaya bakarak yapıyorum da bilgi ve cevaplar bu sayfada bulunmaktadır bu sayfadaki bilgi ve cevaplar sayesinde özellikle yeni geçtiğin birçok konuyu yazılı bir şekilde öğreterek defterime tamamlıyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.