5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 16-18-20 Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Peygamberimizin Doğumu Cevapları Sayfa 16, 17, 18, 19, 20


Peygamberimizin Doğumu Metni Cevapları


5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 16 Cevapları


Soru : Yandaki bilmecenin cevabını bulalım.

Allah’ın kutlu elçisi,
Müminlerin sevgilisi,
Yalnızca bir cevap yok
Pek çoktur isimleri.


Cevap: Hz. Muhammed


5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 18 Cevapları


Soru : Peygamber Efendimizin (s.a.v) isimleri ile anlamlarını eşleştiriniz.


Cevap: MUHAMMED-MAHMUD-AHMED-MUSTAFA

  • Allah’a çokça şükreden. (Ahmed) 
  • Çokça övülmüş kimse. (Mahmud) 
  • Seçilmiş kimse. (Mustafa)
  • Çok övülmüş. (Muhammed)

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Annesi İle Geçen Yıllar Cevapları Sayfa 18, 19, 20


Annesi ile Geçen Yıllar Metni Cevapları


5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 20 Cevapları


Bir adam, Resulullah’a (s.a.v) gelerek ‘Ey Allah’ın Resulü! İnsanlar içinde kendisine en iyi davranmam gereken (en önce gelen kişi) kimdir?’ diye sordu. Resulullah (s.a.v) ‘Annendir.’ buyurdu. Adam ‘Ondan sonra kimdir?’ diye sordu. Resulullah (s.a.v) yine ‘Annen.’ buyurdu. Adam “Ondan sonra kim gelir?” diye sordu.

Resulullah (s.a.v) yine ‘Annen.’ buyurdu. Adam tekrar “Ondan sonra kimdir?” diye sordu. Resulullah (s.a.v) bu kez ‘Baban.’ cevabını verdi. Bir başka gün yine ‘Ey Allah’ın Resulu! Kendisine en iyi davranılması gereken öncelikli kişi kimdir?’ diye aynı soruyu sorunca Resulullah (s.a.v) şöyle cevap verdi: ‘Annen, sonra annen, daha sonra yine annen; sonra baban; sonra da sana en yakın olan akraban!’”
(Buharî, Edeb, 2; Müslim, Birr, 1-2.)

Soru : Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) yukarıdaki hatırada bize hangi mesajı veriyor? Sınıfta arkadaşlarımızla konuşalım.


Cevap: Annelerin hayatımızdaki önemini anlatmak istemiştir. Annelerin bizler üzerinde büyük emekleri vardır. Onların haklarını ödeyemeyiz. Onları her zaman önce tutmamız gerekir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem dünyaya gelmeden önce babasını kaybetmiştir peygamber efendimiz çok küçük yaşta ise annesini kaybetmiştir annesinin adı Hz Aminedir. Hz Amine peygamber efendimizi hamileyken rüyasında çok güzel bir Rüya görmüş ve gelecek olan çocuğun peygamber müjdesiyle geleceğine biliyordu peygamber efendimiz çok küçük yaşta annesini kaybettikten sonra dedesinin yanında yaşamaya başlamıştır bu konuda verdiğiniz cevapları ve bilgileri çok beğendim peygamber efendimizin hayatında öğrenirken beğeni bilgiler edinirken bana çok yardımcı oluyorsunuz peygamber efendimizin çocukluk hayatı ve aile hayatını öğrenmek beni çok mutlu ediyor verdiğiniz cevaplara da çok beğeniyorum

  2. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem 99 müjdeleyici ismi vardır bunlardan bilindik olanlar Muhammed Mustafa Mehmet Ahmet gibi isimleridir peygamber efendimiz her ismini farklı manası ve özlüsü vardır peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem doğumu ile beraber Müslüm Allah müjdelenen birçok iyileştirici değer vardır peygamber efendimiz dünyaya geldiğinden itibaren bütün putlar yıkılmış ve Müslümanlığın ilk oluşumu gerçekleştirilmiştir peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem dünyaya gelmeden önce annesine bu müjdelenmiştir peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem son peygamberdir Ayrıca tüm dünyaya doğmuş ve tüm insanlara örnek olmayı başarmıştır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.