5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 11-14 Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 1. Ünite Ünitemize Hazırlanalım Cevapları Sayfa 11, 12, 13, 14, 15


1.Ünite Ünitemize Hazırlanalım Metni Cevapları


5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 11 Cevapları


Soru : 1. Peygamber Efendimizin (s.a.v) hayatı hakkında neler biliyorsunuz? Arkadaşlarımızla paylaşalım.


Cevap:
Peygamber efendimiz doğmadan önce babasını doğduktan sonra altı yaşında da annesini kaybetmiştir. Sekiz yaşına kadara dedesi bakmış dedesi de vefat edince amcası Ebu Talip bakmaya başlamıştır.
Amcası ile beraber ticarete atılmış yirmi beş yaşına kadar da amcasının yanında kalmıştır. Daha sonra Ticaret yoluyla Hz. Hatice ile tanınmış evlenmiştir. Peygamber efendimize peygamberlik 40 yaşında gelmiştir. İlk gelen ayet Hira mağarasında 610 tarihinde Cebrail (a.s) vasıtasıyla gelmiştir.


Soru : 2. Sizce Peygamberimiz (s.a.v) çocukluk yıllarında nasıl bir çocuktu? Peygamberlik döneminden farklı huy ve davranışları olabilir mi? Konuşalım.


Cevap:
Peygamber efendimiz çocukken de her zaman dürüst olmuş, doğru yoldan hiç ayrılmamıştır. Etraftakiler zaman her zaman sevilen bir çocuktur. Kötü davranışlardan hep kaçınmıştır. Bu yüzden çevresindekiler ona hep güvenmişlerdir.


Soru : 3. Peygamberimizin (s.a.v) çocukken öksüz ve yetim kalması, daha sonraki yıllarda onun davranışlarını nasıl etkilemiş olabilir? Tartışalım.


Cevap:
Yüreğinde her zaman anne ve baba özlemi olmuş bundan dolayı merhamet duygusu daha fazladır. Kimsesiz olan çocuklara hep sevgi göstermiştir. Onları dışlamamıştır.


Soru : 4. Peygamberimizin (s.a.v) aile sevgisi ve kendisine iyilikte bulunanlara gösterdiği vefa bize örnek olacaktır. Bu değerler hakkında sohbet edelim.


Cevap:
İnsanlar kendi karakterlerini ailesi sayesinde bulurlar. İçlerindeki sevgi ilk olarak aile sevgisi ile oluşur. Bu dünyada sevgi sayesinde insanlar birbirlerine bağlanmaktadır. İyilik yapmak, ibadet etmek hepsi içten gelen sevgi duygusu sayesinde olur. Bunu başarmak için de her zaman doğru yolda olup kötü davranışlardan kaçınmamız gerekir.

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Peygamberimizin Doğduğu Çevre Cevapları Sayfa 13, 14, 15


Peygamberimizin Doğduğu Çevre Metni Cevapları


5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 14 Cevapları


Soru : Yandaki bilmecenin cevabını bulalım.

Tek odalı bir bina,
Gidip varsam yanına,
Allah’ın kapısına,
Yüzüm sürsem taşına,


Cevap: Kabe’dir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Soru 3, Peygamberimizin çocukken öksüz ve yetim olması hakkında düşünmemizi sağladı. Bu deneyimin, onun merhamet duygusunu artırmış olabileceğini düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.