5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 35-38 Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı 2. Ünite Ünitemize Hazırlanalım Cevapları Sayfa 35


2.Ünite Ünitemize Hazırlanalım  Metni Cevapları


5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 35 Cevapları


Soru : 1. Allah (c.c), insanlara peygamber göndermeseydi ne olurdu? Sınıfta arkadaşlarımızla fikir yürütelim.


Cevap:
İnsanlar daha çok sapıtır Allah’ı yani bizleri yaratanı bilemezdik. Peygamberler sayesinde  Allah’ın varlığını, birliğini, emir ve yasaklarını, kudretini öğrenmiş olduk. Bizlerde doğru yola peygamberler aracılığı ile gelebildik.


Soru : 2. Güvenilir insan olmak için neler yapmak gerekir? Çevrenizde “güvenilir” olarak bilinen kişilerin özellikleri nelerdir? Gözlemleyelim ve fikirlerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım.


Cevap:
Güvenilir bir insan olmak için her zaman doğru ve dürüst olmak gerekir. Verdiği sözleri tutan, her zaman iyi işler yapan kişiler güvenilir insan olurlar.


Soru : 3. Doğru sözlü olmak, insanları ikna etmede bize nasıl fayda sağlar? Sınıfta arkadaşlarımızla tartışalım.


Cevap:
Doğru söyleyen insana herkes daha çabuk güvenir. Yalan söz söyleyene ise doğru bile söylese güvenilir olmaz.


Soru : 4. Çevrenizde adını bir peygamberden almış olan tanıdığınız var mı? Sizce neden ona bu isim verilmiş olabilir? Düşünüp fikirlerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım.


Cevap:
Evet kardeşime peygamber efendimizin ismini vermişler. Ona bu ismi vermelerinin nedeni peygamber efendimiz gibi hep doğru yolda olsun, dürüst, yalan söylemeyen, iman eden bir yapıda olmasını istedikleri için vermişlerdir. Peygamber efendimiz her zaman güvenilir bir insan olmuş ve insanlar tarafından takdir edilmiştir. Bu maksatla isim verilmiştir.

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Allah’ın İnsanlığa Lütfu: Peygamberlik Cevapları Sayfa 37, 38


Allah’ın İnsanlığa Lütfu: Peygamberlik Metni Cevapları


5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 38 Cevapları


“Biz peygamberleri, emrimiz uyarınca insanlara doğru yolu gösteren önderler yaptık…” (Enbiyâ Suresi, 73. ayet.)

“Biz, peygamberleri ancak müjdeleyiciler ve uyarıcılar olarak göndeririz…” (En‘am suresi, 48. ayet.)

Soru : Bu ayetlere göre aşağıdaki soruların cevaplarını yazalım Peygamberler, hangi durumlarda insanlığa yol göstermişlerdir?


Cevap: Yanlış davrandıklarında, zorda kaldıklarında onlara yol göstermişlerdir.


Soru : Peygamberler, hangi konularda insanları uyarmışlardır?


Cevap: Kötü davranışlardan kaçınmalarında, yapılacak hayır ve şer durumlarında uyarmışlardır.


Soru : Peygamberlerin insanlara verdiği müjde ne olabilir?


Cevap: Cennetin kapılarının iyi insanlara, Allah’a iman edenlere açılacağı müjdesini vermiş olabilir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem 40 yaşında peygamber olmuştur ve Müslümanlığı yaymaya mekke’den başlamıştır peygamberler gönderildikleri günden itibaren sahip oldukları ve yaşadıkları ortamlarda insanları kötülükten alıkoyma ve birçok ahlaki ve insani değerlere çağırmak için gönderilmişlerdir peygamberler rehberlik ve kılavuzluk doğru yolu göstermek ve birçok görevleri vardır peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ayet ayet sure sure in en büyük kutsal kitap kur’an-ı Kerim’in de peygamberi olarak bilinmektedir peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem son peygamber kur’an-ı Kerim ise son kutsal kitaptır kur’an-ı Kerim bozulmadan günümüze kadar gelmiştir içerisinde bulunan sureler ve ayetler bütün insanlara doğru yola ulaşması gereklerini hatalarından ve günahlarından Tevbe etmeleri gereklerini ve Müslümanlığın hak din olduğunu söylemiş ve benimsemiştir

  2. Müslümanlık dini hak dindir Müslümanlığın temel esasları olan ve imanın şartları olan tüm şartları uygulamak Müslümanların görevleri ve vazifesidir Müslümanlar sahip oldukları din ve sahip oldukları kutsal kitap sayesinde doğru yolda olmayı ahlaklı olmayı öğrenmişlerdir kur’an-ı Kerim yalnız Müslümanlara değil dünyada bulunan tüm insanlara gönderilmiştir kur’an-ı Kerim’de bulunan ve insanların doğru yola yönelten birçok ayet bulunmaktadır. Ayrıca peygamber efendimizin örnek hayatı hadisleri ve hal ve davranışları Müslümanlar ve tüm insanlara örnek olmayı başarmıştır. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hayatı boyunca güvenilir olmayı zinadan uzak kalmayı yalan söylemeyi dürüst olmayı tüm insanlara söylemiş ve Müslümanlık beni ile bunu yaygınlaştırılmış tır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.