5. Sınıf Sosyal Bilgiler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 137-138-139-140-141-142 Cevapları MEB Yayınları

Göster

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekonomi İçin Yeni Fikirler Cevapları Sayfa 137-138-139-140-141-142


Ekonomi İçin Yeni Fikirler Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 137 Cevabı


Soru : Girişimcilik kavramından ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.


Cevap: Girişimcilik kavramından ne anlıyorsunuz? Açıklayınız.
Girişimci ticari ve sanayi alanlarında insanların ihtiyaçlarını karşılayan ve insanların ihtiyaçları doğrultusunda yeni ürünler üreten bunun sonucunda maddi kazanç elde eden kişilerdir.
Girişimcilik kavramından yeni icatlar ürünler insanların rahatlığı insanların ihtiyaçlarının karşılanması maddi kazanç yeni sanayi kolu gibi birçok kavram anladığımızı ifade edebiliriz.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 138 Cevabı


Sıra Sizde


Aşağıdaki soruları cevaplayınız.


Soru : Nuri Demirağ hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır?


Cevap: Nuri Demirağ hangi alanlarda çalışmalar yapmıştır?
Nuri Demirağ cumhuriyet dönemi iş adamlarındandır. kendisi  1886 yılında Divriği Sivas ta dünyaya gelmiştir. Türkiye Cumhuriyetinin devlet demir yollarının ilk müteahhididir. Cumhuriyet döneminin sayılı zenginlerin arasına girmiş vede hayırsever bir iş adamı olarak tanınır.
Türkiye’de ilk uçak fabrikasının kuruluşu, ilk sigara kağıt üretimi, ilk yerli paraşüt üretimi gibi ilklere imza atmıştır. En büyük hayali İstanbul boğazı üzerine köprü yapmaktır. Keban’a büyük bir baraj projesinde demirdağa aittir. Boğaz köprüsü projesi 1931 yılında proje olarak başlamıştır. Sanfranciscodaki goldengate köprüsü yapan şirketle anlamıştır. Tüm hazırlıkları bitmiş olan proje 1934 yılında mustafa kemal Atatürk tarafından onaylanmıştır. Fakat hükmet projeye onay vermeyerek Nuri Demirdağın büyük hayali olmamıştır. Uçak fabrikası gök okulunu 1936 yılında İstanbul da deneme uçuşları için yeşilköy, elmaspaşa çiftliğin satın alarak hangar ve uçak tamir atölyesi yapmıştır.
Günümüzde bu alan uluslararası Atatürk havalimanı olarak kullanılmaktadır. Türk pilotları yetiştirilmek için havacılık okullarını kurmuştur. 1943 yılına kadar 290 pilot yetiştirmiştir. İlk tek motorlu uçak üretilerek Nu. D-36 adı verilerek Nuri Demirağ adına yapılmıştır. 1944 yılında dünya havacılığı yolcu uçakları a sınıfına alındı ilk uçak siparişini 1938 yılında Türk hava kurumu vermiştir.


Soru : Yaptığı çalışmalar ülke ekonomisine ne tür katkılar sağlamıştır?


Cevap: Nuri Demirağ yaptığı çalışmalar ülke ekonomisine ne tür katkılar sağlamıştır?
Nuri Demirağ cumhuriyet dönemi iş adamlarından bir tanesidir. Hayırseverliği ve ülkesine yaptığı hizmetler ile halkın gönlünde taht kurmuştur. Aslen Sivas  Divriğilidır. Ülkesi için çok önemli çalışmalarda bulunmuştur. Demir yolları ve havacılık üstünde çok çalışmaları vardır.
Yerli paraşüt yapımında ilk fabrikayı Demirağ kurmuştur. Ülkemizin ilk uçak fabrikasını da Nuri  Demirağ kurmuştur. Vatanın kalkınmasında ülkesini devletini seven biri olarak öncülük etmiş, önemli yatırımlarda bulunmuştur. Döneminde birçok yatırımcının ufkunu açan ileri görüşlü bir şahıs olarak bilinmektedir.


Soru : Nuri Demirağ hangi kişilik özelliklerine sahiptir?


Cevap: Nuri Demirağ hangi kişilik özelliklerine sahiptir?
Nuri Demirağ kişilik olarak aldığı sorumlulukları yerine getiren vatanı ve milletini seven cumhuriyet döneminde geri kalmış milleti için önemli hayaller kuran ve gerçekleştirmek için gerekli girişimleri yapan ileri görüşlü, cesaretli ne kadar engel koyulsa da yılmayan, çalışkan bir insandır.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 139 Cevabı


Soru : Dağıtımda dron kullanımı ne gibi kolaylıklar sağlayabilir? Tartışınız.


Cevap: Dağıtımda dron kullanımı ne gibi kolaylıklar sağlayabilir? Tartışınız.
Dağıtımda drone kullanımı ile beraber İnsanların hayatında ürünlerin sağlam bir şekilde gelmesi Zamandan tasarruf gibi birçok konuda yarar sağlayabileceğini ifade edebiliriz.
Hayırlı işlerde altında drone kullanımı ile beraber insan eliyle yaşanmış olan hataların engellediğinden dolayı kazalardan korunmak trafiğe takılmamak ürünlerin zarar görmemesi ve hızlı bir şekilde ürünlerin tüketiciye ulaştıran drone’lar mutluluk ve huzur verecektir.
Işte birçok alanda olduğu gibi dağıtımda dur onların kullanılması Toplum hayatında insanlara kolaylık sağlayarak insan hatalarını engelleyecek ve ekonomik zararında önüne geçecektir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 140 Cevabı


Afyonkarahisar’da Süleyman Demirel Fen Lisesi 10’uncu sınıf öğrencileri, yumurtanın raf ömrünü 2,5 aya çıkaran proje hazırladı.

Keçiboynuzundan elde edilen karışımı kullandıkları proje ile TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasının Eskişehir Bölge Elemelerinde birinci olan Mustafa Can Kifteci ve Barış Akarca, üzeri kirli olmasına rağmen yumurtaların neden yıkanmadan buzdolabına konulduğunu merak ettiklerini söylediler. Annesinin yıkanan yumurtaların bozulduğunu söylemesi üzerine Kifteci bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonunda, yıkanan yumurtanın üst katmanındaki zarın bozulduğunu, gözeneklerin açıldığını ve bakterilerin içeriye daha hızlı girebildiğini gördü. Bunun üzerine Kifteci ve arkadaşı Akarca yumurtanın yıkandıktan sonra bozulmadan saklanabilmesi için bir proje geliştirdiler. Mikrop öldürücü özelliği bulunan keçiboynuzu çekirdeklerinden elde ettikleri tozla, bir jel hazırladılar. Bu jeli yıkanmış yumurtanın yüzeyine sürerek yumurtayı buzdolabında saklanabilecek hâle getirdiler.


Soru : Haberdeki öğrencilerin yaptığı proje ülke ekonomisine nasıl bir katkı sağlayacaktır? Söyleyiniz.


Cevap: Ülkemizde ürünlerin daha uzun bir süre saklamasını sağlayarak insanların sonsuz ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu jel diğer ürünler üzerinde de kullanılarak diğer ürünlerinde daha uzun saklanabilmesi sağlanabilir.


Soru : Haberdeki öğrencilerin projelerinde iş birliği yapmalarının önemi nedir? Tartışınız.


Cevap: İş birliği yaparak konu hakkında daha iyi bir şekilde düşünme, geliştirme ve çalışmaların daha hızlı bir şekilde yapılması sağlanması açısından iş birliği çalışmalarda büyük bir önem taşımaktadır.


Soru : İçinde yaşadığınız toplumun ne gibi ihtiyaçları vardır, bu ihtiyaçların karşılanması konusunda neler yapabilirsiniz? Tartışınız.


Cevap: İçinde yaşadığınız toplumun ne gibi ihtiyaçları vardır, bu ihtiyaçların karşılanması konusunda neler yapabilirsiniz? Tartışınız.
Toplumun ihtiyaç duyduğu alanlardan bir tanesi Özel gereksinimli insanlara yeteri kadar yardımlar ve desteklemelerin yapılmamasıdır.
Özel gereksinimli kişilere toplum içerisinde ihtiyaçlarını karşılamak için sosyal yardımlar Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığından yapılan çalışmalarla berber bunların ihtiyaçları karşılanarak topluma adapte edilmesi sağlanabilir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 141 Cevabı


26 yaşındaki Türk mucit Mehmet Türker’in icat ettiği cihaz, engellilerin umudu oldu. Cihaz sayesinde engelliler ellerini kullanmadan sadece kafa hareketleriyle bir telefonu, tableti, bilgisayarı, TV’yi kullanabilecek. Türker, neden böyle bir proje yapma gereği duyduğunu şu şekilde aktardı: “Bir arkadaşımız denize atlaması sonucunda boyun felci oldu. Arkadaşımızın hayatını kolaylaştırmak için çözüm arayışına girdik. Başlangıçta ticari olarak üretmek amacımız yoktu. Fakat diğer engelliler de yararlansın diye seri üretime başladık.’’ Türker, engellilerin başkalarının yardımına ihtiyaç duymadan işlerini yapabileceği bir projeyi gerçekleştirmeyi hedeflediğini söyledi.


Soru : Haberde adı geçen buluş engellilerin hayatını ne kadar kolaylaştırabilir? Tartışınız.


Cevap: Kısmı olarak kolaylaştırır. Haberler, film izleme ve gündemi takip etmesi açısından yarar sağlayacaktır.


Soru : Siz engellilerin hayatını kolaylaştırmak için neler yapmayı düşünürsünüz? Anlatınız.


Cevap: Siz engellilerin hayatını kolaylaştırmak için neler yapmayı düşünürsünüz? Anlatınız.
Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için genel olarak toplum içerisinde var olan kurum ve kuruluşlarla hareket ederek onların Maddi manevi olarak desteklerinin sağlanması onların toplum hayatına ekran adapte edilmesi büyük önem ifade etmektedir.
Yapılan araştırmalar ile beraber engelli Vatandaşlarımızın yapabilecekleri Ekonomik faaliyetlerin belirlenmesi ile beraber onları bu yönde eğitilmesi bilgiler verilmesi onları hayata adapte edecek ve mutlu edecektir.
bunun sonucunda maddi olarak güçlenen engelli Vatandaşlarımızın psikolojik ve duygusal olarak tekrar hayata kazandırılması için çeşitli etkinlikler yapılması bu etkinlikler içerisinde onların mutlu edilerek hayata tekrar kazandırılması önemli aşamalardan bir tanesidir.


Soru : Savaş ve afet durumlarında zor şartlar altında yaşayan insanlar için neler yapılabilir? Fikirlerinizi söyleyiniz.


Cevap: Savaş ve afet durumlarında zor şartlar altında yaşayan insanlar için neler yapılabilir? Fikirlerinizi söyleyiniz.
Savaş afet durumlarda zor şartlar altında yaşayan insanlar için genel olarak barına bilecekleri bir yere sağlanması yiyecek sıkıntılarının giderilmesi ve ısınma gibi problemlerin ilk başta çözünerek eski hayatlarına yakın bir hayatın verilmesi büyük önem ifade eder.
Bizlerde savaş ve afet durumlarda zor şartlar altında yaşayan insanlar için çevremizde başlatacağım bu kampanyalarla beraber bunları yiyecek içecek giyecek elbise sağlanması ile beraber hayatlarını kolaylaştırabiliriz.
Sonuç olarak bu ürünlerin yardıma muhtaç olan kişilere gönderilmesi ile beraber toplum içerisindeki birliğin sağlanması ve toplumun güçlenmesi sağlanabilir.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 142 Cevabı


Sıra Sizde


Soru : Arkadaşlarınız ile bir grup oluşturarak ülke ekonomisine katkı sağlayacak bir fikir geliştiriniz. Bunun için:


1. İlk olarak bir fikir bulmalısınız. Tarım, sanayi, hizmet, ulaşım gibi bir iş kolu seçiniz. Bu iş kolunda üretim, dağıtım veya tüketimin geliştirilebilmesi ve arttırılabilmesi için yeni fikirler belirleyiniz.
2. Önceki çalışmaları inceleyiniz. Daha önce sizin fikrinizle ilgili yapılan çalışmaları araştırıp nasıl bir
yenilik yapacağınıza karar veriniz.
3. Çalışma programı hazırlayınız. İş bölümü yaparak işi nerede, nasıl, hangi kaynakları kullanarak yapacağınızı kararlaştırınız.


Cevap: Ülke ekonomisine katkı sağlayacak bir fikir geliştiriniz.
Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber ülke ekonomisine katkı sağlayacak yeni bir fikir genel olarak yapay zekanın hızlı bir şekilde geliştirilerek robotların ve eşyaların üzerine konulması ülkemizin hızlı bir şekilde Ekonomik kalkınma hamlesi yapabileceğini ifade edebiliriz.
Yapay zekadan ülkemizin entegrasyonunun sağlanması ile beraber bu araç ve gereçlerin dünyaya İhraç edilmesi bizlere büyük bir döviz Kazancı elde edeceği için Devletimiz sürekli olarak fazla verecek ve büyük kazançlar elde edecektir.
Bununla beraber ülke içerisinde kullanılan Yapay Zeka araç ve gereçleri doğal afetleri daha önceden bile bilme yetisine sahip olduğundan dolayı birçok sorun ve yaralanmalar ortadan kalkacak sürücüsüz araçlar sonucunda kazaları azalacak ve evdeki var olan üç yükümüz azalarak insanların mutlu bir şekilde hayatlarına devam etmeleri sağlanabilecektir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ekonomi ticaret ve teknoloji alanında yenilikler elbetteki ülke ekonomisi ve insanların daha rahat ve daha çağdaş bir ülkede yaşayabilmesi için gereklidir. Girişimcilik kavramı elbetteki burada önemli rol oynamaktadır gençlerin ve birçok bilgi beceri sahibi insanların yapmış olduğu girişimler sayesinde teknoloji ticaret ve ekonomi alanında birçok yenilikler vardır teknoloji sayesinde gelişen ve yenilenen dünya elbetteki yenilenen ve daha olanaklarla dolu bir yaşamı bize sunar bunun girişimciler sayesinde oluşabildiği Nivea gelişe bildiğini bilmekteyiz girişimciler çeşitli alanlarda yapmış olduğu yenilikleri insan hayatlarında sundukları zaman insan hayatını kolaylaştırmak ve beraber elbetteki ülke ekonomisine ciddi şekilde etkileyen çalışmaları yaptıklarını söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.