5. Sınıf Sosyal Bilgiler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 104-107 Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Genel Ağ’ı Nasıl Kullanmalıyım? Cevapları Sayfa 104-105-106-107


Genel Ağ’ı Nasıl Kullanmalıyım? Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 104 Cevabı


Soru : Evinize daha önce hiç kullanmadığınız teknolojik bir araç aldığınızı düşününüz. Bu aracın kullanımını öğrenmek için önce ne yapmanız gerekir? Açıklayınız.


Cevap: Evinize daha önce hiç kullanmadığınız teknolojik bir araç aldığınızı düşününüz. Bu aracın kullanımını öğrenmek için önce ne yapmanız gerekir? Açıklayınız.
Evimize daha önce hiç Kullanmadığımız teknolojik bir araç alındığı zaman bu aracın kullanımını öğrenmek için kullanım kılavuzunu okuyarak nasıl kullanıldığı sakıncaları ve nasıl muhafaza edilmesi gerektiği hakkında bilgiler elde ederim.
Ayrıca daha önce Kullanmadığımız teknolojik araç hakkında ailem ve tek gelen teknik servisin bizlere verdiği bilgilerle beraber Bu aracın kullanımını kolay bir şekilde sağlayabileceğim inanıyorum.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 107 Cevabı


Sıra Sizde


Aşağıdaki haberi okuyunuz. Haberin altında yer alan soruları cevaplayınız.


Genel Ağ’dan Telefon Sipariş Etti, Kutudan Oyuncak ve Salatalık Çıkt

Genel Ağ siparişi vererek, 900 liraya aldığı cep telefonun yerine oyuncak cep telefonu ve bir salatalık gönderilince dolandırıldığını anlayan kişi, soluğu polis ve Tüketici Hakları Derneğinde alıp şikâyette bulundu. Mağdur, piyasada fiyatı 1400 lira olan bir cep telefonunun, Genel Ağ üzerinden 900 liraya satıldığını görüp sipariş verdi. Kargo görevlisinin getirdiği paketi açtığında şoke oldu. Koliyi kargo görevlisine iade etmek istediyse de açıldığı için kabul ettiremedi ve kapıda ödemeyi yapmak zorunda kaldı. Bunun üzerine ürünü aldığı firmaya telefon ettiğinde: ‘‘Biz salatalık değil elma göndeririz. Telefonumuz gerçektir.’’ cevabıyla karşılaştığını belirtti. Dolandırıldığını söyleyen kişi “Mağdur olmak istemiyorsanız, Genel Ağ’daki her kampanyaya inanmayın. Genel Ağ’dan alışveriş yapıyorsanız da tanımadığınız firmalar yerine güvenilir, bilindik olanları tercih edin.” diyerek tüketicileri uyardı.


1. Habere neden böyle bir başlık seçilmiştir?


Cevap: Genel ağda dolandırılan bir kişinin hikayesi ele alındığı için böyle bir başlık seçilmiştir.


2. Genel Ağ’da karşılaşabileceğiniz tehditler nelerdir?


Cevap: Yanlış ürünler, kimlik ve kart bilgilerimizin çalınması, bilgilerimizin paylaşılması, alay hakaret ve tehditle karşı karşıya kalabiliriz.


3. Genel Ağ’da karşılaşabileceğiniz tehditlere karşı hangi önlemler alınmalıdır?


Cevap: Güvenilir ve bildikleri firmaları tercih etmeliyiz.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. ÖNCEİKLE HEPİNİZİ RED CLAN 48 E BEKLERİZ… BUNLAR ÇOK İYİ TEŞEKKÜRLER ÖDEVİMİ YAPTIM HOCADAN – YEMİÇEM DFYGHR 😉 :))))
     

  2. Genel Ağa kullanırken dikkat etmemiz gereken birçok konu vardır genel ağın olumlu ve olumsuz etkilerini öncelikle birbirinden ayırmamız gerekir özellikle biz çocukların genel ağ kullanımı da büyüklerinin gözetiminde ve yardımında yapmamız gerekmektedir genel ağ sayesinde sahip olduğumuz iletişim haberleşme bilgi alma eğitim görme veya eğlence gibi birçok alanda çeşitli olanaklar asahi biz bu gibi olanakların farkında olmak ve bunu olanakları kullanırken olumlu ve olumsuz etkilerinden uzak kalmak elbette ki bizim elimizdedir. Yalnız teknolojik artıkları ve genel olarak kullandığımız zaman bu gibi alanlarda çok fazla zaman geçirmek sağlığımız için iyi olmadığını her zaman bilmemiz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.