8. Sınıf Türkçe

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 104-105-106-107-108-109 Sayfa Cevapları MEB Yayınları

Göster

8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Uzay Giysileri Dinleme Metni Cevapları Sayfa 104, 105, 106, 107, 108, 109


Uzay Giysileri Dinleme Metni Etkinlik Cevapları


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 104 Cevapları


Hazırlık Çalışmaları


1. Bilim ve teknoloji ile ilgili hangi konudaki gelişmeler dikkatinizi çekiyor? Anlatınız.


Cevap : Bilim ve teknoloji ile ilgili hangi konudaki gelişmeler dikkatinizi çekiyor? Anlatınız.

Bilim ve teknoloji hızla ilerlemekte. Ülkeler geride kalmamak ve diğer ülkeler arasında yem olmamak için hızla gelişmeler ve üretimler yapmaya çalışıyor. Bilim ve teknoloji konusunda en çok dikkatimi çeken gelişmeler robotlar hakkında olanlar. Robotsal bir yaşam kurulması hakkındaki hayaller gün geçtikçe daha yakın oluyor. Zamanla robotların daha çok aktif olduğu bir hayat ve insanların hizmetinde olan insansı robotlar olacağı düşünülüyor. Bu yüzden bu farklı yaşam tarzı benim dikkatimi çok çekiyor.


2. Uzay kampı deyince aklınıza neler geliyor? Sizce uzay kampında neler bulunur?


Cevap : Uzay kampı deyince aklınıza neler geliyor? Sizce uzay kampında neler bulunur?

Ben kamp yapmayı çok severim. Ancak uzay kampı denilince çok farklı düşünceler aklıma geliyor. Uzay kampı denilince aklıma astronotlar ve bilim adamları, uzayda giyilecek olan giysiler, uzay araçları, doktor ve bilim adamlarından oluşan uzaya yapılan veya uzaya gitmeyi anlatan farklı bir kamp hayali geliyor. Uzay kampında uzay giysileri, doktorlar, uzay araçları, kampa katılacak olan kişiler, oksijen tüpleri ve bir bozulma durumunda tamir araçları gibi aletler bulunur.


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 105 Cevapları


1. ETKİNLİK


Soru : Metni dinlerken not aldığınız sözcüklerin anlamlarını tahmin ediniz. Tahmininizi sözcüklerin sözlük anlamı ile karşılaştırınız. Sözcükleri anlamına uygun birer cümlede kullanınız.


Serüven Kelimesi

Sözlük Anlamı: Baştan geçen ilginç olay veya olaylar zinciri, macera
Cümlem: Okul serüvenini birincilikte taçlandırdı.


Aktivite Kelimesi

Sözlük Anlamı: Bir işletmenin, bir kurumun belli bir alandaki eylemi, faaliyet, etkinlik
Cümlem: Okuldaki aktivitelerde birincilikler alıyordu.


Simülatör Kelimesi

Sözlük Anlamı: Gerçeğe uygun yapay öğrenme aygıtı, öğrencelik
Cümlem: Uçak uçuşlarına katılmadan, smülatör de ders aldı.


Kapsül Kelimesi

Sözlük Anlamı: Füzenin gürültüsüne ve hava ile sürtünmeden doğan sıcaklığa karşı yalıtılmış, insan veya malzeme taşınan, roketlerin ucunda bulunan küçük ve hafif kapalı yer
Cümlem: Kapsüller sayesinde insanlar geleceğe hazırlanıyor.


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 106 Cevapları


2. ETKİNLİK


“Uzay Giysileri” metninden hareketle aşağıdaki soruları yanıtlayınız.


1. Dinlediğiniz metnin konusu nedir?.


Cevap : Uzay kampı için astronotların giyeceği giysiler metnin konusudur.


2. Uzay giysileri hangi bölümlerden oluşur? Açıklayınız.


Cevap : Astronotların çevreyi görebilecekleri camlı bir kask, omuz kısmı tam oturan, sert ama ellerin, kolların çalışabilmesine izin veren üst gövde, eldivenler ve altında büyük potların bulunduğu esnek bir alt gövdeden oluşur.


3. Uzay giysisi olmadan uzaya giden astronot hangi zorluklarla karşılaşır? Açıklayınız.


Cevap : Bu giysiler olmadan astronotlar uzay boşluğunda, ay üzerinde veya başka bir gezegende yürüyemezler, bir araçtan diğerine geçemezler. Oksijen yetersizliğinden astronotlar bilinçsiz hale gelir, astronotların ölümüne sebep olur


4. Uzay giysilerinin astronota sağladığı kolaylıklar nelerdir?


Cevap : Gereken oksijeni ve basıncı sağlar, astronottan çıkan karbondioksiti yok eder. Gereken ısıyı sabit tutar, astronotu gök taşlarından ve radyasyondan korur. Temiz ve iyi bir görüş sağlar. İçinde rahat hareket eder. Ana araçtaki komutanla iletişim, uzay aracının dışında kolayca çalışma olanağı sağlar.


5. Uzay giysilerine, astronotların işini kolaylaştırmak için bir bölüm eklemeniz istenseydi hangi bölümü eklerdiniz?


Cevap : Uzay giysileri içerisinde rahatça yemek yiyebilme için bir bölüm eklemek isterdim.


6. Siz kampta olsaydınız takımın eğitmeni Zeynep’e uzay giysileri ile ilgili ne sormak isterdiniz?


Cevap :  Bu giysilerin üretimi için hangi teknolojilerden faydalandıklarını sorardım.


3. ETKİNLİK


Soru : Dinlediğiniz metinle ilgili görüşlerinizi belirtiniz.


Cevap : Uzay hakkında ve uzay giysileri hakkında bizlere bilgiler verdiği için çok güzel bir metin olduğunu düşünüyorum.


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 107 Cevapları


4. ETKİNLİK


a) Aşağıdaki haber yazısını okuyunuz.


NASA, adını Mars gezegenine göndermek isteyenlere tarihi bir fırsat sunuyor. Gelecek yıl Mars’a gönderilecek In Sight (İn Sayt) uzay aracı beraberinde binlerce kişinin ismini de taşıyacak. Siz de isminizi Mars’a göndermek istiyorsanız NASA’ya talebinizi iletmeniz yeterli. 2015 yılında uzay ajansı NASA, In Sight uzay aracıyla dünyanın her yerinden insanların isimlerini Mars’a göndermek için çağrı yapmıştı. NASA’ya, o tarihten bu yana 827 bin kişi başvurdu. NASA, Mars’a adını göndermek isteyenlerin listesi için ikinci bir çip hazırlandığını duyurdu. In Sight uzay aracı görevinin başındaki Bruce Banerdt (Burus Benırd), Mars’ın uzayseverleri heyecanlandırmay devam ettiğini ve bu fırsatın insanların Kızıl Gezegen’i araştıracak uzay aracının bir parçası olmalarına olanak sağladığını söyledi. NASA, In Sight aracının Mayıs 2018’de yolculuğuna başlaması ve Kasım 2018’de Kızıl Gezegen’e varması bekleniyor. Adını göndermek isteyenler NASA sitesi üzerinden 1 Kasım 2017 tarihine kadar başvurabilir.
Komisyon


b) Okuduğunuz haber yazısının konusu nedir?


Cevap : NASA’nın Mars’a gönderilecek uzay aracı ile birlikte Dünya’daki, bunun için başvuran insanların isimlerini de göndermesi.


c) Okuduğunuz medya metninin (haber yazısı) yazılış amacı nedir? (Bilgilendirme, kültür aktarma, eğlendirme…)


Cevap : Bilgilendirme


5. ETKİNLİK


“Kozmosa iIk girişi yapmak, tek başıma onunIa karşı karşıya geImek, doğayIa hiç görüImemiş bir düeIIo yapmak, bundan daha ötesi hayaI ediIebiIir mi?” (Yuri Gagarin)


Soru : Uzaya yolculuk yapan ilk kişi Yuri Gagarin’in bu yolculukta neler yaşamış olabileceğini kendinizi onun yerine koyarak arkadaşlarınıza anlatınız. Konuşmanızda beden dilini etkili bir şekilde kullanmaya özen gösteriniz.


Cevap :

Kendimi uzaya yolculuk yapan ilk kişi Yuri Gagarin’ in yerine koyuyorum. Bence hem bir korku hem bir heyecan hemde bir ilke imza atmanın gururu kendinde belkide hayatında hiç yaşamadığı anlatılmayacak bir duygunun içerisine sokmuştur.


8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 108 Cevapları


6. ETKİNLİK


Soru : Haber yazısında NASA’nın Mars gezegenine binlerce kişinin ismini göndereceğini okudunuz. Dâhil olduğunuz bir sosyal medya grubunda arkadaşlarınızla buraya başvuru yapmak için konuştuğunuzu hayal ediniz. Boş bırakılan yere kendi görüşünüzü yazınız.


Cevap :

Gov.tr uzantılı olduğuna göre inanabiliriz. Haydi, biz de başvuralım. Şimdilik ismimiz Mars’a gidecek. Belki bir gün biz de gidebiliriz. Ne dersiniz?


7. ETKİNLİK


Soru : Aşağıdaki cümlelerde özne ve yüklemlerin altını çiziniz. Karşısındaki kutucuğa cümlelerdeki yer tamlayıcılarını yazınız.


8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 104-105-106-107-108-109 Sayfa Cevapları MEB Yayınları
“8. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 104-105-106-107-108-109. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

8. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 109 Cevapları


8. ETKİNLİK


“Gökyüzü, sadece uçmaktan korkanların sınırıdır.” Bob BELLO (Bab Bello) sözünden yola çıkarak bilgilendirici metin yazınız. Yazınızda giriş, gelişme, sonuç bölümlerine yer veriniz.


Cevap : “Gökyüzü, sadece uçmaktan korkanların sınırıdır.” sözünden yola çıkarak bilgilendirici metin yazınız.

Büyük hayaller kurmak büyük yerlere gitmenin ilk adımıdır. Belli sınırlar ise aşılmak içindir. Hepimiz hayallerimizi yerine getirmek için fedakarlıklar yapmak durumda kalıyoruz. Ne kadar büyük fedakarlıklar yapılır ve ellerdeki imkanlara takılı kalmadan , çalıştıkça imkansızların başarılabileceğine inanılarak atılan adımlar, mucizeleri getiren adımlardır. Mucitler ve ilkleri başaranlar hep bu şekilde imkansız görülenler için savaşmış ve başarmışlardır. Bizlerde onlardan ders almalı ve hayallerimizi yüksek tutmalıyız.


Gelecek Derse Hazırlık


Soru : Beğendiğiniz gurbet konulu bir şiiri ezberleyiniz.


Cevap : Beğendiğiniz gurbet konulu bir şiiri ezberleyiniz.

Gurbet Geceleri

Bekçisiyim, bu serin
Bu siyah gecelerin
Gurbetten daha derin
Bir yara yok içimde!

Korku bilmez ölümden
Her gün yeniden ölen
Bir bade gibi neden
Biteyim bir içimde!

Ne aşkım, ne emelim
Soluk bir karanfilim
Ben gurbette değilim
Gurbet benim içimde!

Kemalettin Kamu

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bilim ve teknoloji sürekli olarak değişmekle beraber insanın hayatını kolaylaştırdığı ifade edilmektedir bilim ve teknoloji sürekli olarak bizlere yarar sağlamak bilim ve teknolojinin gelişmesiyle beraber insanlar arasında başta olmak üzere birçok hastalıklar neden olmuş ve insanlara zarar verdiğinde söyleyebiliriz ancak bilim ve teknolojinin geneline baktığı Can hastalıklar ulaşıyoruz insanların daha iyi bir şekilde yaşama şansı bulabildiğim de söylemeniz mümkün olacaktır.

  2. bilim ve teknolojide en çok dikkatimi çeken ve ilgimi çeken en önemli yeniliklerden biri akıllı telefonlardaki gelişimleri ve yenilikleri takip etmektir.artık günümüz hayatımızda birçok insanın ulaşabileceği internet imkanı olduğu için akıllı telefonlarında ilgi odağı olmuşlardır.akıllı telefonlar sayesinde bilgi haber alımını rahatlıkla yapabiliyor fotoğraf çekebiliyor video gönderebiliyor ve birçok değişik yeniliklere sahip olabiliyoruz.Bilim ve teknolojinin ilerlemesi hayatımızda birçok değişikliklere sebep olmuştur. Örneğin uzakta özlediğimiz bir insanı kolay bir şekilde arayarak görüntülü onu görebiliyoruz. Bu ne kadar güzel bir imkan değil mi. Arkadaşlarımla beraber bu ödevi yaparken sizin ne kadar güzel cevap verdiğinizi ve bizi bilgilendirdiğiniz görebiliyorum. Bize verdiğiniz bilgilerden dolayı size çok teşekkür ediyor başarılarınızın devamını diliyorum.

  3. Uzay denilince aklımıza içinde barındırdığı gezegenler güneş ay yıldızlar göktaşları ve meteorlar gibi tüm cisimleri barındıran sonsuz bir Evren aklımıza gelmektedir. Kum adamları uzaya çocukları zaman uzaya uygun giysiler giymektedir. Ayrıca uzaya çıkan birçok astronot uzay gemilerine uzaya dayanıklı bir şekilde tasarlanmaktadır. Tarih boyunca uzaydaki mucizeler ve uzayda bulunan cisimler merak konusu olmuştur. Bilim adamları uzaya çıkarak burada keşfedilecek birçok cismi ve birçok gezegeni tanımaya ve tanıtmaya çalışmıştır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.