5. Sınıf Sosyal Bilgiler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 108-109-111 Cevapları MEB Yayınları

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Bilim İnsanları ve Ortak Özellikleri Cevapları Sayfa 108-109-110-111


Bilim İnsanları ve Ortak Özellikleri Cevapları


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 108 Cevabı


Soru : Aşağıdaki sözü okuyarak ne anlatılmak istendiğini söyleyiniz.


“Bilgelik için tek anahtar devamlı soru sormaktır… Şüphe ederek bir araştırmaya başlarız. Araştırmakla da doğruya ulaşırız.” Peter Abelard (Pitır Abelart)


Cevap: Bilgi elde etmek için soru sormalı ve sürekli olarak şüphe ederek araştırmalıyız. ancak bu şekilde doğru bilgiyi elde edebiliriz.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 109 Cevabı


Soru : Mucitlerin ve bilim insanlarının ortak özelliklerini öğrenmek için bazılarını daha yakından tanımaya ne dersiniz?


Cevap:
NEWTON (NİVTIN) (1643-1727)
Ağaç altında otururken başınıza bir meyve düşse nasıl bir tepki verirsiniz? Birçoğunuz Newton’un hikâyesini duymuş olmalısınız. Newton başına elma düşünce sinirlenmek yerine elmanın neden düştüğünü sormuş kendine. Araştırmaya başlamış ve elmanın yer çekimi nedeniyle düştüğünü bulmuş. Bu Newton’un bilime katkılarından yalnızca birisiymiş.


İBNİ SİNA (980-1037)
İbni Sina mikroskop henüz icat edilmediği hâlde mikropların hastalıklara neden olduğunu bulmuş. Kendisini bilimsel çalışmalara adamış, insanlara faydalı olmaya çalışmış. Eserleri Avrupa’da üniversitelerde ders kitabı olarak okutulmuş.
Küçük yaşta matematik, astronomi, fizik, felsefe, kimya ve tıp gibi farklı bilimleri merak etmeye başladım. Zamanımın büyük bölümünü kitap okumaya ayırdım. Öğrendiklerimi sorguladım, doğruluğunu araştırdım. Bunun için farklı bitkileri kullanarak deneyler yaptım. Tıp alanında çalışmalara ağırlık verdim. Hastaları iyileştirmek için gece geç saatlere kadar sabırla yılmadan çalıştım. Hükümdarın hasta oğlunu iyileştirdiğimde hükümdardan yalnızca sarayın kütüphanesinde çalışmama izin vermesini istedim. Hiçbir zaman başarısızlıktan korkmadım ve çalışmaktan vazgeçmedim.


5. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 1011 Cevabı


Sıra Sizde


Soru : Konu içinde tanıtılan mucitlerin ve bilim insanlarının ortak özelliklerini aşağıdaki şemaya örnekteki gibi yazınız.


Cevap:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 108-109-111 Cevapları MEB Yayınları
“5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 106-107-108-109. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

Sıra Sizde


A. Bir mucit ya da bilim insanının hayatını araştırarak aşağıdaki bölümleri doldurunuz.


Cevap: Bir mucit ya da bilim insanının hayatını araştırarak aşağıdaki bölümleri doldurunuz.
ADI : Nicola Tesla
KISACA YAŞAMI :Hırvatistanın köyünde yalayan sırp ortodoks ailenin çocuğudur. Nicola Tesla 1880 yılında Frak üniversitesinde okudu. Kariyerine 1881 yılında budapeştede bir telefon şirketinde elektrik mühendisi olarak başladı. 1884 te Newyork a gitti. Tesla edication machine  work şirketinde DC motorları üzerinde çalıştı.
BİLİME VE İNSANLIĞA KATKISI :Alternatif akım ve motorları elektrik iletimi donanımları hakkında çalışmalar yaptı. Dc motorlar ve Dc dinamolarını geliştirdi. Tesla elektrik company adlı şirketi kurdu. Başlıca yaptığı çalışmalar içerisinde elektrik üzerinden motorlardaki kümülatörü ortadan kaldırarak alternatif akımı tğm sistemde kullandı. Jeneratör üreteçleri buldu. Motorlardaki dönen manyetik alanı bulun bir devrim yarattı. Elektrik üstündeki altarnötörler yüksek gerilimi alçaltıcı ve yükseltici transformatör leri ve alçak güç sağlayıcı motorları icat etti. Hidroelektrik santrallerinden elektrik üretmeyi tasarladı. Florasan, radar, emar gibi cihazlar nicola tesla dan esinlenerek geliştirilmiş cihazlardır.
BAŞLICA ÖZELLİKLERİ :Nicola Tesla zeki ve iyi bir mucit olmasının yanında yaptığı işleri satamamış. Pazarlama da beceriksiz bir insandır. Yaşadığı dönemde yaptığı birçok işin, icadın karşılığın alamamış ve bir otel odasında parasız olarak ölmüştür.
YAPTIĞI ÇALIŞMALAR :

  • Alternatif akım
  • Uzaktan radyo kontrolü
  • Yüksek frekans öncülüğü
  • İonosver çalışmaları
  • Radar ve türübünler
  • Radyo frekans alternatörü
  • Uzaktan kumanda kozmik ses dalgaları ve uzay

B. Araştırmanızda yararlandığınız kaynakları (kitap, dergi, Genel Ağ gibi) aşağıya yazınız.


Cevap: Forumsayfacevaplari.com, bilim insanları biyografileri.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Bilim insanların ortak özellikleri elbetteki bilim alanında yapmış oldukları yeniliklerle başarılı olmalarıdır. Ayrıca bilim adamları matematiği feni çok sevdikleri gibi araştırmayı ve deneyimlemeye çok severler yapmış oldukları icatları her zaman buluşları dene bilerek insanların hayatını kolaylaştırmak için çabalarlar bilim adamları Ayrıca çok zekidir ortak özelliklerinden biri ise Çalışkan verimli ve zeki olmalarıdır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.