Ders Notları

Ömer Seyfettin’in okuduğunuz bir hikâyesini arkadaşlarınıza anlatınız.

8. Sınıf Türkçe Ömer Seyfettin’in okuduğunuz bir hikâyesini arkadaşlarınıza anlatınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Ömer Seyfettin’in okuduğunuz bir hikâyesini arkadaşlarınıza anlatınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Diyet

Koca Ali, kendi halinde olan bir demirci ustasıdır. Koca Ali’nin yaptığı kılıç ve namlular o kadar sağlam oluyor ki namı diyar diyar kulaktan kulağa yayılmıştır. Yaptığı işin sırrı demire çifte su vermesinden kaynaklanmaktadır.

Koca Ali hiç bir şekilde pazarlık yapmaz ne fiyat verirse onu alırdı. Babası öldten sonra Amcanın yanına gider. Ancak bir demirci boyun eğmediği içi, eyvallahı olmadığı için burada kalamamış bir demircinin yanına girmiş ardından kendi işini açmıştır.

Koca Ali, gününü demir yaparak geçirirdi. Bir gün geç saatlere kadar çalıştıktan sonra yatsı namazı için camiye gitti o gün cami daha kalabalıktı. Camiye Konya dan iki derviş gelmiş mesnevi okuyordu, çok severdi mesnevi dinlemeyi. Onları dinledikçe kendinden geçti. Camiden çıkışında dükkanına giden yolda durup etrafı, öten bülbülleri dinlemeye başladı hala mesnevinin etkisinde idi.

Nöbette var olan bekçilerle karşı karşıya geldi. Ağanın emri gereği yatsıdan sonra sokakta olmak yasak idi. Bekçiler koca Ali’yi tanıdı eve gitmesini istediler. Koca Ali evine geldiğinde kapı aralıklı kalmış önemsememiştir. Sabah olunca kapıyı çalarak gece olan bekçiler gelmiş gece bir hırsızlık olmuş bir adamın koyunu kesilmiş ve para kesesi Koca Ali’nin dükkanın önünde bulunmuştur.

Herkes bu duruma çok üzüldü. Spahiler Koca Al’nin diyeti için zengin adamın yanına gittiler. Hem sıpahilerle arasını iyi tutmak için bu teklifi kabul etmiş. Ancak Koca Ali’nin sürekli olarak onun yanında çalışmasını istemiş. Sürekli olarak bu durumu başına katan zengin adam Koca Alinin canına tak etmesi sonucunda elindeki satırla elini keserek zengin adamın önüne atmış al sana diyetin diyerek uzaklaşmıştır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Ömer Seyfettin Türk tarihinde gelmiş geçmiş en önemli yazarlardan biridir. Yazmış olduğu hikayeler romanlar ve yazılar sayesinde tanınan ve bilinen bir şair ve yazardır. Türkçe dersimiz de okulumuz bazı metinlerin Ömer seyfettin’e ait olduğunu görebiliyoruz. Genellikle okumuş olduğumuz metin’in alt kısmında yer alan yazarın ismine dikkat edildiği zaman Ömer seyfettin’in eserlerini görebiliyoruz. Örnek olarak verdiğiniz diyet hikayesinin Ömer seyfettin’e ait olan bilinen en güzel hikayelerinden biridir. Ülkemizin başarılı yazarlarından biri olan Ömer seyfettin’in saygı ve sevgi ile anıyor sahip olduğu ve bize bıraktığı eserleri okuyarak kendimizi bilgilendiriyor ve Türkçemiz ne kadar güzel ifade ettiğini görebiliyoruz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.