Ders Notları

Türkü hikâyelerini araştırınız. Beğendiğiniz türkü hikâyesini sınıfa getiriniz.

8. Sınıf Türkçe Türkü hikâyelerini araştırınız. Beğendiğiniz türkü hikâyesini sınıfa getiriniz.konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Türkü hikâyelerini araştırınız. Beğendiğiniz türkü hikâyesini sınıfa getiriniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Türküler halkın yaşadığı acı keder üzüntü ayrılık ölüm mutluluk ve sevinç gibi duyguları işler bir çok türkünün bir yaşanmış hikayesi bulunur.

Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar

Malkara’ya ait olduğu rivayet edilen bu ayrılık türküsü, uzak bir köye gelin giden Zeynep’in ailesine duyduğu özlemi anlatır. Zeynep’in gelin gittiği köy, kendi köyüne üç gün uzaklıktadır. Yedi yıl boyunca ailesini görmeyen Zeynep’in hasreti gün geçtikçe büyür. Zeynep de özlemini dindirmek için kendi yazdığı bu türküyü evinin bahçesinde söyleyip durur. Bu haline, kocasının kötü muameleleri de eklenen genç kadın hastalanır ve yataklara düşer. Halinin kötüleştiğini ve başka çaresi kalmadığını anlayan kocası karısının köyüne gider ve ailesini getirir. Zeynep’i yatağında kendinden geçmiş halde, bu türküyü söylerken gören annesi fenalık geçirir. Zeynep’in hasreti dinse de hastalığı iyileşmez ve ruhunu teslim eder. Bu türkü halen kına gecelerinde en çok söylenen türkülerin başında gelmektedir.


Türkü hikâyelerini araştırınız. Beğendiğiniz türkü hikâyesini sınıfa getiriniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Yarim İstanbul’u mesken mi tuttun

Geçim derdiyle beli bükülen aileler, evlerinin reislerini, evlenme çağında oğlu olanlar da evlerinin delikanlılarını para kazanması için gurbete gönderirmiş. Anadolu’nun köy ve kasabalarından iş imkânlarının geniş olduğu büyük şehirlere özellikle de İstanbul’a çalışmaya gidenler senelerce oralarda kalırmış. Memlekette bıraktıkları eşleri, nişanlıları da sevdikleri adamın gurbet yolunu gözlermiş. Bu türkü de kocası İstanbul’a çalışmaya gidip senelerce dönmeyen bir kadının yaktığı bir ağıttır.

Yarim Istanbul’u Mesken mi Tuttun

Ağam İstanbul’ u mesken mi tuttun aman

Gördün güzelleri beni unuttun aman

Beni evinize köle mi tuttun aman


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geleneksel türkülerimiz yöreden yöreye farklı göstermiş günümüzde de çok sevilen farklı şekillerde yorumlanan ve türkülerin birçok hikayesi olduğunu geçmişte büyüklerimizden duymaktayız ve günümüzde oldukça tercih ettiğimiz bir müzik dalı olarak dinlemek deyiz. Geleneksel türkülerimiz her zaman kulağa hoş gelen anlamlı güzel ve yıllarca kalitesini öz verisini kaybetmeyen bağlama saz ve çeşitli çalgılar ve söylenen yöreden yöreye lehçelere göre farklılık gösteren ve bazı türkülerin hikayesi olduğunu bildiğimiz çeşitli alanlarda sanatçıların söylemiş olduğu ve ünlenen müzik dalı olarak bilinir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.