Ders Notları

Soba ve doğal gaz zehirlenmelerini konu alan gazete haberleri bularak sınıfa getiriniz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Soba ve doğal gaz zehirlenmelerini konu alan gazete haberleri bularak sınıfa getiriniz. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :
İl Sağlık Müdürlüğü, soba zehirlenmeleri konusunda uyardı
Soğuk havaların gelmesiyle birlikte soba kullanımı da başlarken, Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, vatandaşları karbondioksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olunması konusunda uyardı.
Türkiye genelinde her yıl soba, şofben ve kombi kullanımında karbonmonoksit zehirlenmesi vakaları yaşanırken, Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, soba zehirlenmelerine dikkat çekerek, vatandaşlara uyarılarda bulundu. Gaz zehirlenmelerine karşı alınması gereken önlemleri ve dikkat edilmesi gereken hususların hatırlatan Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır.
Güney batıdan esen bir rüzgar olan “lodos” nedeniyle her yıl onlarca kişi özellikle sobadan olmak üzere sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlenmektedir. Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı, zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür gibi ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbonmonoksit ile meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbı müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir. Hastanın bilinci açık ise temiz havaya çıkarılıp ardından sağlık kuruluşuna başvurulmalı bilinci kapalı ise oda havalandırılıp 112 Acil Servis Ambulansı ile hastaneye sevki sağlanmalıdır” ifadelerine yer verildi. 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Her sene birçok insan soba ve doğal gaz zehirlenmesinden zehirlenmekten veya hayatını kaybetmektedir. Bunu haberlerde ve gazete haberlerinde çok fazla duyarız özellikle kış aylarında bu durum oldukça karşılaşacak üzücü bir durum haline gelmektedir soba ve doğalgaz zehirlenmeleri ülkemizde de yaşanmaktadır bu olaylardan kurtulmak veya olabilecek hasarı en aza indirmek için doğalgaz borularının bakımını yaptırmak ve sobanın temizliğine ve bakımına dikkat etmek oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.