Ders Notları

İklimin hayatınızda yaptığı olumlu ve olumsuz etkilere örnekler veriniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı İklimin hayatınızda yaptığı olumlu ve olumsuz etkilere örnekler veriniz. konusunu kısaca ele alacağız. 


“İklimin hayatınızda yaptığı olumlu ve olumsuz etkilere örnekler veriniz.” ile ilgili kısa cevabı ;


Cevap :

İklimlerin farklı olması sebebiyle çeşit çeşit  yenebilecek ürünler çıkar. Ayrıca vücudumuz farklı mevsimlere adapte olarak bağışıklığımızı kuvvetlendirir.

Kış aylarında kar görmek yaz aylarında ise Deniz ve tatile gitmek gibi birçok farklı etkinliği elde etmiş oluruz. Olumsuz yanları ise yazın sıcaklardan etkilenme, kışın don kaza veya hayatın kardan dolayı felç olması gibi durumlar görülebilir.


“İklimin hayatınızda yaptığı olumlu ve olumsuz etkilere örnekler veriniz.” ile ilgili uzun cevabı ;


Cevap :

Mevsimler hayatımızı onlara göre belirlediğimiz geçişlerdir.

Mevsimlerin olumlu yanları birçok ürün çeşidini doğurması ve bizlere gerek kar eğlenceleri ve tatil gibi imkanları sunmaktır.

Olumsuz yanları ise mevsimsel geçişlerde ve kış aylarında sık sık hastalanmak, aşırı sıcak haberlerde terleme ve sıcaktan etkilenme, kış aylarında ise don buzlanma gibi kazaya sebep olabilecek durumlar ve aşırı yağışlarda okulların ve işlerin tatil olması gibi hayatı engelleyen durumlar.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sosyal bilgiler dersimizde yer alan bu ödevimizde iklimi elbetteki olumlu ve olumsuz etkileri olduğunu görebiliyoruz örneğin iklim değişikliği söz konusu olduğu zaman yalnız bizler değil hayvanlar ve bitkiler ve çeşitli birçok olumsuzluklarla karşı karşıya kaldıklarını söyleyebiliriz iklim değişikliğini önlemek için çevre temizliğine dikkat etmeliyiz tüketiminde ve geri dönüşünde bilinçli bir vatandaş olmalıyız iklim değişikliği tüm canlıları etkiler bu sebepten dolayı bulunmuş olduğumuz bölgede iklim şartlarının olumlu bir şekilde faydalanmak istiyorsak iklim değişikliğini önleyerek ve iklim hakkında bilinçli olarak önlenmemizi alabileceğimizi söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.