Ders Notları

Minyatürleri incelediğinizde Osmanlı askerleri ile ilgili hangi bilgilere ulaşabilirsiniz?

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Minyatürleri incelediğinizde Osmanlı askerleri ile ilgili hangi bilgilere ulaşabilirsiniz? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Minyatürleri incelediğinizde Osmanlı askerleri ile ilgili hangi bilgilere ulaşabilirsiniz? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap: Osmanlı devletine ait minyatürleri incelediğimiz zaman şu bilgilere ulaşmış oluruz. Ordunun Yayalar dan ve atlılardan oluştuğunu, padişahın ordunun başında sefere katıldığını, padişahın ordugahının etrafında askerlerinin olduğunu, fethedilen kalemlerin burçlarına Osmanlı bayrağı dikildiğini görürüz.


Minyatürleri incelediğinizde Osmanlı askerleri ile ilgili hangi bilgilere ulaşabilirsiniz? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap: Minyatrler bir kültür hakkında bilgi veren temsiller olarak bilinir. Bu kültür bir hayatın içinde olan sosyal, siyasi özellikleri barındırmaktadır.

Bununla beraber bir anın resmedilmesi de döneme ait bilgilerdir. Bir askeri merasim yada geçidin gerçekleşmesi, bir savaşın tasviri, askerî düzeni, askerî hiyerarşi gösterebilir.

Minyatrler incelendiği zaman Osmanlı askerleri ile ilgili askeri düzen içerisinde yaşadıkları özel kıyafetlerinin özel silahlarının olduğu, devlet içinde önemli bir yerde bulundukları görülmektedir.askeri düzen devletlerde oldukça önemlidir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Osmanlı askeri Osmanlı’nın korunmasını ve güvenliğini sağlamak amacıyla belirli bir düzen serti ve kıyafet içinde Ordu’nun en güzel bölümünü oluştururdu. Ayrıca Osmanlılar sahip oldukları güce Osmanlı ordusu sayesinde olduğunu söyleyebiliriz. Osmanlı ordusu fethettiği toprakları güvenilir cesur kahraman ve güçlü Osmanlı ordusu ile kazanmış olduğunu biliyoruz. Osmanlı ordusu ve Osmanlı askerleri belirli bir düzen içinde yaşarlardı sahip oldukları silahlar sahip oldukları güzel sahip oldukları yaşam biçimi ile ordunun ve ülkenin düzenini ve güvenliğini korurlar di.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.