Ders Notları

Arıburnu Cephesi’nde savaşan ve İngiliz Yüzbaşı’nın yardım çağrısını duyan Türk askerleri arasında nasıl bir konuşma geçmiş olabilir?

6. Sınıf Türkçe Arıburnu Cephesi’nde savaşan ve İngiliz Yüzbaşı’nın yardım çağrısını duyan Türk askerleri arasında nasıl bir konuşma geçmiş olabilir? konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Arıburnu Cephesi’nde savaşan ve İngiliz Yüzbaşı’nın yardım çağrısını duyan Türk askerleri arasında nasıl bir konuşma geçmiş olabilir? konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Arıburnu cephesi Çanakkale savaşında en kanlı çatışmaların olduğu mevziler içerisinde geçen bazen süngü savaşlarının olduğu. Kurşunların havada çarpıştığı resmen bir mahşer yerini andıran bir yerdir.

Böyle bir yerde bir düşman askerinin yardım istemesi öncelikle askerlerimizde güven açısından tereddüt olsa da Türkün yardım sever ve aman dileyene acıma duyularından dolayı bu yüzbaşıya yardıma gitmek için bir er ben giderim demiş diğerleri de onu korumak amacıyla siperde eller tetikte beklemiştir.


Arıburnu Cephesi’nde savaşan ve İngiliz Yüzbaşı’nın yardım çağrısını duyan Türk askerleri arasında nasıl bir konuşma geçmiş olabilir? konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Çanakkale savaşları 1. Dünya savaşında en kanlı ve fazla insanın öldüğü cephedir cephe o kadar küçük ve dar bir alandır ki bazı mevzilerin arası 2 metreye bile düşmüştür. Arıburnu cephesi Yarbay Mustafa Kemal in savunma hattı kurduğu bölgedir. Bu bölgeye çıkan anzakları çıktıları anda taarruzla karşılık vermiştir ki anzak ordusunun hattında gedikler ve orduda dağınık oluşmuştur bu kadar az askerle tepelerden sahile akın akın taarruz yapan Türkler den Anzak ordusu korkmuş ve tepeler Türk asker doğuruyor akınlar bitmiyor diye efsane oluşmuştur.

Üstünlük Türlerde olan bir yerde Türklerden yardım istemesi önce tereddüt le karşılanmış karşı taraf yardım etsin diye beklenmiş olabilir Türkün ün merhamet duyusu yüksek olduğu için tüm tehlikeyi göze alıp aman dileyene yardım etmek dinimizin gereği olduğu için temkinli olarak yardım edilmiştir.


 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Burnu cephesi Çanakkale Savaşı’nda en tehlikeli ve en fazla çatışmaların olduğu cephe olarak bilinmektedir. Çanakkale Savaşı’nda savaşmış olan Türk toplumu vermiş olduğu milli mücadelenin en güzel örneklerini burada göstermiştir. Türk milleti birçok üreten gelen kahraman Türk insanıyla Çanakkale Savaşı’nda boy göstermiş ve ülkemizi bize en güzel şekilde korumayı başarmışlardır. Başarılı Türk komutanları ve başarılı Türk insanları sayesinde ülkemize geçiş yapamayan düşmanlar vazgeçerek Türk topraklarını yeniden Türk milletine bırakmış ve geri dönmüşlerdir. Çanakkale zaferi Türk toplumuna olduğunu dünyada kanıtlamıştır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.