Ders Notları

Kullandığınız bir ürün size ulaşıncaya kadar hangi aşamalardan geçmiş olabilir? Söyleyiniz.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kullandığınız bir ürün size ulaşıncaya kadar hangi aşamalardan geçmiş olabilir? Söyleyiniz. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Kullandığınız bir ürün size ulaşıncaya kadar hangi aşamalardan geçmiş olabilir? Söyleyiniz. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:
Kullandığımız ürünlerden olan ekmek ilk olarak tarım işçilerinin salgılayan ettiği buğday tohumlarıyla yolculuğuna başlamaktadır.
Tarım işçilerinin tarlaya gitmiş oldu buğday tanelerini olgunlaşarak buğday filizleri haline gelmesi hasat edilmesinden sonra bunların değirmenlere satılmasıyla bu faaliyet devam eder.
Değirmendere gelen Buğday Taneleri un haline getirilerek fırınlara satılır ve fırıncılar burada Onu yoğurarak hamur haline getirdikten sonra fırınlarda pişirir Ve bizlerin hazır bir şekilde yiyeceğimiz ekmeği oluşumunu sağlar.


Kullandığınız bir ürün size ulaşıncaya kadar hangi aşamalardan geçmiş olabilir? Söyleyiniz. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:
Kullanmış olduğumuz Masalar sandalyeler ormanlarda ormancılık faaliyeti ile uğraşan kişiler tarafından üretilmiş olan sanayi ürünü ağaçların kesilmesi ile yolculuğuna başlamaktadır.
Yetişen sanayi ürünü ağaçlar kesilerek kütük haline getirilir ve testere fabrikalarına satılarak hazır işlenmiş odunlar haline getirilir.
Hazır ham madde şeklinde bulunan odun parçaları Marangozlar tarafından alınarak günümüzde kullandığımız sandalye ve Masalar haline getirilmesi ve işlenmesi burada yapılarak tüketicinin hizmetine sunulmak üzere arabalara bindirilerek mobilyacıların satışına sunulmaktadır.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kullanmış olduğumuz bir çok ürünün üretim aşaması değişiklik göstereceği gibi benzer yönleri de elbette vardır evimizde kullanmış olduğumuz bir çok ürünün fabrikalardan veya işçilerden elde edilerek marketleri veya mağazalara gelene kadar birçok aşamadan geçtiğini söyleyebiliriz. Bu ürünlerin alıp etek bilinçli tüketim Mehmet ihtiyacımız kadar alımı çeşitli israfın önüne geçebileceği gibi çevre kirliliğinin önüne geçebilmektedir kullanmış olduğunuz birçok bakliyatın soframıza gelene kadar tarladan çiftçilerin örtülmesi ve bunun fabrikada işlenerek paketlenmesi paketlendikten sonra marketlerde satılması elbetteki uzun bir aşamadır.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.