Ders Notları

Çok yaşa, geçmiş olsun, hoşça kalın, eline sağlık, günaydın kelimeleri ile ilgili bir konuşma yapınız.

5. Sınıf Türkçe Çok yaşa, geçmiş olsun, hoşça kalın, eline sağlık, günaydın kelimeleri ile ilgili bir konuşma yapınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.


Çok yaşa, geçmiş olsun, hoşça kalın, eline sağlık, günaydın kelimeleri ile ilgili bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili kısaca bir yazı örneği ;


Cevap:

Çok yaşa : Günümüzden yüzyıllar önce Aristo ve tıbbın babası olarak bilinen Hipokrat’ın öğretisiyle, M. Ö. 4.Yüzyılda hapşıran insanlara sağlıklı yaşa, çok yaşa gibi sözler söyleme adeti başlamıştır.

Geçmiş olsun:Hasta olan insanlara, iyi dileklerini bildirmek için söylenilen bir sözdür.

Hoşça kalın: Hoşçakal dediğimiz insanlara bize uzak insanlardır. Orada kalmasını istediğimiz insanlara hoşçakal deriz.

Eline sağlık: Yaptığın iş için sağol, teşekkür ederim gibi anlamlar çıkar.

Günaydın : Gününüz aydın olsun anlamında sabahtan öğlen olmadan önceki zamana kadar söylenen bir kelimedir.


Çok yaşa, geçmiş olsun, hoşça kalın, eline sağlık, günaydın kelimeleri ile ilgili bir konuşma yapınız. konusu ile ilgili uzun bir yazı örneği ;


Cevap:

Çok yaşa:Hapşırmak insanlar için bir tehlike olarak görüldüğü zamanlarda, insanın yaşama sebebinin ruh olduğu ve ruhun ise baş içerisinde olduğuna  asırlar boyunca inanılmıştır. İnsanlar hapşırdıkları zaman, ruhlarının uçup gitmemesi için hapşırıklarını tutabilmek için her yola başvurdular, fakat M. Ö. 4.Yüzyılda yaşayan hipokratın araştırmalarıyla hapşırmanın ne olduğunu öğrenen insanlar, hapşıran kişiye çok yaşa, sağlıklı yaşa gibi sözler söylemeye başlamışlardır.

Geçmiş olsun: Hastalık, kaza veya benzeri güçlüklerle karşılaşan insanlara iyi dileklerini iletmek için söylenen bir kelimedir.

Hoşça kalın: Hoşçakal ile görüşürüz kelimesi arasında derin bir uçurum bulunmaktadır. Hoşçakal kelimesini kullandığımız kişiler bize uzak aslında onların orada kalmasını istediğimiz, kendi hallerinde hoşça bırakmak istediğimiz insanlara söyleriz. Görüşürüz demek ise bir umut bildirimidir, o kişiyle arandaki sıcaklığı gösterir ve tekrar görüşmek istediğin anlamına gelmektedir.

Eline sağlık: Eline sağlık deyimi yaptığın iş için teşekkür ederim, sağol veya yemekte ise çok güzel olmuş gibi anlamlar taşıyan bir nezaketen söylenen bir kibarlık şeklidir.

Günaydın: Sabah erken saatlerden başlayıp öğle saati olmadan önceye kadar söylenilen kişiye gününün iyi geçmesi anlamı taşıyan, aynı zamanda bir selamlaşma şeklidir.


 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.