4. Sınıf Fen Bilimleri

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 42-43-44 Cevapları ATA Yayıncılık

4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Kitabı Besinlerin Tazeliğinin ve Doğallığının Önemi Cevapları Sayfa 42, 43, 44


Dünya’nın Dönme ve Dolanma Hareketleri Cevapları


4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Kitabı Sayfa 42-43-44


Soru : Taze bir besini mi yoksa dondurulmuş veya paketlenmiş bir besini mi tüketmeyi tercih etmeliyiz?


Kısa Cevap : “Taze bir besini mi yoksa dondurulmuş veya paketlenmiş bir besini mi tüketmeyi tercih etmeliyiz?”

Uzak Cevap :

Marketten almış olduğumuz sebze ve meyveler buzdolabında bekleme süresine maruz kalabilme ve besin değerinin bir kısmını kaybederler. Oysa Bu ürünler dondurulsaydı vitamin değerlerini eskimelerinden daha çok koruyacaklardı.

Dondurulma işlemleri eğer kurallara uygun yapılırsa sağlıklı ve vitamin değeri açısından büyük faydalı ve kolaylıklar sağlar.

Genellikle dondurma işlemleri besinlerin kalori miktarını ve içindeki mineral, yağ, protein, karbonhidrat ve şeker miktarını değiştirmez.

Besin uzmanlarını söylediğine göre besin maddeleri dikkatli bir ön hazırlama işlemi ile uygun koşullarda saklandığı zaman tüketim için güvenli ve sağlıklıdır

Ancak bu işlenmiş gıdalar için geçerli değildir.

İşlenmiş ve hazır paketli gıdalar ne yazık ki sağlığımızı çok kötü etkilemekte ve bizlere zarar vermektedir.

İçeriğinde trans yağlar margarin gibi ürünler hem dondurulmadan önce özellikle dondurulduktan sonra kalp hastalığına yakalanma riskini arttırırlar

Dondurulmuş gıda tercih ederken marketlerde katkı ve koruyucu madde içermemesine, bizim evlerde poşetleyerek dondurduğumuz ürünler gibi saf haliyle korunmasına dikkat etmeliyiz.

Ürünlerin işlenmemiş ve pişirilmemiş olarak direkt olarak dondurulmuş gıda olmasına dikkat etmeliyiz

Son kullanma tarihi çok uzun olan gıdalarda yüksek koruyucu madde olması ihtimali de yüksektir

Bekletme işlemi bozulma riskini artırdığından dolayı besin değerini azaldığı için sebze ve meyveye hassas sonrası hızlı dondurma işlemi uygulayan firmalardan almaya dikkat etmeliyiz

Dondurulmuş olan besinleri çözerken çözüldükten sonra tekrar dondurmamaya dikkat etmeliyiz. Çünkü birden fazla kez dondurulup çözünen donmuş besin yapı olarak bozulma riskini taşır

Et, balık gibi donmuş olan besinleri dışarıda değil de buzdolabının normal bölmesinde tutarsak çözülürken mikroorganizma oluşum riskini en aza indirmiş oluruz.


Soru : Paketlenmiş besinler alırken nelere bakmalıyız?


Kısa Cevap : “Paketlenmiş besinler alırken nelere bakmalıyız?”

Uzak Cevap :

Paketlenmiş besinleri alırken kaliteli ve bilinen markaları almaya dikkat etmeliyiz.

Çünkü bir ürün ne kadar çok ucuzsa o kadar çok kalitesiz mal kullanılmış demektir.

Bu besinlerin en pahalısını almak manasına gelmez bilakis araştırma yapılarak içeriği en temiz ürünler ve uygun olanlar tercih edilebilir.

Paketlenmiş bir gıda aldığımız zaman yapacağımız ilk şey son kullanma tarihine bakmaktır.

Son kullanma tarihi o ürünün tüketilmesi için en geç tarihi gösterir.

Son kullanma tarihi çok yakın olan ve geçmiş olan ürünleri asla tüketmemeliyiz.

Paketli gıda alırken bakmamız gereken bir başka şey ezilip ezilmediği herhangi bir yerinde yırtık olup hava alıp almadığıdır. Çünkü herhangi bir yerinden hava almışsa tadında bozulma olacaktır.


Soru : Son kullanma tarihi denilince ne anlamalıyız?


Kısa Cevap : “Son kullanma tarihi denilince ne anlamalıyız?”

Uzak Cevap :

TTET , tavsiye edilen tüketim tarihi sözcüklerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bir ürünün uygun saklama koşulları içerisinde tüketilebileceği son tarihi göstermektedir.

Günlük hayatımızda gerekli da gerek ilaç bakımından birçok ürünü alıp kullanırız.

İster gıda ister ilaç olsun Bu ürünlerin üzerinde son kullanma tarihi yazmaktadır.

Son kullanma tarihi geçmiş olan bir ürünü kullanmak sağlık için Büyük risk taşımaktadır.

Çünkü içerisindeki koruyucuların ve besinlerin vakti geçmekte ve böylece ürün bozulmaya başlamaktadır.


Soru : Meyve ve sebzeleri neden yıkayarak tüketmeliyiz?


Kısa Cevap : “Meyve ve sebzeleri neden yıkayarak tüketmeliyiz?”

Uzak Cevap :

Tüketmiş olduğumuz meyve ve sebzeler mikroorganizmaların yanı sıra tarımsal ilaçlar gibi kimyasal maddelerde içerebilirler. Bunları gidermek besinlerin sadece vitaminlerini alarak kimyasal ilaçların temizlenmesi için akan suda yeteri miktarda yıkanması gerekmektedir.

Taze meyve ve sebzeler sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazıdır. Ancak bu besinler üretilirken yetişmiş olduğu topraklar ve kullanılan sudaki zararlı bakteriler, kimyasal ilaçlar meyve sebzelere geçerek onları da zararlı hale getirebilir. Bu yüzden besinleri yakamız çok önemlidir

Özellikle pişirmeden çiğ olarak tüketilecek olan meyve ve sebzelerde bakterilerin önlenmesi için mutlaka güzel bir şekilde yıkanması lazımdır.

Bir meyve ve sebzeyi kabuksuz olarak dökülecek olsak bile kesme ve soyma işleminde kelime bakterilerin yüzeyden bulaşması mümkündür. Bu yüzden kabuksuz tüketeceksek bile yıkanması gerekirdir.

Dövüyor sebzelerin yüzeylerini yıkamak için akan suyun altına sokmak yeterlidir. Bu besinler gözenekli olduğu için deterjan gibi kimyasal ilaçlar onları daha sağlıksız hale getirecektir.

Kavun, karpuz ile salatalık gibi daha sert meyve ve sebzeleri temizlemek için ise yumuşak başlı fırçalar kullanılabilir.

Yıkadıktan sonra yüzeyde ulaşılabilecek bakterileri azaltmak için temiz bir bez ya da kağıt havlu madde kullanmanız yeterlidir.


Soru : Acaba besinlerin doğal kaynaklardan temin edilip taze tüketilmesinin önemi ile ilgili başka neler söylenebilir?


Kısa Cevap : “Acaba besinlerin doğal kaynaklardan temin edilip taze tüketilmesinin önemi ile ilgili başka neler söylenebilir?”

Uzak Cevap :

Tüketmiş olduğumuz besinler gerek meyve gerek sebzeler gerek et ve süt gibi hayvansal gıdalar olsun insan vücudunun olmazsa olmazlarıdır.

İnsanların hayatını devam ettirebilmesi ve sağlıklı bir hayat sürebilmeleri için sağlıklı olan besinleri tüketmeleri gerekmektedir.

Yemiş olduğumuz Bu ürünler ne kadar taze ve doğal olurlarsa vitamin ve mineral değerleri o kadar yüksek ve sağlık açısından insana o kadar çok katkı sağlayacaklardır.

Eski insanlara baktığımız zaman yaşları ilerlemesine rağmen sürekli taze ve sağlıklı doğal besinleri tükettikleri için kemiklerinin ve burçların ne kadar sağlıklı olduğunu görmekteyiz.

Bu bile bize besinleri taze ve sağlıklı tüketmenin vücut için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Besinler ne kadar sağlıklı olursa olsun işlendiği zaman doğallığını yitirdiği zaman ve üzerinden belli bir süre geçip eskimeye başladığı zaman besin değerini yitirir.

Besin değerini irdiği her ne kadar faydaları bitmese de faydaları gitgide azalır doğal ve taze olduğu zamanlardaki gibi kaliteli besin değeri içermez dalından koparılmış olan bir domates veya salatalık, taze kesilmiş Bir etin ve yenisi almış bir sütun lezzetinden de doğal ve Taze ürünlerin ne kadar güzel ve sağlıklı olduğunu tadından bile fark edebiliriz.

Bunun için %100 olmasa bile elimizden geldiği kadar taze ve doğal besinleri tercih etmeli imkanımız ölçüsünde bunlara riayet etmeliyiz.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Kitabı Sayfa 43 Cevapları


Soru : Sağlıklı bir yaşam için besinlerin tazeliğinin ve doğallığının önemi hakkında internet ve çeşitli kaynaklardan araştırma yapalım. Araştırma sonucunda edindiğimiz bilgileri arkadaşlarımızla paylaşalım. Bu konu hakkındaki görüşlerimizi arkadaşlarımızla tartışalım.


Kısa Cevap : “Sağlıklı bir yaşam için besinlerin tazeliğinin ve doğallığının önemi hakkında araştırma yapalım.”

Uzak Cevap :

Uzun yıllardan beri yapılan çalışmalar organik ürünlerin besin değerlerini çok daha fazla olduğunu göstermiştir.

Vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin organik ve doğal gıdalardan daha fazla alındığı da başka bir araştırma konusudur

Doğal besinler yapay koruyucu içermez ve türlü türlü kimyasallara tabi tutulmadığı için insanın hayatında riske atmazlar.

Taze besinler besin öğeleri açısından zengin olan zararlı bakteri veya parazitleri içermeyen besinlerdir.

Sağlıklı beslenmek besin öğeleri taze ve dengeli olarak tüketmek demektir taze besinlerde aşırı hasar küflenme ve çürüme meydana gelmemiş olması gerekir

Sağlıklı ve taze bir beslenme için için az pişirilmiş ya da çiğ besinleri tercih etmek virgül besinleri tanesi tüketmek, sebze ve meyveleri eğer mümkünse çiğ tüketmek, çerezlerin kavrulmuş olanları değil de çiğ olanları tüketmek tazim sıkılmış meyve sularını hemen tüketmek bir gül meyveleri soyduktan sonra bekletmeden tüketmek ve yoğurdun suyunu dökmeden içmek gerekmektedir.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ata Yayıncılık Kitabı Sayfa 44 Cevapları


Soru : Sağlıklı bir yaşam için besin tüketilirken başka nelere dikkat etmeliyiz? Düşüncelerimizi arkadaşlarımızla paylaşalım.


Kısa Cevap : “Sağlıklı bir yaşam için besin tüketilirken başka nelere dikkat etmeliyiz?”

Uzak Cevap :

Sağlıklı bir yaşam için besin tüketirken bu besinlerin doğal ve taze olmasının yanı sıra besinleri tüketme miktarımız ve tüketme saatimiz de oldukça önemlidir.

Besinler ne kadar sağlıklı ve doğal olursa olsun onların yanlış tüketilmesi, çok fazla tüketilmesi, ve gece geç vakitler gibi sağlıklı olmayan zaman dilimlerini tüketilmesi insan vücuduna fayda yerine zarar getirecektir.

Mesela ne kadar sağlıklı olursa olsun yemek yedikten hemen sonra meyvenin tüketilmesi vücuda zararlıdır.

Veya sağlıklı besinlerin çok aşırı miktarda alınması insan sağlığını olumsuz etkileyecek mide rahatsızlıkları neden olacaktır.

Gün boyunca hiçbir şey yemeyip akşam mideye yüklenmek veya bazen çok iyi bazen hiç yememek gibi dengesiz beslenme programları da insan vücudunu kötü yönde etkileyecektir.

Besinler için bilmemiz ve dikkat etmemiz gereken şeylerden bir tanesi de pişirme şekilleridir.

Besin ne kadar sağlıklı ve doğal olsa da onları sağlıklı bir şekilde tüketmek ve pişirmek besin değerlerinin azalmasına sebep olacağı için pişirme sürelerini ve şekillerinede dikkat etmek gerekmektedir.

Kısacası bir besinin doğal taze ve sağlıklı olmasının yanı sıra beslenme zamanına ve beslenme miktarına dikkat edilmelidir.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Manavdan veya marketten ya da gitmiş olduğum pazardan almış olduğum ürünlerin meyve ve sebzelerin yeşilliklerin taze ve çürük olmamasına dikkat ederim mevsimine göre yetiştirilmiş olan meyve ve sebzelerin büyüklüğü tazeliği ve rengi oldukça önemlidir dengeli ve düzenli beslenmenin anahtarı olan meyve ve sebzeler farklı yerlerde yeşillikler ve tüm bu ürünlerin taze olması sağlığımız için oldukça önemlidir sağlıklı birey her zaman almış olduğu ürünlerin sağlıklı olup olmadığını dikkat ederek alışveriş yapar.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.