4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları MEB Yayınları

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Kurallara Uyalım Cevapları Sayfa 54


Kurallara Uyalım Cevapları


4. Sınıf Trafik Güvenliği MEB Yayınları Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları


Soru : Trafik kurallarına uyulmaması ile trafik kazaları arasında nasıl bir ilişki olabilir? tartışınız.


Cevap : Trafik kurallarına uyulmaması ile trafik kazaları arasında nasıl bir ilişki olabilir? tartışınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Trafik günlük hayattın bir parçasıdır. Okula, işe her hangi bir yere gitmek için mutlaka trafiğe çıkmak zorundayız. Trafiğin belli kuralları vardır.
Buna ister Yaya, ister yolcu, istersek araç sürücüsü olalım mutlaka uymak zorundayız. Trafik kurallarına uymazsa kaza olur, be kadar çok kurala uymayan olursa o kadar kaza olacağı kesindir.
Çünkü bu oran kurallar la doğru orantılıdır. Örneğin trafik ışıklarında beklemezsek, bir araç gelir bize çarpar yani açıkça kazaya davetiye çıkarmış oluruz. Bunun için mutlaka trafik kurallarına uyulmalı.


Soru : Tüm dünyada trafik kurallarının aynı olmaması ne gibi sorunlara sebep olabilir? Arkadaşlarınız ile tartışınız.


Cevap : Tüm dünyada trafik kurallarının aynı olmaması ne gibi sorunlara sebep olabilir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Tüm dünyada trafik kuralları aynıdır. Sadece İngiltere gibi vede büyük biritanya krallığında bağlı ülkelerde Avustralya, Hindistan,  Kıbrıs gibi ülkelerde trafik sağdan değil soldan akar. Fakat yine aynı kurallar uygulanır.
Tüm dünya üzerinde aynı kuralların olmasının sebebi bir ülkeden başka bir ülkeye geçen şoförün trafik kurallarını bilmediği için kazaya sebebiyet vermesini önlemek içindir.
Başka bir ülkeye seyahate giden birisi trafikte zorluk yaşar. Uluslararası yollarda kazalar oluşur. Ülkeler arası ticaret olmaz veya zorlukla gerçekleştirilir. Başka ülkelere gidenler, ehliyetleri geçersiz sayılır, ehliyet almak için zorluklarla karşılaşırlardı.


Soru : Aşağıdaki görselleri inceleyerek yapılan hataları ve trafik kazalarının oluş sebebini açıklayınız.


4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları MEB Yayınları
“4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 54. Sayfa Cevapları MEB Yayınları”

Cevap :
Birinci resimde yol hakkı olan araca izin verilmediği için kaza meydana geldi. Geçiş hakkı mavi aracın, sarı aracın beklemesi gerekmektedir.
İkinci resimde çocuk üst geçidin olduğu yolda yayalar için yasak olan akan trafikte arabaların arasından geçmeye çalıştığı için kaza meydana geldi
Üçüncü resimde yayalar için geçiş olmayan bir yoldan yayaların geçtiği için kaza meydana gelebilirdi.


Soru : Trafik kazalarının önlenebilmesi için neler yapılabileceğini arkadaşlarınız ile tartışınız.


Cevap : Trafik kazalarının önlenebilmesi için neler yapılabileceğini arkadaşlarınız ile tartışınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Günlük hayatımız içerisinde ev dışında olduğumuz sürece trafik içerisindeyizdir. Yolcu, yaya veya şoför olarak sürekli trafik içerisinde oluruz. Trafik içerisinde olduğumuz için dikkat etmemiz ve trafik kurallarına uymamız gerekir. Trafik kazalarını önleyebilmek için bizim üzerimize düşen bazı sorumluluklar vardır. Örneğin halk trafik kuralları konusunda bilinçlendirilmelidir.
Televizyonlar ve sosyal medya üzerinden trafikle ilgili bilgilendirici kısa filmler yapılabilir. Trafik kurallarına uymanın ne kadar gerekli olduğu çocuklara anlatılarak bilgilendirilebilir. Emniyet kemeri takılmasının önemi insanlara anlatılmalı gerekirse, emniyet kemeri takılmadığı takdirde aralar hareket etmeyecek şekilde ayarlanabilir. Hız yapmanın ne kadar tehlikeli olduğu anlatılmalı vede araçlara hız sınırlayıcı sistemler yapılabilir.


Soru : Trafik kurallarının önemini anlatan bir broşür hazırlayınız. Hazırladığınız broşürü sınıf panosunda sergileyiniz.


Cevap : Trafik kurallarının önemini anlatan bir broşür hazırlayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 54 Cevapları MEB Yayınları
“Trafik kurallarının önemini anlatan bir broşür hazırlayın”

Soru : Trafik kazalarının önlenebilmesi için neler yapabiliriz? Önerilerinizi anlatan bir sunum hazırlayınız.


Cevap : Trafik kazalarının önlenebilmesi için neler yapabiliriz? Önerilerinizi anlatan bir sunum hazırlayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.
Trafik kazalarında yılda ortalama on bin vatandaşımız hayatını kaybetmektedir. İki yüz binin üzerinde ise vatandaşlarımız kazalarda yaralanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre trafik kazalarının %90 i şoförlerin hatası, %2 veya 3 ünün ise yayaların sebep olduğu ortaya çıkmaktadır.
Bu durum göz önüne alındığında trafik kazalarının neredeyse tamamı insan kaynaklıdır. Dünyada ortalama 1. 5 milyon insan trafik kazalarından ölmektedir. Trafik kazalarından ölüm sıralaması dünya genelinde dokuzuncu sıradadır. Bu kadar ölümün sebep olduğu trafik kazalarını önlemek için yapılması gereken bazı önlemler bulunmaktadır.

  • Emniyet kemeri kullanımını insanlar arasında yaygınlaştırmak
  • Trafikte önümüzde seyir halindeki araçla mesafe korumayı bilmeliyiz.
  • Uykulu araç kullanmamalı, hatalı sollama yapmamalı, alkollü araç başına geçmemeliyiz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Trafik kazalarının önlenmesi için ilk olarak insanların bilinçlendirilmesi büyük bir önem ifade etmektedir trafik kazalarında ya Ne Trafik kurallarında insanların bilinçli bir şekilde trafikte hareket etmesi yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için ilk adım olarak ifade etmek doğru olacaktır Ayrıca insanların birbirini anlaması sevgi ve saygı çerçevesinde seyahat etmeleri trafik polislerinin sıkı denetim içerisinde olmaları ve devlet tarafından trafik cezalarını ayrı bu şekilde uygulanması trafik kazalarında büyük önleyici unsur olarak kabul edebiliriz.

Bir cevap yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.