5. Sınıf Din Kültürü

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 37 Cevapları Lisans Yayıncılık

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Ramazan ve Oruç Soruları ve Cevapları Sayfa 37


Ramazan ve Oruç Ünitemize Hazırlanalım Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 37 Cevabı


1. Ramazan ayının Müslümanlar için önemi nedir? Araştıralım.


Cevap: Ramazan ayının Müslümanlar için önemi nedir? Araştıralım.

Ramazan ayı Müslümanlar için büyük bir önem taşımaktadır.  Ramazan ayında Müslümanlara verilen rızıklar bolluk içerisinde artmakta toplum içerisinde var olan insanların toplumsal dayanışma ve  rızıkların arttırılması Ramazan Ayı’nda verilen fitre ve zekatın bu ay da verilerek toplum içerisinde var olan gelir adaletsizliğinin önlenmesi yardıma muhtaç olan insanlara yardım edilmesi Ayrıca Kadir gecesinin bu aya saklanarak insanlara büyük bolluk ve ferahlık kapılarının açılması açısından dinimizde Ramazan ayı büyük bir önem taşımaktadır.


2. İftar, sahur ve teravih sözcüklerinin anlamlarını öğrenerek defterimize yazalım.


Cevap:

Iftar : Oruçlu kimselerin Ramazan ayında akşam ezanının okunması ile beraber Oruç ibadetinin bitmesi ve yeme ve içmenin serbest olmasına iftar anlamına gelir.

Sahur : Sahur insanların Ramazan orucunun tutulabilmesi için Gün içerisindeki faaliyetlerin gerçekleşmesi için elde ettikleri besinleri sabah ezanı okunmadan önce yedikleri yeme ve içme faaliyeti sahur denir.

Teravih :  Teravih insanların Ramazan ayının başlamadan bir gün önce ve Ramazan ayı bitmeden 1 gün önce akşam namazından sonra Yatsı namazı esnasında kıldıkları namaz teravih namazı olarak kabul edilmektedir.


3. Oruç tutmanın insanlara ne gibi faydaları vardır? Araştıralım.


Cevap: Oruç tutmanın insanlara ne gibi faydaları vardır? Araştıralım.

Oruç tutmanın insanlara birçok yararı bulunmaktadır. Oruç tutan bir kişi ilk olarak beden yapısı yenilenerek vücutta var olan sağlık sorunları ortadan kalkmaktadır.  Ayrıca oruç tutan bir kişi kötü sözler fenalıktan adaletsizlikten gıybetten uzak durması gerektiği için güzel bir ibadet olarak bilinmektedir.  Ayrıca oruç tutan bir kişi Allah korkusu ve oruç ibadetini tam olarak yerine getirmesi için ibadetlerini de eksiksiz bir şekilde yapmaktadır.


4. Kültürümüzde ramazan ayı için ne gibi hazırlıklar yapılır? Defterimize yazalım.


Cevap:

Kültürümüzde Ramazan ayı ile ilgili birçok hazırlık yapılmaktadır.  Ramazan ayında insanlar evlerinde iftarların da kullanmak için birçok yiyecek ve içecek alırlar.  Ayrıca Ramazan ayında yardıma muhtaç olan insanlara verilmek üzere birçok yiyecek ve içecek alarak dağıtılmaktadır.  Ramazan ayında fitre ve zekatlar hazırlanarak yardıma muhtaç olan insanlara dağıtılır.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 37. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  2. Ramazan ayı Müslümanlar için çok büyük bir öneme sahiptir Ramazan ayında Kadir gecesi’nde Peygamberimiz sallallahu aleyhi sellem Hira mağarası’na Cebrail ilk defa gelerek Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem’e alak suresinin ilk 5 ayetini göndermiştir.alak suresinin ilk 5 ayetini göndererek Peygamberimiz sallallahu aleyhi sellem peygamberliğine ilk adımlarını atmış 610 yılda peygamberle başlamıştır

  3. Ramazan ayında gizli olan Kadir gecesini bulabilmek ve günahlarımızın affedilmesi için her gün kadir gecesi gibi Yüce Allah c.c. rızasını kazanmak için ibadet ederek onun rızasını kazanmamız için davranışlarda bulunmamız gerekir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.