5. Sınıf Din Kültürü

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 125-126 Cevapları Lisans Yayıncılık

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Süleyman (a.s.) Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 125-126


Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Süleyman (a.s.) Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 125 Cevabı


Soru : Hz. Süleyman (a.s.) hakkında neler biliyoruz?


Cevap: Hz. Süleyman (a.s.) hakkında neler biliyoruz?

Hz Süleyman a.s Gazze’de doğduğu kabul edilen bir peygamberdir. Babası Hazreti Davut Aleyhisselam vefat ettiğinde 12-13 yaşlarında olduğu kabul edilmekteydi babası gibi önce hükümdar sonra peygamber olduğu tarihi kaynaklarda yer almaktadır Mescidi Aksa’yı 7 yılda inşa ettiği rivayet edilir Yemen’deki Sebe melikesi Belkıs ile evlendi ve Hz Süleyman Aleyhisselam Kudüs’te vefat etti.


Hz. Davud’un (a.s.) oğlu olan Hz. Süleyman (a.s.), İsrailoğullarına gönderilen hükümdar bir peygamberdir. Bazı kaynaklara göre MÖ 9. asırda yaşamış olan Hz. Süleyman (a.s.) akıllı, zeki, bilgili, her zaman Allah’a (c.c.) şükreden, hikmet sahibi ve anlayışlı bir peygamberdi.1 Küçük yaşlarda olmasına rağmen insanlar arasında adaletli hükümler verirdi. Babası vefat ettiğinde kendisi çocuk denecek bir yaşta olmasına rağmen, bu üstün özelliklerinden dolayı babasının yerine geçerek hükümdar oldu ve ülkesini adaletle yönetmeye başladı. Kur’an-ı Kerim’in bildirdiğine göre Hz. Süleyman (a.s.), “Rabb’im! Beni bağışla, bana benden sonra kimsenin ulaşamayacağı bir hükümranlık ver.”2 diye dua etmiş. Allah (c.c.) da onun bu isteğini kabul ederek ona birtakım olağanüstü işler yapabilme gücü vermiştir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 125-126 Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  2. Hz Süleyman Aleyhisselam hakkında bir çok şey bilmek deyim 7 yılda mescidi aksa’yı inşa etmiştir Gazze’de doğmuştur babası Hz Davut Aleyhisselamdır. Hz Süleyman babası gibi hükümdar peygamberdir

  3.  Kur’an-ı Kerim’in bildirdiğine göre Hz. Süleyman (a.s.), “Rabb’im! Beni bağışla, bana benden sonra kimsenin ulaşamayacağı bir hükümranlık ver.”2 diye dua etmiş. Allah (c.c.) da onun bu isteğini kabul ederek ona birtakım olağanüstü işler yapabilme gücü vermiştir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.