5. Sınıf Din Kültürü

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 54-55 Cevapları Lisans Yayıncılık

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Davud (a.s.) Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 54, 55


Bir Peygamber Tanıyorum: Hz. Davud (a.s.) Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 54 Cevabı


Soru : Hz. Davud (a.s.) hakkında neler biliyoruz?


Cevap :

Hazreti Davut doğduğu ve 100 yaşına kadar yaşadığı rivayet edilmektedir. Hazreti Davut Aleyhisselam Hazreti Yakup aleyhisselamın oğlu olarak kabul edilmektedir israiloğullarına Allah’ın dinini tebliğ etmek amacıyla peygamberlik verilmiştir. Hz Davud peygamber olması yanı sıra Ayrıca bir kraldır Hazreti Davut dünyada büyük zenginlikler verildiği kabul edilmektedir. Ayrıca Hazreti Davut ihtilafa düşer 2 koyun tüccarı arasında hakimlik yaparak da adalette ne kadar önem verdiğini ve adaletli olduğunu göstermiştir.


“Ey Davud! Biz seni yeryüzünde halife yaptık; onun için insanlar arasında adaletle hükmet; nefsinin isteklerine uyma, sonra (nefsin) seni Allah’ın yolundan saptırır.”

(Sâd Suresi, 26. ayet.)


Soru : Yukarıdaki ayeti de dikkate alarak adaletli olmanın bireysel ve toplumsal açıdan niçin gerekli olduğunu yorumlayalım.


Cevap :

Yukarıdaki ayeti kerimeyi bakıldığı zaman insanların toplumsal dayanışma ve yardımlaşma açısından Adaletli bir yapıya sahip olması gerektiği anlaşılmaktadır. Toplum içerisinde var olan düzenin düzgün bir şekilde ilerleyebilmesi için Adaletli bir yapının mutfak oluşması gerekmektedir Adaletli bir yapımı oluşmadığı durumlarda toplumsal kargaşa ortaya çıkacak ve toplum yapısı yok olacaktır.


5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Bir Dua Tanıyorum: Rabbenâ Duaları ve Anlamları Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 55


Bir Dua Tanıyorum: Rabbenâ Duaları ve Anlamları Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 55 Cevabı


Soru : Rabbenâ duaları nerede okunur?


Cevap : Rabbenâ duaları nerede okunur?

Rabbena duaları namazda son oturuşta Allahümme Salli Barik dan sonra okunan duadır. Rabbena duaları Vitir namazında Kunut duasını bilmeyenler için okunan dua olarak kabul edilir. Ayrıca Rabbena duaları cenaze namazlarının 3. rekatında okunan dua olarak da kabul edilmektedir.


Rabbenâ Duaları

Rabbenâ Âtina Duası

Rabbenâ âtinâ fiddünyâ haseneten ve filâhireti haseneten ve kınâ azâbennâr

Okunuşu Anlamı

Rabb’imiz! Bize dünyada da ahirette de iyilik ver. Bizi, cehennem azabından koru.


Rabbenâğfirlî Duası

Rabbenağfirlî ve livâlideyye ve lilmüminîne yevme yekûmül hisâb.

Anlamı
Rabb’imiz! Ahirette hesabın görüleceği gün beni, annemi, babamı ve müminleri bağışla.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 55. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  2. rabbena dualarını namazda son oturuşta okuruz rabbena dualarında hayatımızda birçok yerde okuyabiliriz rabbena duaları Allah’a över ve bizi azabından ve birçok şeyden korur

  3. 5. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitabı cevaplarına yardımcı olduğunuz için siz değerli öğretmenlerime teşekkür ederim.

  4. Bir toplumda düzeni, dayanışmayı, birliği sağlamak için ilk olarak toplum içerisinde adaletin sağlanması gerekmektedir. Adaletin hakim olduğu toplumda güçlü bir yapıdan söz edilebilir.

  5. adaletli olmak bireysel ve toplumsal açısından çok büyük bir öneme sahiptir adaletli bir birey toplumu olarak iyi sayılır ve bireysel olarak herkesin onu adalette olarak gördüğü için insanlar arasında hüküm etmeye hak kazanabilir Hz davut’un bir hükümdar olarak adaletli olması bütün halkı sevindirecek seni düşünüyorum

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.