5. Sınıf Din Kültürü

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 38-39-41-42 Cevapları Lisans Yayıncılık

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Ramazan Orucu ve Önemi Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 38-39-40-41


Ramazan Orucu ve Önemi Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 38 Cevabı


Soru : Ramazan ayı sizlere neleri hatırlatıyor?


Cevap: Ramazan ayı sizlere neleri hatırlatıyor?

Ramazan ayı bana bütün güzellikleri anımsatmaktadır.  Ramazan ayı geldiği zaman insanlar arasındaki yardımlaşma olanakları en üst seviye çıkmaktadır. 

Ramazan ayında insanlar birbirine yardım etmekte yardıma muhtaç olan insanların evine bir yiyecekler ve içecekler girmekte Bütün hayvanlar yiyecek bulabilmek de hayvanlara sokaklarda ve evlerinin önünde insanlar yiyecekler koymakta insanlar aralarında hoşgörü ile davranmakta ve toplumsal dayanışma örgütü örf ve adet kurallarına hepsi insanlar tarafından uyularak güzel bir ay geçiriyoruz işte bu nedenle Ramazan ayı bana bütün güzellikleri anımsatmaktadır.


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 39 Cevabı


Soru : Aşağıdaki şemayı, ramazan ayı dışında tutulan oruç çeşitlerini yazarak dolduralım.


5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 38-39-41-42 Cevapları Lisans Yayıncılık
5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 38-39-40-41. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 41 Cevabı


Soru : Oruç tutmanın insana sağladığı faydaları aşağıdaki bulutların üzerine yazarak dolduralım.


Cevap:

Oruç tutmanın insana sağladığı faydalar saymakla bitmez. Orucun insanlar üzerinde birçok etkisi ve faydası bulunmaktadır. Bunları sıralamak gerekirse vücut içerisine mekanizmanın düzeltilmesi psikolojik yapının düzeltilmesi hoşgörü duygusunun ön plana çıkarılması adaletli olma hayvan sevgisi insan sevgisi Müslümanlar arasındaki dayanışmanın artması insanların güzel bir şekilde davranması kötülükten uzaklaşması kötü söz söylemesi Gıybet yapmaması iftira atmaması adaletli olması gibi birçok örnek verilebilir.

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Oruçlunun Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 42


Oruçlunun Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 42 Cevabı


Soru : Oruçlunun dikkat etmesi gereken hususlar neler olabilir?


Cevap:

Oruçlunun dikkat etmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Oruçlunun dikkat etmesi gereken hususların başında su içmemesi yemek yememesi veya vücuda herhangi bir şey alınmaması olacaktır.  Ayrıca oruçlu bir kimsenin kötü söz söylemesi yalan söylememesi Gıybet iftira atmaması insanlara kötü davranmaması gibi kurallara da mutlak şekilde uyması gerekir. Çünkü Yüce Allah Celle Celalühü bizim aç ve susuz kalmamıza ihtiyacı yoktur bizlerin uygun bir yapıya bürünerek ibadetlerimizi ve toplumsal yaşantımızı düzeltmemiz açısından büyük bir fırsattır.


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 43 Cevabı


Soru : Aşağıdaki balonları oruç tutarken dikkat edilmesi gereken durumları yazarak dolduralım.


5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 38-39-41-42 Cevapları Lisans Yayıncılık

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 38-39-40-41. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  2. Oruç tutmanın insana birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar insanlarıaç kalan vücudumuz bazı mikropların yok olmasını sağlar bu mikroplar hastalıktan bize uzak tutarak sağlıklı bir yaşama sahip oluruz ve aç kalan insanları ve Susuz kalan insanların halini anlar ve onlara yardım etme isteğinde bulunuruz bize verilen nimetleri Bolca şükrederiz.

  3. Oruç tutmak insanların bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlar. Sağlıklı bir beden için vücudun dinlenmesi gerekir bu yüzden oruç çok faydalıdır.

  4. Oruç tutarken birçok hassasiyet göstermemiz gereken konular vardır bunlar yemek yememiz su içmemiz sıvı yiyecek tüketmeniz gerekmektedir abdest alırken ağza su gelmemesine dikkat etmeliyiz oruçluyken kötü sözlerle başkalarına söylememeli ve bu kelimeleri kullanmalıyız.

  5. Ramazan ayında oruçluyken sürekli olarak Yüce Allah c.c. rızasını kazanacak olan davranışlarda ve ibadetlerde bulunmamız gerekir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.