5. Sınıf Din Kültürü

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 51-53 Cevapları Lisans Yayıncılık

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Mukabele Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 50-51, 52, 53


Mukabele Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 51 Cevabı


Soru : Aşağıdaki kavram haritasını tamamlayalım.


5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 51-53 Cevapları Lisans Yayıncılık

(Firdevs Çetin, XVI. Asır Alman Seyyahlarına Göre Osmanlı Toplumu, s. 27-28.)


Soru : Metinde yabancı seyyahların isimlerini vermeden bahsettikleri ramazan ve oruçla ilgili kavramlar nelerdir? Araştıralım.


Cevap :

Metinde Ramazan ayında insanların ayı gördükten sonra minarelere asılan kandille beraber oruç tuttukları sabah kalkarak sahura kalktık larını burada gün içerisinde dayanabilmek için yemek yediklerinden Ayrıca ibadetlerin çok güzel yaptıklarından toplum içerisinde var olan dayanışmadan Ramazan ayında gelen bereket ve bolluktan serbest alıp bıraktıkları kuşlardan hayvanlara verilen yiyeceklerden söz edilmektedir.


Muharrem Orucu ve Aşure Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 53 Cevabı


Eski Ramazanlar ve Çocukluğum
Ah ramazan günlerinde gördüğüm sevgi,
Büyük bir huzurla başlayan sabah.
Sonra durup durup tekrarladığım,
Çocuksu çocuksu Bismillah.
Bakardım her sabah kadınlar, kızlar,
Bütün konu-komşu bizde.
Ve beyaz tülbentli ince bir kadın,
Kur’an okuyor evimizde.
Yavuz Bülent Bakiler


Soru : Şiire göre eski ramazanlarda neler yaşanırdı?


Cevap : Şiire göre Eski ramazanlarda insanlar belli başlı evlerde toplanarak Kuranı Kerim okurlardı Ayrıca iftara birçok kişi evleri ziyaret ederek misafirlerin çok olduğu bereketli olduğu sevgi ve saygının olduğu Ramazan aylarında söz edilmektedir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 52-53. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  2. şiirde eski ramazanların beraber geçildiğini kuranların okunduğunu beraber yemek yendiğini anlatıyor eski insanların daha güzel olduğunu şimdilerin tadının kalmadığını söylüyor

  3. Ramazan aylarında sürekli olarak ibadetler yapmalı zekat fitre ve sadaka ile yardıma muhtaç olan insanlara yardım ederek Allah c.c rızasını kazanmamız gerekir.

  4. Ramazan aylarından fitre ve zekat dağıtarak yardıma muhtaç olan kişilere ve yetimlere yardım etmemiz gerekir. Bu sayede toplum içerisinde var olan dayanışma ve yardımlaşama olgusu artarak güçlü bir toplum halini alacağız.

  5. Yukarıdaki seyyahın Ramazan ayı ile ilgili yazdıklarından bakılacak olursak ayı gördükten sonra camilere kandiller hastalıklarını ezan okunduktan sonra top patladığını gece kalkıp yemek yaptık yediklerini yani sahuru yaptıklarını akşamda oruçlarını açtıklarını yemek yediklerini söylüyor

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.