5. Sınıf Din Kültürü

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 93-94 Cevapları Lisans Yayıncılık

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hz. Muhammed (s.a.v.) ve Ailesinin Örnek Davranışları Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 93, 94


Hz. Muhammed (s.a.v.) ve Ailesinin Örnek Davranışları Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 93 Cevabı


Soru : Hz. Muhammed (s.a.v.) ve ailesinin örnek davranışlarından hangilerini biliyoruz?


Cevap :

Hz. Muhammed (s.a.v.) ve ailesinin örnek davranışları çok fazladır. Peygamber efendimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem ve ailesinin örnek davranışları Örnek vermek gerekirse akraba ziyaretini eksik etmezlerdi komşularını gözetirlerdi hasta ziyaretlerine giderlerdi Aile içerisinde aile fertleri birbiriyle şakalaşır saygı ve sevgi içerisinde idiler bir karar alındığı zaman beraber karar alınırdı Peygamber Efendimiz eve girdiği zaman selam verirdi eşine yardım ederdi gibi birçok örnek davranışı vermek doğru olacaktır.

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İnsana Değer Verme Bakımından Örnek Davranışları Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 94


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) İnsana Değer Verme Bakımından Örnek Davranışları Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı


Soru : Size değer verildiğini nasıl anlarsınız?


Cevap : Size değer verildiğini nasıl anlarsınız?

Değer bir kişi tarafından verilen değil bizlerin yapmış olduğu davranışlardan sözlerden ve olaylar karşısındaki durumlarımız dan elde ettiğimiz bir olgu olarak kabul edilmesi gereken durumlar olarak kabul edilmesi gerekmektedir.

Bizlere değer verildiğini anlamak için yapmış olduğumuz hareketlerin örf ve adetlerimize milli kültürümüze ve Vatanımıza ve milletimize ve ailemize uygun bir davranış olup olmadığına ilk olarak bakmanız gerekir ardından Bu hareketler sonucunda çevremizde var olan arkadaşlarımızın ailemizin ve insanların bize güzel sözleri güzel davranışları jest ve Mimiklerin den bizlere değer verilip verilmediğini kolay bir şekilde anlayabiliriz.


Hz. Muhammed (s.a.v.) her şeyden önce toplumda insanî değerleri yerleştirmek ve insan onurunu korumak için gönderilmiş bir peygamberdir. Çünkü onun geldiği dönemde insanlık her bakımdan ahlaki bir çöküntü içindeydi. Her türlü adaletsizlik, ahlaksızlık ve insanlık onurunu hiçe sayan bir anlayış vardı.

Peygamberimizin getirmiş olduğu İslam dini sevgi, saygı, merhamet, adalet, doğruluk, dürüstlük, müsamaha ve yardımseverlik gibi erdemlerin yerleşmesini esas almıştır. O, bu değerleri önce kendi ailesi içinde uygulayarak diğer insanlara örnek olmuştur. Çünkü insana verilen değerin gösterildiği ilk yer kişinin ailesidir. Peygamberimiz ve aile bireyleri, aile bağlarının güçlenmesine katkı sağlamak amacıyla bazen birbirleriyle hediyeleşmişlerdir.

Peygamberimiz aynı zamanda, aile içi ilişkilerde küçük düşürücü davranışları kesinlikle yasaklamış, eşlerin birbirine iyi davranmasını tavsiye etmiş ve kendisi de bunu hayatı boyunca uygulamıştır. Aynı davranışları ailesi de göstererek insani değerlerin toplumda yerleşmesine yardım etmiştir. Peygamberimiz, hem insan hem de bir peygamber olarak bir Müslümanın nasıl davranması gerektiğini uygulayarak göstermiş ve bu konuda tavsiyelerde bulunmuştur.

Aslında onun bu uygulaması, her türlü hakları elinden alınmış insanların onurlarını kurtarma amacına yöneliktir. Çünkü Hz. Muhammed’in (s.a.v.) yaşadığı dönemde insanlar arasında soylu olan ile soylu olmayan, hür ile köle, zengin ile fakir ve kadın ile erkek arasında büyük bir ayrımcılık vardı. Soylu olmayanlar, köleler, fakirler ve kadınlar çoğu zaman insan olarak bile kabul edilmezdi.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 94. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  2. Bana değer verildiğini bana saygı gösterilmesini Sevgi gösterilmesine bana sadık olmasını söyle mi kimseye söylenmesini güvenilir olmasını bana değer verdiklerini anlarım bana değer verdiklerini banane vereceklerini değil benden neler için vazgeçecek değerine göre karar veririm değerimi

  3. Sevdiğimiz ce saydığımız insanlara sürekli olarak güler yüzlü olmalı ve onlara hediye alarak aramızda var olan bağları sağlam bir yapıya oturtmalıyız.

  4. Aile yapısında ve çocukların eğitimi ile ilgili bilgi istiyorsanız Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v hayatını incelememiz gerekir.

  5. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’in ailesinin örnek davranışlarından söyleyecek olursak aile içinde sevgi saygı oluştuğunu bir karar alınacaksa bütün aile bireylerinin fikri’nin sorulduğunu eğitime önem verdiklerini paylaşarak anlaşarak ev işlerine ev giderler ile beraber halletiklilerin ettiklerini söyleyebilirim

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.