5. Sınıf Din Kültürü

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 75-76-77 Cevapları Lisans Yayıncılık

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hz. Lokman’dan (a.s.) Öğütler Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 75-76, 77


Hz. Lokman’dan (a.s.) Öğütler Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 75 Cevabı


Soru : Hz. Lokman (a.s.) hakkında neler biliyoruz?


Cevap : Hz. Lokman (a.s.) hakkında neler biliyoruz?

Hazreti Lokman a.s ne zaman nerede yaşadığı kesin olarak bilinmemektedir. Hz Allah’tan istediği uzun ömür sonucunda 7 Kartal ömrü yaşadığı rivayet edilen bir peygamberdir. İlmini Hazreti Davut’tan almıştır doktorların Piri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Hazreti Lokman oğluna verdiği öğütler ile beraber Allah’a şirk koşmamasını iyiliği ve doğruluğu ve namaz kılmasını emretmiştir.


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 76 Cevabı


Soru : Hz. Lokman’ın (a.s.) oğluna verdiği öğütleri kutucuklara yazalım.


5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 75-76-77 Cevapları Lisans Yayıncılık

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Bir Dua Tanıyorum: Tahiyyat Duası ve Anlamı Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 77


Bir Dua Tanıyorum: Tahiyyat Duası ve Anlamı Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 77 Cevabı


Soru : Tahiyyat duası hakkında neler biliyoruz?


Cevap : Tahiyyat duası hakkında neler biliyoruz?

Dinimizde Tahiyyat duası Selam ikram hürmet Ve ibadet anlamına gelen bir duadır Hayat duası namazın son rekatında okunan bir duadır.


Tahiyyat kelimesi, selam vermek ve tazimde bulunmak gibi anlamlara gelmektedir. Halk arasında “Ettehiyyâtü duası” olarak da bilinen Tahiyyat duası, namazların ilk ve son oturuşlarında okunan bir duadır. Bu dua ibadetlerin sadece Allah (c.c.) için yapılması gerektiğini bildirir. Ayrıca bu duayı okuduğumuzda Peygamberimize ve Allah’ın (c.c.) iyi kullarına selam göndeririz. Duamızı Kelime-i Şehâdet’i söyleyerek bitiririz.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 75-76. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  2. Hz lokman’ın çok uzun bir süre yaşadığını ve oğluna verdiği öğütler ile bilmekteyim Hz lokman’ın bitkilerle konuştuğunu ve bitkilerden ilaç üreterek şifalar daha tam bir doktor olduğunu biliyorum

  3. Hz lokman kimdir kısa bilgiler. Lokman veya Lokman Hekim (حکیم لقمان), Kur’an’da ve halk efsanelerinde bahsi geçen, hikmet sahibi olduğuna inanılan kişi. Lokman Hekim’in İslam’a göre peygamber olduğuna dair iddialar bulunmakla beraber İslam alimlerinin genel görüşü peygamber olmadığı yönündedir [1].

  4. Ettehiyyatü duası namazlarda selam vermeden önce okuruz ettehiyyatü duası insanların namaz kılmadan önce zorunlu olarak okuması gerekmektedir bu duayı

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.