5. Sınıf Din Kültürü

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 101-103 Cevapları Lisans Yayıncılık

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 101-102, 103


Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 101 Cevabı


Soru : Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) hakkında neler biliyoruz?


Cevap : Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) hakkında neler biliyoruz?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v., kızı olan Hz. Fatma r.a. tarafından soyunun devam ettiği kabul edilmektedir. Hz. Fatma r.a ve Hz. Ali r.a evliliklerinden Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) seyidlerimizin olduğunu biliyorum.

Peygamber efendimiz Hasan ve Hüseyin seyidlerimizi çok sever ve yanından ayırmazdı. Sürekli olarak onları öper, başını okşar ve oyunlar oynardı. Öyle ki Rabbimin azabı üzerinde olacasılar Kerbelada Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) seyidlerimizi şehit etmişlerdir.


Sahabeden Üsame b. Zeyd (r.a.) şöyle bir olay anlatmaktadır: “Bir gece, bir iş için Peygamberimizin evine giderek kapısını çaldım. Dışarıya çıktığında hırkasının altında iki kişi daha vardı. Bunların kimler olduğunu sorduğumda, hırkasını açarak Hz. Hasan (r.a.) ile Hz. Hüseyin’i (r.a.) gösterdi ve şöyle buyurdu: Bunlar benim oğullarım, benim kızımın oğulları! Ey Allah’ım! Ben onları seviyorum. Senin de onları ve onları sevenleri sevmeni niyaz ediyorum.” (Buhari, Menakib, 27.)


5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Bir Sure Tanıyorum: Kevser Suresi ve Anlamı Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 103


Bir Sure Tanıyorum: Kevser Suresi ve Anlamı Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 103 Cevabı


Soru : Sizce Kevser Suresi’ne bu isim niçin verilmiş olabilir?


Cevap : Sizce Kevser Suresi’ne bu isim niçin verilmiş olabilir?

Kevser Suresini bu ismin verilmesinin temel nedeni cahiliye döneminde insanların soyunun erkek çocuklardan devam edeceği hakkında bir inanış vardı.

 Peygamber efendimiz Hz Muhammed sallallahü ve Sellem’in genç yaşta iki erkek çocuğunun vefat etmesi sonucunda Yüce Allah Celle Celalühü nun kur’an-ı Kerim’de yer alan Kevser suresinin indirmesi sonucunda Hazreti Fatma Radıyallahu tarafından Peygamberimizin soyunun devam edeceği hakkında bizlere bilgiler verilmiştir Ayrıca Kevser Suresi ismini Cennette yer alan Kevser ırmağından aldığı da kabul edilmektedir.


Kevser Suresi, Kur’an-ı Kerim’in en kısa suresi olup üç ayetten meydana gelmektedir. Kevser; bolluk, bereket ve neslin çoğalması anlamlarına gelir. Allah (c.c.), Peygamberimize vahiy ve peygamberlik gibi pek çok nimet vermiştir. Bu nimetlerden biri de Peygamberimizin neslinin devam etmesidir.

Cahiliye Araplarına göre bir kişinin soyu sadece oğulları tarafından devam ederdi. Müşrikler, iki oğlunun da vefat etmesi üzerine Hz. Muhammed’i (s.a.v.) “ebter” yani soyu devam etmeyen birisi olarak görmeye başladılar. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) iki oğlu da küçük yaşta vefat ettiğine göre onun soyu devam etmeyecekti. Kendisi vefat edince de adı sanı unutulacaktı.

Ancak Peygamberimizin soyu, kızı Hz. Fatıma’nın (r.a.) çocukları olan Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) ile devam etmiştir. Hz. Fatıma’nın (r.a.) Zeynep ve Ümmü Gülsüm adında iki kızı olmuştur.1 Kevser Suresi’nin indirilmesiyle, Peygamberimizin soyunun devam etmediği şeklinde cahiliye dönemine ait olan yanlış inanç ortadan kaldırılmıştır. Kevser, aynı zamanda cennette bulunan bir ırmağın adıdır. Sure, hem bu ırmaktan hem de Peygamberimize verilen ilim, saadet ve hayır gibi diğer nimetlerden bahsettiği için “Kevser” adını almıştır.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 101-102. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  2. Hz Hasan ve Hüseyin hakkında annesinin Hz Fatıma babasının ise Hz Ali olduğunu biliyorum dedeleri Hz peygamber sallallahu aleyhi sellem Iğdır Peygamberimizin tek torunlarıdır Hz fatma’dan Hz Fatma’nın çocukları Hz Hasan ve Hüseyin den Peygamberimiz sallallahu aleyhi sellem’in soyu devam etmiştir

  3. Peygamber Efendimizin s..a.v torunları olan Hz. Hüseyin r.a. ve Hz. Hasan r.a. nasipsiz kendini bilmezler tarafından eziyet görerek şehit edilmişlerdir.

  4. Din kültürü ve ahlak bilgisi 5. sınıf ders kitabı cevaplarını bizlerle paylaştığınız ve videolu olarak anlattıklarınız için sizlere minnettarım.

  5. Kevser suresi Peygamberimiz sallallahu aleyhi sellem’in erkek çocuklarının genç yaşta öldüğünü ve bu yüzden mekkeli müşriklerin onun soyunun devam etmeyeceğini mi onun peygamber olmadığını söylüyorlardı bunun üzerine Allahu Teala Kevser suresini Peygamberimiz sallallahu aleyhi sellem’e iletti soyun erkekten neydi kızlarla ilerleye bildiğini anlattı

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.