5. Sınıf Din Kültürü

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 83-84-85 Cevapları Lisans Yayıncılık

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ve Aile Hayatı Soruları ve Cevapları Sayfa 83, 84, 85


4. Ünite Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ve Aile Hayatı Ünitemize Hazırlanalım Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 83 Cevabı


1. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile nasıl evlendiğini araştırıp defterimize yazalım.


Cevap :

Peygamber efendimiz Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem ve Hz Hatice Radıyallahu An validemizin evlilikleri aşağıda rivayet edildiği şekilde gerçekleştiği kabul edilmektedir.

 Peygamber Efendimiz dedesi vefat ettikten sonra amcası olan Ebu Talib’in yanına gelerek ticaret ile başlamış ve Ticaret kervanlarının katılarak ticarette öğrenmiştir. Hz Hatice Radıyallahu An validemiz ticaret ile uğraşmaktan ve ilerleyen zamanlarda Peygamber efendimiz Hz Muhammed ile Şam’a yapılan ticaret seferleri sonucunda iyi bir şekilde tanımış ve evlenmek istediğini aracılarla beraber Peygamber Efendimize iletmiştir.

 Hz Hatice Radıyallahu An validemiz Peygamber efendimiz Hz Muhammed’in küçüklük yaşlarından belli tanımış Ayrıca 40 yaşında olan Hazreti Hatice pak bir kadın olarak anılmak daydı.

 Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu teklifi üzerine amcası ile beraber karar almış ve kararı kabul etmişlerdir bunun sonucunda 556 yılında Peygamber Efendimiz 25 yaşında Hz Hatice radıyallahu anh 40 yaşında evlilikleri gerçekleşmiştir.


2. Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) hakkında bilgi toplayıp defterimize yazalım.


Cevap :

Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.), Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v efendimizin Hz. Fatma r.a. kızından olan torunları olarak kabul edilmektedir. Peygamber Efendimiz ; torunları olan Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) sürekli olarak sever, onlarla gezer, öper koklar ve güzel ahlaklı olmaları için eğitim verirdi. Hz. Hasan (r.a.) ve Hz. Hüseyin (r.a.) seyidlerimiz karbelada şehit edilmişlerdi.


3. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesine karşı gösterdiği örnek davranışlar nelerdir?


Cevap : Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ailesine karşı gösterdiği örnek davranışlar nelerdir? 

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem aile fertlerine karşı sürekli olarak güzel ahlaklı güleryüzlü ve şefkat ve yaklaştığı kabul edilmektedir aile fertleri içerisinde yer alan çocuklarına sürekli olarak güzel ahlak eğitim dini bilgiler gibi birçok konuda geliştirdiği ve eşine karşı ev işlerinde yardım eden güler yüzlü Güler sözlü güzel bir insan olarak kabul edilir.

Peygamber Efendimiz aile fertlerine karşı Ayrıca eve girdiği zaman selam verir şakalaşır oyunlar oynar Ayrıca yakınlarında var olan akrabalarını gözetir onlara yardım eder ve sürekli olarak onların ihtiyaç sıkıntı ve dertlerini dinlerdi.

Yukarıda yer alan olaylar ele alındığı zaman Peygamber Efendimizin aile fertlerine karşı ne kadar hassas ve dikkatli olduğunu en iyi şekilde anlayabiliriz.


4. Kevser ne demektir? Anlamını sözlüklerden araştırıp defterimize yazalım.


Cevap : Kevser ne demektir? Anlamını sözlüklerden araştırıp defterimize yazalım.

İslam dininde Kevser kelimesi Cennet’te var olduğuna inanılan kutsal Nehir olarak kabul edilmekle beraber Peygamber Efendimizin soyunun Hazreti Fatıma radıyallahu anh’den devam edeceği hakkında Müslümanlara bilgi veren bir kelime olarak da kullanılmaktadır.

Dini ve İslami sözlükte Kevser kelimesi cennette Var olan kare şeklinde ve uzunluğu hakkında çeşitli rivayetler de bulunan kutsal Nehir’e Kevser adı verilir.

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Evliliği ve Çocukları Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 84-85


Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Evliliği ve Çocukları Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 84 Cevabı


Soru : Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile evliliği hakkında neler biliyoruz?


Cevap : Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Hz. Hatice (r.a.) ile evliliği hakkında neler biliyoruz?

Hz. Muhammed s.a.v efendimiz Hz. Hatice r.a validemizle birlikte evliliği şu şekilde gerçekleştiği rivayet edilmektedir. Hz. Hatice r.a. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v’î küçüklüğünden beri tanımaktaydı. Peygamber Efendimiz ile ticaret faaliyetleri yapması ile birlikte onu tam olarak tanımış ve haber göndererek evlenmek istediğini söylemiştir.


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 86 Cevabı


Soru : Hz. Muhammed (s.a.v.) ve Hz. Hatice’nin (r.a.) çocuklarının adlarını kutucuklara yazalım.


5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 83-84-85 Cevapları Lisans Yayıncılık
5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 84-85. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 84-85. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  2. Peygamberimiz sallallahu aleyhi sellem ticaret sayesinde tanışmış Hz Hatice Peygamberimiz sallallahu aleyhi sellem dürüst emanete sahip çıkmasına hayran kalmış ve ona evlenme teklif etmiştir Peygamberimiz sallallahu ve sellem de amcası ile istişare edip buna uygun olduğunu bulmuşlar Hz Hatice ile evlenmiştir

  3. Peygamber efendimizin Hatice annemizden 6 çocuğu olmuştur. Bunlardan 4’ü kız, 2’si erkektir. Kızları Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm, Fatıma, oğulları ise Kasım ve Abdullah’tır. Daha sonraki evliliğinden İbrahim adında bir oğlu daha olmuştur.

  4. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v torunları olan Hz. Hasan r.a. ve Hz. Hüseyin r.a. çok sever onlarla oyunlar oynardı.

  5. Hz Hasan ve Hüseyin hakkında bildiğim babasının Hz Ali annesinin hazreti Fatma olduğunu Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemin soyunun devam ettirdiklerini Peygamberimizin hayatını devam ettiren çocuğu Hz fatimadır Peygamberimiz sallallahu ve sellem Hz Hasan ve Hüseyin’in çok sever ve onlara vakit ayırdı onları eğlendirir onlarla oyunlar oynardı

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.