5. Sınıf Din Kültürü

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 108-109-110-111-112 Cevapları Lisans Yayıncılık

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Camiler Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 108-109-110-111-112


Camiler Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 110 Cevabı


Eğri Minare ve Çocuk

Osmanlılar döneminde yetişmiş dünyaca ünlü Sinan adında bir mimarımız vardır. Onunla ilgili şöyle bir hikâye anlatılır: Mimar Sinan, kendisinin yapmakta olduğu Selimiye Camisi karşısında oynayan çocukların yanından geçerken küçük bir çocuğun arkadaşına; “Şu minare eğri yapılmış.” dediğini duymuş. Mimar Sinan hemen küçük çocuğun yanına giderek: “Göster bakalım hangi minare eğri olmuş.” diye sormuş. Küçük çocuk eliyle işaret ederek “Şu sağ taraftaki minare eğri.” diye göstermiş. Mimar Sinan ustalara: “Bize bir halat getirin.” demiş. İşçiler halatı getirerek bir ucunu minareye bağlamışlar. Mimar Sinan küçük çocuğu yanına çağırmış ve “İşçiler şimdi halatı çekerek minareyi düzeltecekler. Minare düzelince sen tamam diyerek bizleri uyar.” demiş. İşçiler halatı çekmeye başlamışlar ve biraz sonra küçük çocuk haykırmış: “Tamaaam düzeldiii.” Mimar Sinan çocuğa: “Şimdi tamamen düzeldi mi?” diye sorunca, çocuk: “Evet düzeldi, şimdi daha güzel oldu, bak.” diye cevap vermiş. Ustalar bu olanlara anlam veremeyip Mimar Sinan’a sormuşlar: “Sen herkesten iyi biliyorsun ki, minarede eğrilik falan yok. O hâlde niçin düzeltmeye kalkıştın?” Mimar Sinan ustalara dönerek şöyle demiş: “Bu küçük çocuğun kafasındaki minarenin eğriliğini düzeltmeseydik, çocuk caminin yanından her geçtiğinde onun güzelliğini görmezdi. Eğer önlem alınmazsa dedikodular hızla yayılır. Böylece caminin adı da eğri minareli cami olarak anılmaya başlardı.”

(Özlem Durmaz, İstanbul’un Tarihi Mekânları Bir Büyük Eser: Süleymaniye, s. 25.)


Soru : Mimar Sinan’ın bu davranışını arkadaşlarımızla değerlendirip konuşalım.


Cevap :

Bir eserin en iyi şekilde yapılabilmesi ve insanlar tarafından en iyi şekilde kabul edilebilmesi için bir eser yapıldığı zaman var olan sorunlar toplum içerisinde dile getirildikten sonra bu sorunlara çözüm bulunarak eserin en güzel şekilde yapılması ve toplum içerisinde fitne ve dedikoduya yol açmaması gerekir.


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 113 Cevabı


Soru : Öğretmenimizle birlikte belirleyeceğimiz bir camiyi ziyaret edelim. Caminin iç ve dış kısmında bulunan bölümleri görerek tanıyalım.


5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 108-109-110-111-112 Cevapları Lisans Yayıncılık

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 108-109-110-111-112. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

  2. mimar Sinan’ın bu davranışı herkesin fikirlerine önem verdiğine küçük bir çocuk bile olsa bu fikir önem verip minareyi tekrar yaptırdığını göstermektedir mimar Sinan bu davranışıyla herkese değer verip ve herkesin fikrini göz ettiğini göstermiştir

  3. Ders kitaplarını videolu olarak anlatarak bizlere derslerimiz de yardımcı olduğunuz için siz değerli öğretmenlerime minnettarım.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.