5. Sınıf Din Kültürü

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Sayfa 86-87 Cevapları Lisans Yayıncılık

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Bir Eş Olarak Hz. Muhammed (s.a.v.) Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 86, 87


Bir Eş Olarak Hz. Muhammed (s.a.v.) Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 86 Cevabı


Soru : Sizce Hz. Muhammed (s.a.v.) nasıl bir eşti?


Cevap : Sizce Hz. Muhammed (s.a.v.) nasıl bir eşti?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v aile hayatı tüm insanlara örnek olacak bir aile hayatı olduğu kabul edilir.

 • Hz. Muhammed s.a.v eve girdiğinde ev ahalisine selam verirdi. 
 • Hz. Muhammed s.a.v çocuklarını sever oyunlar oynardı.
 • Hz. Muhammed s.a.v karar alınacağı zaman aile bireyleri ile alırdı.
 • Hz. Muhammed s.a.v ev işlerinde eşine yardım ederdi.,
 • Hz. Muhammed s.a.v ailesine güzel sözler söylerdi.
 • Hz. Muhammed s.a.v güzel yüzlü şefkat dolu bir eşti.

5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı


Soru : Peygamberimiz ve ailesi hakkında bir öykü yazalım.


Cevap :

Peygamberimiz Hz. Muhammed s.a.v bir gün eve gidiyordu. Hz. Muhammed s.a.v eve geldiğinde selam verdi ve evde Hz. Hatice r.a. validemizi gördü. Peygamberimiz oturdu. Çocuklar aniden odaya girerek Güller sultanın üstüne atladılar. Hz. Muhammed s.a.v efendimiz yüzü güller açtı ve beraber oyunlar oynamaya başladılar.

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı Bir Baba Olarak Hz. Muhammed (s.a.v.) Metni Soruları ve Cevapları Sayfa 86, 87-88-89


Bir Baba Olarak Hz. Muhammed (s.a.v.) Metni Soruları ve Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Lisans Yayıncılık Ders Kitabı Sayfa 87 Cevabı


Soru : Sizce Hz. Muhammed (s.a.v.) nasıl bir babaydı?


Cevap : Sizce Hz. Muhammed (s.a.v.) nasıl bir babaydı?

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) cahiliye döneminde kız çocuklarının utanç sayıldığı bir dönemde kız çocuklarını sever ve onlarla şakalaşırdı. Peygamber Efendimiz çocuklara Geçmiş olsun ziyaretine giden Yoldayım geçerken yolda var olan Çocuklarla oyun oynayan ve şakalaşan çocukları seven ve güzel ahlakı tavsiye eden anne babaya da çocuklarına güzel ahlak vermeyi tavsiye eden Torunlarını çok seven ve çocuklar arasında sürekli olarak adaletli olan bir kişi bir peygamber idi.


Cahiliye geleneklerine göre çocuklar açıktan sevilmediği gibi kız çocukları, utanç kaynağı olarak kabul edilirdi. Böyle bir ortamda Peygamberimiz bütün çocuklarına ve özellikle de kız çocuklarına karşı sevgisini göstererek cahiliye âdetlerini yıkmaya çalışmıştır. Peygamberimiz, çocuklarının eğitimiyle yakından ilgilenir, onların güzel ahlak sahibi olmaları için özen gösterir ve herkese de bu tavsiyede bulunurdu. Örneğin, “Çocuklarınıza ikram ediniz ve onları güzel terbiye ediniz.”1 ve “Bir baba, çocuğuna güzel ahlaktan daha değerli bir bağışta bulunamaz.”2 diye buyurarak anne ve babanın çocuğuna karşı ilk sorumluluğunun, ona güzel ahlak kazandırmak olduğuna işaret etmiştir. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) çocuklarına olan bu sevgisi, onları başkalarının çocuklarından üstün gördüğü anlamına gelmezdi. Çünkü o, her çocuğa aynı hassasiyeti gösterirdi. Örneğin, bir gün eline bir miktar para geçmişti. Bunu duyan kızı Hz. Fatıma (r.a.), Peygamberimizin yanına gelerek kocasının kuyudan su çekerken çok zorlandığını ve kendisinin de un yapmak için buğday öğütecek gücünün olmadığını ifade ederek, başkalarının ihtiyaçları için ayırdığı paradan kendilerine bir hizmetçi tutmasını talep etti. Bunun üzerine Peygamberimiz, bu parayı Suffe’deki insanların ihtiyaçlarını karşılamak için ayırdığını söyleyerek, kızının isteğini geri çevirdi.3 Böylece, canından çok sevdiği kızı için bile bir ayrıcalık göstermedi.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 87-88-89. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı sayfa cevaplarının video anlatımı siz değerli ziyaretçilerimiz için eklenmiş, videodan ders kitabı sayfa cevaplarını izleyebilirsiniz.

 2. Peygamberimiz sallallahu aleyhi sellem çok iyi bir babaydı çocuklarına iyi davranır onları ahlak ilim  dersi öğretirdidini İslam dininde neler yapması gerektiğini nasıl davranması gerektiğini ibadetleri her şeyi öğretirdi Peygamberimiz sallallahu aleyhi sellem bunun yanı sıra çocuklarına zamanlayıcı onlarla oyunlar oynar onlarla eğlenirdi

 3. 5. Sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 87-88-89. Sayfa Cevapları Lisans Yayıncılık Ders Kitabı harika bir yazı olmuş ödevler bitti sağlun

 4. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v çocuklarını seven çocuklarının eğitimine önem veren iyi bir baba olarak kabul ederiz.

 5. Bir baba olarak herkesin Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed s.a.v örnek olarak alması gerekir.

 6. Peygamberimiz sallallahu aleyhi sellem çok iyi bir işte eşlerinden bütün yük yüklemez onlara yardım ederdi çocuklarla ilgilenir ev işlerinde yardım eder eşlerine asla kötü davranmazdı Allah’ın emaneti olan eşlerine çok iyi davranır onları korur onları severdi

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.