5. Sınıf Sosyal Bilgiler

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 167-169 Cevapları ATA Yayıncılık

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 167-169 Cevapları ATA Yayıncılık

5.Sınıf ATA Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 167-169. Sayfa Cevapları Barışa Giden Yolculuk

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 167 Cevapları ATA Yayıncılık

Ülkemize gelen turistlere hangi davranışları sergilememiz, ülkemizin tanıtımı açısından olumlu sonuçlar doğurur? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Ülkemize gelen turistlere karşı hoşgörülü, nazik ve misafirperver olmamız gerekir. Onların gönlünü hoş tutmamız ülkemizin tanıtımı açısından olumlu sonuçlar doğurur. 


Aşağıdaki haberi okuyunuz. Haberle ilgili soruları cevaplayınız.

1. İstanbul’a dünyanın farklı ülkelerinden turistlerin gelmesi şehrin hangi özellikleri ile açıklanabilir?
Cevap: İstanbul geçmişte birçok medeniyete başkentlik yapmış bir şehirdir. Bu özelliğinden köklü bir geçmişe ve bu dönemlere ait birçok eserler bulunmaktadır. Aynı zaman da birçok ekonomik faaliyetin yapılması şehrin gelişmesine katkısı çoktur. Şehir geliştiği için Türkiye’nin metropol şehri olarak geçmektedir. Bu da turistlerin dikkatini çekmektedir. Hem doğal ve tarihi özellikleri hem de gelişmişliği ile gözde şehirlerimizden biridir. 

2. 2017 yılında İstanbul’a gelen turist sayısının Avrupa’daki pek çok ülkenin nüfusundan fazla olması kültürel etkileşimi nasıl etkiler?
Cevap: 2017 yılında gelen turist sayısının fazla olması kültürel etkileşime büyük katkıda bulunur. Bunun nedeni birçok kültürün aynı noktada buluşması farklı kültürlerin kaynaşmasını sağlar. İstanbul’un tarihsel yapısı da bunun içine girince kültürel zenginlik ortaya çıkar. 


5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 169 Cevapları ATA Yayıncılık

Öğrendiklerimi Uyguluyorum

Aşağıdaki gazete haberini okuyunuz. Haberle ilgili soruları cevaplayınız

1. Haberde adı geçen farklı ülke vatandaşları Türkiye’yi nasıl tanımış olabilirler?
Cevap: Ülkemizin misafirperverliğinden dolayı gelen turistler haberlerde bahsedilmiştir. Bu turistler ülkeyi bu şekilde tanıyıp doğal ve tarihi güzellikleri ile de birleştirerek ülkemiz hakkında olumlu yorumlarda bulunuyor olabilirler. 

2. Farklı ülke vatandaşlarının yerleşmek için Türkiye’yi seçme nedenleri nelerdir?
Cevap: Türkiye’nin doğal ve tarihi yapısı ilgilerini çekmesi ve ülkemiz insanının yaklaşımından dolayı yerleşmek için Türkiye’yi seçmiş olabilirler. 

3. Sizce bölgede kültürler arasında bir etkileşim olmuş mudur? Açıklayınız.
Cevap: Turistler buraya yerleşerek hem kendi kültürlerini buradaki insanlara tanıtıp hem de Türk kültürünü öğrenerek kültürel etkileşimi sağlamışlardır. 

4. Alanya’da yaşayan yabancılar kendilerini artık bu ülkenin bir parçası sayıyorlar mı? Açıklayınız.
Cevap: Alanya’da yaşayan yabancı vatandaşlar burada yerleşmiş oldukları için ülkeyi sevip burada kalmak istemişlerdir. Yerleşim yaptıkları için ülkenin bir parçası sayıldıklarını düşünüyorum. 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.