7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 14-15-16 Cevapları Tutku Yayınları

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı İlk Vahiy Cevapları Sayfa 14, 15, 16


İlk Vahiy Metni Cevapları


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 14 Cevapları


Soru : İslamiyet’ten önceki Mekke toplumunun durumu hakkında neler biliyorsunuz? Söyleyiniz


Cevap: İslamiyet’ten önce Mekke toplumu Cahiliye dönemi diye anlatılmaktadır. İnsanlar birbirlerine karşı güvenleri azalmış, kadın erkek eşitsizliği olmayan, dolandırıcılık olan, elleri ile yaptıkları putlara tapan insanlarla doludur.


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 15 Cevapları


Soru : Hz. Muhammed (s.a.v.), ilk vahyi almasıyla birlikte Allah’ın (c.c.) peygamberi olmuştur. İlk vahyi almak ve peygamber olarak seçilmek, Hz. Muhammed’e (s.a.v.) ne gibi sorumluluklar yüklemektedir? Arkadaşlarınızla bu konuyu yorumlayıp değerlendiriniz.


Cevap: Peygamber olduktan sonra İslam dinini insanlara iletmede ve Allah’ın varlığına inandırma görevi yüklenmiştir. İnsanları doğru yola çevirmeye çalışmış ve birçok zorluğun üstesinden gelmiştir.


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 16 Cevapları


Soru : Yukarıdaki şemayı arkadaşlarınızla değerlendiriniz.


Cevap: İnsanlara Allah’ın varlığını kendilerini geliştirmek öğrenmek içinde okumaları gerektiğinden bahsetmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Mekke deki cahil kavimden ve cehaletle yaşayan insanlardan dolayı Hira mağarası’na gider orada ibadet eder ve orada sessizliğe çekilirdi. Hira mağarası’nda vahiy yoluyla peygamberlik ilan edildiği zaman peygamber efendimiz çok korkmuş ve Hz Cebrail sayesinde peygamber olduğunu öğrenmiştir. Peygamber efendimiz peygamber olduğunu ilk eşi olan Hz hatice’yi de paylaşmış ve Hz Hatice’nin ilk Müslüman olması bu sebeple gerçekleşmiştir. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem son peygamber olarak bilinir. Ayrıca peygamber efendimiz kutsal kitap olan kur’an-ı Kerim’in bozulmadan günümüze kadar müslümanlara ve dünyadaki tüm insanlara yol gösterici olarak indirildiğinde söyleyebiliriz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.