7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 65-69 Cevapları Tutku Yayınları

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Şefkatli Bir Baba Olarak Peygamberimiz Cevapları Sayfa 65, 66, 67, 68, 69


Şefkatli Bir Baba Olarak Peygamberimiz  Metni Cevapları


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 65 Cevapları


Soru : Babalar çocuklarına nasıl davranmalıdır? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: Babalar çocuklarına kızmadan doğruyu anlatmaya çalışmalıdırlar. Çocuklarına karşı hep sevgi dolu olmalı sarılıp, öpmelidirler.


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 69 Cevapları


Bir gün Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), yanına gelen torunu Hasan bin Ali’yi (r.a.) öptü. Onun yanında oturan sahabe-i kiramdan Akra bin Hâbis et-Temimî (r.a.) buna şaşırdı ve şunu söyledi: “Ya Resulullah! Benim on çocuğum var, onlardan hiçbirini öpmüş değilim.” dedi. Allah Resulü (s.a.v.), ona baktı ve şöyle buyurdu:  “Merhamet etmeyene merhamet olunmaz.”

(Müslim, el-Câmiu’s-Sahih, Edeb, 18; Müslim, el-Câmiu’s-Sahih, Fedâil, 65.)

Soru : Yukarıdaki olay ve hadis, bize hangi mesajları vermektedir? Düşüncelerinizi sınıfınızda arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap:
Peygamber efendimiz çocukları çok severdi. Onlara sarılır, kucağına alır, öperdi. Burada bahsedilen olayda o çocuğa  merhamet etmezsen o çocukta sana merhamet etmez yani sevmez, sarılıp öpmez anlamına gelmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Örnek bir baba olan peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Ayrıca şefkat ve merhamet peygamberi şefkat ve peygamber babası olarak da bir bilinirdi. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem kız çocuklarına Ayrıca bir sever Ayrıca bir önem gösterirdi. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem torunlarını da çok sever onlara merhamette yaklaşır saçlarını okşar kıymet verirdi

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.