7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 78-79-81 Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Hayırlı Bir Komşu Olarak Peygamberimiz Cevapları Sayfa 78, 79, 80


Hayırlı Bir Komşu Olarak Peygamberimiz Metni Cevapları


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 78 Cevapları


Soru : Yaşadığınız yerde komşularınızdan kimleri tanıyorsunuz? Arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: Yaşadığım yerde sokağımız da oturan bütün komşularımızı tanıyorum. Onlar ile muhabbet edip hallerini hatırlarını soruyorum. İhtiyaçları olduğu zaman yardım etmeye çalışıyorum.


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 78 Cevapları


“Ey mü’min hanımlar! Sizden biri yanmış bir koyun paçası bile olsa komşusuna götürmeyi küçümsemesin.” (İmam Malik, Muvatta, Sıfatü’n-Nebî, 10.)

Soru : Yukarıdaki hadisi paylaşmaya verilen önem açısından yorumlayınız.


Cevap:
Komşumuzu her zaman düşünmemiz gerekir. İhtiyaçları olduğu zaman yardım etmekten çekinmememiz ayrıca kendi malımızı da paylaşmaktan çekinmememiz gerekir.

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Bir Hadis Öğreniyorum Cevapları Sayfa 81


Bir Hadis Öğreniyorum Metni Cevapları


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 81 Cevapları


“Müminlerin iman bakımından en olgun olanları, ahlakları en güzel olanlarıdır. Sizin en hayırlınız da hanımlarınıza karşı en iyi davrananınızdır.” (Tirmizî, Radâ, 11.)

Soru : Yukarıda verilen hadis-i şeriften çıkarılabilecek ilkeleri aşağıdaki boşluğa yazınız


Cevap:
Bir Müslümanın ahlakı her zaman güzel olmalıdır ki imanımız daha sağlam olsun. Aynı zaman eşlerimize karşı her zaman iyi olalım ki en hayırlı Müslüman olabilelim.
Kadınları küçük görmeyip onları ezmememiz gerekir. Kadın ve erkek eşittir. Allah katında kadın düşük olarak görünmez. Bundan dolayı kadınlara iyi davranılması gerekir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem sonuçları ve çok iyi geçinir ve komşuluk ilişkilerinin çok kıymetli olduğunu her defasında belirtildi. Bizlerde çevremizde bulunan sonuçlarımızı hoşgörülü anlayışlı davranmalı onları kıracak bir incitecek söz ve davranışlardan kaçınmalıyız. Çünkü gerçek bir Müslüman ve ahlaklı bir Müslüman komşularıyla iyi davranan ve komşularına gözeten müslümandır. Peygamber efendimiz komşuluk ilişkilerine Ayrıca bir önem gösterir komşuların akrabalardan daha yakın olduğunu belirtir di

  2. Biz Müslümanlar peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hadislerinde ve örnek hayatını esas alarak günlük hayatımızı ve dünya ve hayatımızı çok güzel ve çok verimli bir şekilde geçirebiliriz. Peygamber efendimiz hadislerinde belirtilen birçok konuda sağlık ibadet merhamet ve örnek davranışları belirtmiş ve bunları bize bir eser olarak bırakmıştır. Peygamber efendimizin hadislerinde günlük hayatımızda uyguladığımız zaman etkilerini çok açık bir şekilde görebiliriz. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hadislerinde Müslümanlara çok güzel şeyler önermiştir

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.