7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 100-101-103 Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Peygamberimizin Nezaket ve Hilmi Cevapları Sayfa 100, 101, 102


Peygamberimizin Nezaket ve Hilmi Metni Cevapları


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 100 Cevapları


Soru : Aşağıda verilen kavram haritasını İslam’da kıyafet kuralları çerçevesinde doldurunuz.


Cevap:

  • Elbise örtücü olacaktır. Avret yerlerini örtmeyen elbise, yahut örtse de çok dar yâ da çok ince olması hasebiyle vücudun kalıbını belirten, yâ da tenini gösteren elbise İslâmî değildir.
  • Elbise helâl olacaktır.
  • Elbise güzel olacak, giyene yakışacaktır.
  • Temiz olacaktır.

Soru : Size yanlışlıkla çarpan bir arkadaşınıza sesinizi yükselttiğinizde, o kimsenin öfkeye kapılmayarak sizden nazik bir şekilde özür dilemesi durumunda ne hissedersiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap: Kendime çok kızarım. O bana nezaketçe özür dilediğin de ben bağırdığım kızdığım için kendime kızarım. Bende düzgün bir şekilde uyarabilirdim.


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 101 Cevapları


Peygamber Efendimiz Müslümanları seçkin kılacak birtakım özelliklerden bahsetmiştir. Bunlardan birisi de hilm ve güzel ahlak sahibi olmaktır. Kufe’ye yerleşip orada vefat eden sahabilerden Cabir b. Semure (r.a.), babasıyla birlikte bulunduğu bir mecliste Allah Resulünün şöyle dediğini aktarmaktadır: “Çirkin söz ve davranışların İslam’da hiç yeri yoktur. Müslümanlığı en iyi olan insanlar, ahlakı en güzel olanlardır.”

(Ahmed b. Hanbel, Müsned, C 5, s. 100.)

Soru : Peygamberimizin yukarıdaki hadisinden ilkeler çıkararak arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap:
Müslümanların güzel ahlaka sahip olması gerekir. çirkin söz ve davranışlardan kaçınılmalı ve her zaman iyi güzel düşüncelere ve davranışlara sahip olmaları gerekmektedir.
Bu sayede gerçek bir Müslümanlığı göstermiş oluruz. Güzel ahlak her zaman insanı güzel olaylarla ve iyi güzel insanlarla tanışmasına vesile olur.

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Bir Hadis Öğreniyorum Cevapları Sayfa 103


Bir Hadis Öğreniyorum Metni Cevapları


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 103 Cevapları


“… Muhammed’in nefsi elinde olan Allah’a yemin ederim ki oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha hoştur. Oruçlu için iki sevinç vardır: Birinci sevinci iftar vaktindeki sevincidir, diğeri de Rabb’ine kavuşup mükâfatını aldığı zamanki sevincidir.”

(Müslim, Sıyâm, 164)

Soru : Yukarıda verilen hadis-i şeriften çıkarılabilecek ilkeleri aşağıdaki boşluğa yazınız


Cevap:
Oruç tutan bir insanın ağız kokusu bile hayırlıdır. Çünkü orucun mükafatını Allah diğer dünya da yani ahirette bizlere verecektir. Bizim önemli olan ibadetlerimizi düzgün ve zamanında yapmamız gerekir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Arkadaşlarımızla ve aile bireylerimiz ile nezaketli ve anlayışlı bir yaşam sürdüğümüz zaman daha huzurlu bir hayatımız olduğunu gözlemleyebiliriz. Bir kişi bize hata yaptığı zaman veya kalbimizi kırdığı zaman ona karşı kaba davranmamalı ve hatasını anlamak için çok nazik ve kibar şekilde ifade etmemiz gerekir. Öfkeli sinirli ve sabırsız olmak bizi mutlu etmez. Aksine pozitif davranmak düşüncelerimizi iyi yönde çevirmek ve karşımızdaki insana empati kurarak ilişki kurmak bizi mutlu ve yaşanılır bir hayatın kapısını açar

  2. Oruç tutmak nefsimizi terbiye etmek ve bize sunduğu nimetlere karşı şükür ifadeye anlamına gelen ve İslam’ın şartları arasında gelen en güzel ibadetlerden biridir. Ramazan ayında Müslümanlar bir ay boyunca oruç tutar zekat verir fitre verir teravih namazını kılar ve büyük sevaplar da bulunurlar. Bu her ergenlik çağına gelmiş sağlığı yerinde olan Müslümanlara farz kılınmıştır. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem Ayrıca hayırlı gün ve gecelerde üç aylarda perşembe ve pazartesi günleri oruç tutmanın sünnet olduğunu da belirtmiştir. Oruç tutarak hem nefsimizi terbiye eder hem de sağlığımızı korumuş oluruz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.