7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 116-119-122 Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Sahabenin Azmi ve Fedakârlığı Cevapları Sayfa 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122


Sahabenin Azmi ve Fedakarlığı  Metni Cevapları


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 116 Cevapları


“Sabrı olmayan ümmetler, saadete giden yolda hedefe varamazlar.“ (Mehmet Sürmeli, Gaye İnsan Hz. Muhammed, s.68.)

Soru : Yukarıdaki sözde, önemi vurgulanan erdemli davranış nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.


Cevap:
Gideceğimiz gitmek istediğimiz yolda önümüze hep engeller çıkacaktır. Dinimiz de cennete gitmek istiyorsak bunu gerçekten istemeli ve bu yolda sabretmeliyiz. Bu sayede istediğimize ulaşabiliriz.


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 119 Cevapları


Soru : Fedakârlıklarıyla bilinen Hz. Osman ile ilgili sunu hazırlayınız.


Cevap:
Hz. Osman peygamber efendimiz (S.A.V)’e ilk inananlar arasında olup ilk Müslümanlar arasında yer almaktadır. Dört büyük halifelerden biridir. İslam’ı yayılma yolunda pek çok sıkıntı çeken biridir. İman ettiği için amcası tarafından hapse mahkum edildi.
Hapiste yattığı süre boyunca İslam davasından dönmedi. Daha sonra amcası onun bu kararlılığını gördükten sonra serbest bırakmak zorunda kaldı.  Hz. Osman Müslüman olduktan sonra Peygamber efendimizin kızı ile evlendi.

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Bir Hadis Öğreniyorum Cevapları Sayfa 122


Bir Hadis Öğreniyorum  Metni Cevapları


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 122 Cevapları


Cebrail (a.s) Allah Resulü’ne geldi ve: “Bedir ashabı hakkındaki düşünceleriniz nedir? diye sordu. Allah Resulü “Onları ashabın en üstünleri sayıyoruz.” cevabını verdi. Cebrail (a.s.) şu cevabı verdi: “Biz de Bedir Harbi’ne katılanları (melekleri) aynı şekilde meleklerin en hayırlıları sayıyoruz.” (Buhârî, Megazi, 11–12.)

Soru : Yukarıda verilen hadis-i şeriften çıkarılabilecek ilkeleri aşağıdaki boşluğa yazınız.


Cevap:
Müslümanlar dinleri uğruna canlarını hiçe sayarak savaşlara katılmalıdır. Bu onların cesur olduklarını gösterir. Her zaman dini için savaşabilmelidirler. Böylelikle Müslümanların en hayırlıları olurlar.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bir müslüman karşılaşmış olduğu zorluklara karşı sabırlı ve metanetli olduğu zaman Allahu Teala muhakkak sabrını mükafatını ve müjdesini de en yakın zamanda verecektir. Sabırlı insan devamlı pozitif ve anlayışlı insandır. Allahu Teala dünya hayatında sabırlı olmamız gerektiği de ve sabırlı davrandığımı zaman birçok işi en güzel şekilde başaracağımıza ayeti kelimelerinde belirtmiştir

  2. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hadislerinde belirttiği gibi imanın ve İslam’ın şartları her Müslüman Temel bir şekilde esas alması gerekmektedir. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi vesellem hadislerinde sadece imanın şartları ve imanın şartlarını belirtmemiş ahlak ve Erdem de davranışların iş hayatındaki olumlu ve gerekli olan davranışların ibadetlerin ve Allah’a imanın büyük günahlardan alıkoymanın ne kadar önemli olduğunu belirtmiştir. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem her bir hadisinde biz müslümanlar’a örnek olacak birçok davranış ve söz vardır bunlardan bir tanesini öğrenerek hayatımıza uyguladığımız zaman ne kadar güzel etkileri olduğunu görebiliriz

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.