7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 113-114-115 Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Sahabenin Yardımlaşma ve Dayanışması Cevapları Sayfa 113, 114, 115


Sahabenin Yardımlaşma ve Dayanışması Metni Cevapları


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 113 Cevapları


Allah Resulü “Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Kim bir Müslüman’ın dünya sıkıntılarından birini giderirse, Allah da onu kıyamet gününde bir sıkıntısından kurtarır. Kim darda kalan bir kimsenin işini kolaylaştırırsa, Allah da dünyada ve ahirette onun işlerini kolaylaştırır. Kim bir Müslüman’ın ayıbını örterse, Allah da onun dünyada ve ahirette ayıplarını örter. Kul, kardeşinin yardımında olduğu sürece Allah da onun yardımcısı olur.” buyurmuştur.

(Ebu Dâvûd, Edeb, 60.)

Soru : Yukarıdaki hadis-i şeriften yola çıkarak düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız?


Cevap: Müslümanlar birbirlerinin kardeşleridir. Kardeşine kötülük yapanı Allah cezasız bırakmaz. Kardeşine iyilik yapanında Allah her zaman yanında olur ve onu da sıkıntısından kurtarır.


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 114 Cevapları


Soru : Yukarıdaki metinde sadakat, doğruluk, yardımlaşma ve kanaatkârlık kavramlarına uygun davranışları belirleyiniz. Aşağıdaki yerlere yazınız.


Cevap:
Sadakat ve Doğruluk: Abdurrahman b. Avf Sa’d’dan çarşının yerini öğrenmesi ve kendi ticaretini yapması
Yardımlaşma: Sa’d’ın tüm servetini bölüşmek istemesi
Kanaatkârlık: Abdurrahman b. Avf’ın Sa’d’ın teklifini kabul etmemesi.


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 115 Cevapları


Soru : Bugün bizler İslam kardeşliğini korumak, yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olmak için neler yapabiliriz? Düşüncelerinizi yazınız.


Cevap:
İslam kardeşliğini korumak için yardıma ihtiyacı olan maddi ve manevi Müslüman kardeşlerimize yardım edebiliriz. Onlar için kampanya başlatabiliriz.
Ayrıca Manevi destek de sağlayabiliriz. Onlarla ilgilenmek için etkinlikler düzenleyebilir manevi olarak yanların da olabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem döneminde sahabeler yardımlaşma ve dayanışma çerçevesinde Müslümanlığı en güzel şekilde yaş atmışlardır. O zaman da yaşayan insanlar o kadar çok mutluyduk ki ashabı Kehf denilen ve sorunsuz zulümsüz ve büyük bir mutluluk içinde yaşayan insanlar ve Müslümanlar vardı. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Müslümanların da aynı şekilde yardımlaşma ve dayanışma çerçevesinde yaşaması gerektiğine komşularını gözetmesine esas alan ve akrabalara ilişkilerini kesmeye maddi manevi destek lerde bulunan ahlaklı Müslümanlar olmaması gerektiğini her hadisinde ve her davranışında en güzel şekilde benim seçmiş ve söylemiştir.

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.