7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 40-43 Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Peygamberimizin Medine Yılları Cevapları Sayfa 40, 41, 42


Peygamberimizin Medine Yılları Metni Cevapları


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 40 Cevapları


Soru : Yeni kurulacak bir şehrin mimarı olsaydınız, şehrin inşasına ilk nerelerden başlardınız?


Cevap:
Ben ilk inşasını herkesin kullanabileceği ibadet yeri yapardım. Cami tarzı yerlerde evi olmayan insanların kalacağı yerler de bulunur. Bundan dolayı ilk böyle bir yer inşa ederdim.

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Bir Hadis Öğreniyorum Cevapları Sayfa 43


Bir Hadis Öğreniyorum Metni Cevapları


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 43 Cevapları


Peygamber Efendimiz bir gün kabrin başında ağlamakta olan bir kadını gördü ve ona “Allah’tan kork ve sabret.” buyurdu. Hz. Peygamberi tanımayan kadın: “Git başımdan, yaşadığım musibeti sen yaşamadın!” diye cevap verdi. Ancak kendisine öğüt verenin Resulullah olduğu söylenince, özür dilemek için onun evine gitti. Kapıda bekleyen herhangi bir görevli yoktu. Peygamberimize:

“Seni tanıyamadım.” dedi. Peygamber Efendimiz de: “Sabır, ancak (musibetin) başa ilk geldiği anda (olmalı)dır.” buyurdu. (Buhârî, Cenaiz, 31.)

Soru : Yukarıda verilen hadis-i şeriften çıkarılabilecek ilkeleri aşağıdaki boşluğa yazınız.


Cevap:

  1. İslam dinine göre yaşadığımız dünya hayatı geçici bir hayattır ve bizim imtihanımız olan yerdir.
  2. İslam dini sabır ve şükür dinidir.
  3. İbadetlerimizi yaparken gerçekten bağlı ve sabırlı olmamız gerekir. İnsanlar ibadetlerini yaparken gerçekten içinden gelerek iman sevgisi ile yapmalıdır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Mekke şehrinde doğmuş orada çocukluğunu ve gençliğini geçirmiştir . Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Mekke de evlendikten sonra peygamberliği ilan edildiği zaman Mekke şehrinde bir çok zorluklar çekmiş ve Medine’ye göç etmek zorunda kalmıştır. Mekke halkı çok cahil bir kavimdi. Mekke’de bulunan Müslümanlara çeşitli işkenceler çektirmiş lerdir. Bu sebeple peygamber efendimizin Müslümanların yayılmasını Müslümanın artık bir şekilde insanlara tanıtılması amacıyla Medine’ye göç etmiştir Medine’ye göç ettiği zaman oradaki Medine halkı peygamber efendimizi büyük bir coşku ve sevinçle karşılanmıştır

  2. Allahu Teala Celle celalühu insanoğluna dünya hayatında birçok zorluk ve birçok sınavda geçici olaylar yaşanmasını sağlar. Bu zorluklar karşısında sabreden Allah’a şükreden ve Allah’a yönelen kullarını Büyük mükafatlar ödüllendirir ve sabrın sonunda cennetin kapısını onlara günlük hayatımızda ve dünyevi yaşamımızda geçen bir hayattan sonra muhakkak ferah bir hayata kavuşacağımizi çünkü atalarımızın dediği gibi sabrın sonu selamettir sabır merhamet güzel ahlak bizi doğru yola ilettiği gibi posti bir hayat sürmemiz e de yardımcı olacaktır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.