7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 33-34-35-36 Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Yeni Yurt Arayışları ve Yesrib’e Hicret Cevapları Sayfa 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39


Yeni Yurt Arayışları ve Yesrib’e Hicret Metni Cevapları


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 33 Cevapları


“İman edip de hicret edenler ve Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihad edenler, rütbe bakımından Allah katında daha üstündürler. Kurtuluşa erenler de işte onlardır.” (Tevbe suresi, 20. ayet.)

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Ameller niyetlere göredir. Herkes sadece niyetinin karşılığını alır. Kim Allah ve Resulü için hicret ederse, hicreti Allah ve Resulü içindir. Kim de elde etmek istediği bir dünyalık veya evleneceği bir kadından dolayı hicret ederse, onun hicreti de onlar içindir.” (Buhârî, Bedu’l-Vahy, 1.)

Soru : Yukarıda hicretle ilgili bir ayet ve bir hadis-i şerif verilmiştir. Siz de “hicretle” ilgili bir ayet ve bir hadis bularak yazınız. 


Cevap:
HADİS – Hz. Peygamber (s.a.v) de şöyle buyurmuştur: “Her kim diniyle bir yerden bir yere hicret ederse, gittiği yer bir karşı yer de olsa Cennet’te İbrahim ve Muhammed (s.a.v) onun arkadaşı olur.”
AYET – Enfal Suresi, 74. ayet: İman edenler, hicret edenler ve Allah yolunda cihad edenler ile (hicret edenleri) barındıranlar ve yardım edenler, işte gerçek mü’min olanlar bunlardır. Onlar için bir bağışlanma ve üstün bir rızık vardır


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 34 Cevapları


Soru : Peygamberimizin hicretinden önce Yesrib şehrindeki dinî hayat hakkında sunu hazırlayınız.


Cevap:
İslam yayılmaya başladıktan sonra Medine’de  Mekke’de olan zulüm tartışmalar gibi bir hayat söz konusu değildi. Her kabile kendi dinini yaşamakta ve birbirlerine inanç konusunda müdahale etmemişlerdir.


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 35 Cevapları


Soru : Suikastçıların kapıda olduğunu bilen Hz. Ali’nin Peygamber Efendimizin yatağına yatmasını cesaret ve fedakârlık açısından yorumlayalım.


Cevap:
Peygamber efendimize olan sevgisini Allah’a olan inancının ne kadar kuvvetli olduğu görülmektedir. Allah resulü için canını düşünmeden kendini öne atmıştır. Bu da dinine bağlılığını da göstermektedir.


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 36 Cevapları


Soru : Doğduğunuz, anne baba ve bütün akrabalarınızın yaşadığı, eviniz ve ailenizin bulunduğu bir şehirden ayrılmak zorunda kalırsanız, ne hissedersiniz?


Cevap:
Çok üzülürüm. Doğduğum bildiğim bir şehir ayrıca ailemi görememek beni çok üzer. insanın bilmediği bir yere gidip yeni bir hayat kurması o kadar kolay değildir. Bundan dolayı doğup büyüdüğümüz yer bizim kendi evimizdir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. gerçekten   çok  ne  olmuş    sevdinmmmmi  sevmedinizmi   cevapı  verin    arkadaşlar  evetmi   hayırmı

  2. Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem Müslümanlığı yaymak ve sahabelerin güvenliğini sağlamak amacıyla Medine’ye habeşistan’a ve birçok şehirlere göçleri sağlamış burada Müslümanların yayılmasını ve benimsetilmesi Özen göstermiştir. Mekke halkı Müslümanlara karşı yapmış olduğu işkencelerden dolayı Müslümanlar şehit olmuş ve rahat ve huzurlu bir yaşam sürdürememek dediler. Bu sebep ve birçok bölgeye göç eden Müslümanlar burada Müslümanlığı en güzel şekilde anlatmışlardır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.