7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 39-40 Cevapları Tutku Yayınları

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Kitabı Bir Hadis Öğreniyorum Cevapları Sayfa 39, 40


Bir Hadis Öğreniyorum Metni Cevapları


7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 39 Cevapları


Soru : Sabırlı insanın özellikleri nelerdir? Söyleyiniz


Cevap:

  • Sinirliyken kendine hakim olur.
  • Başladığı işi sonuna kadar götürür.
  • Hayat başarısı yüksektir.
  • Karar alırken acele etmez

7. Sınıf Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Tutku Yayınları Sayfa 40 Cevapları


Müminin hâli ne hoştur! Her hâli kendisi için hayırlıdır ve bu durum yalnız mümine mahsustur. Başına güzel bir iş geldiğinde şükreder; bu onun için hayır olur. Başına bir sıkıntı geldiğinde ise sabreder; bu da onun için hayır olur.”

(Müslim, el-Câmiu’s-Sahih, Zühd, 64.)

Soru : Yukarıdaki hadisi yorumlayınız. Bu hadisten ilke ve değerler çıkarınız. Çıkardığınız ilke ve değerlere uymak bize neler kazandırır? Sınıfınızda arkadaşlarınızla tartışınız. Ulaştığınız sonuçları aşağıya yazınız.


Cevap: Dinimiz bize sabırlı olmayı emretmiştir. İyi bir olay yaşadığımız zaman Allah’a şükrederiz, kötü bir olay yaşadığımız zaman ise yine Allah’a dua eder sabırla bekleriz. İkisi de bizler için  hayırlı olandır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sabırlı bir insan gördüğümüz zaman o insanın booster duygular beslediğini hayata bağlılığını ve zorluklar karşısında metanetli olduğunu gözlemleyebiliriz. Her Müslüman sabırlı olmalı ve sabırlı olmayı hayatında ilke haline getirmelidir. Dünya hayatında geçmiş olduğumuz sınavlardan ve zorluklardan sabırlı bir şekilde çıktığımız zaman hem sağlığımızı kaybetmemiş olur hem de Allahu Teala’nın vermiş olduğu güzellikler ve zorluklara karşı da şükretmiş oluruz. Nitekim bir insan sabır duysa şükretmeyi ve sabır da bir şekilde zorlukların aşılmasında en güzel şekilde bekleyen insanlardır

Bir yanıt yazın

İsim yerine takma isim yazabilir veya hiç isim yazmayabilirsiniz.